Workaway Nedir? Workaway ile Dünyayı Gezmek


197
197 points

Workaway Nedir? Workaway ile Dünyayı Gezmek

Herkese yeni bir haftadan selamlar!

Bu hafta da cep yakmadan nasıl yurtdışına gidilir serimize devam ediyoruz. İster yaz tatilini değerlendirmek isteyen bir öğretmen, ister yabancı dilini geliştirmek isteyen bir üniversite öğrencisi, ister hayatın rutininden kaçmak için yollar arayan birisi olun; eğer aklınızda Türkiye’nin dışında bir yerlerde vakit geçirmek, kendinizi geliştirmek, yeni insanlarla tanışmak varsa belki de workaway ile tanışmanın tam da zamanıdır. Workaway nedir, ne değildir? Nerelerde kalınır, yiyilip içilir? Kimlere uygun kimlere pek de uygun değil? Bu yazımda bunlardan bahsedeceğim.

Workaway, dünyanın her bir ucundan (evet, Amerika’dan Japonya’ya kadar) ev sahibi ailelerin veya kurumların verdiği gönüllü iş ilanların paylaşıldığı bir sistemdir diyebiliriz. Genellikle ortalama 4-5 saat çalışma karşılığında yemek ve kalacak yer ihtiyacınız ücretsiz olarak sizi misafir eden kurum veya aile tarafından karşılanır. Peki nasıl işler yapabilirsiniz? Workaway ile yapabileceğiniz işler gideceğiniz yerdeki ihtiyaçlara göre değişiklik göstermektedir, bu yüzden birkaç başlık açıp bir liste sunmak pek de doğru olmaz. Mesela Asya’da bir aile çocuğunun farklı bir dil öğrenmesinde destek olacak birisini ararken, başka bir aile evinin bahçesinin bakımı ya da ev işlerinde onlara yardımcı olacak bir kişi arayabiliyor. Bunlar dışında, bazı kurumlarda (oteller gibi) ekstra işlere yardımcı olacak birileri aranabiliyor. Yani diyebiliriz ki yapabileceğiniz işler envai çeşit.

Peki bu program size yurtdışında vakit geçirmekten başka ne katar? Gelin, birlikte inceleyelim. İlk olarak elbette seyahatiniz için masraflarınızın büyük bir kısmını oluşturacak bütçe size kalıyor ve bu sayede daha uzun sürecek bir gezi planlaması yapabiliyorsunuz. Ayrıca resmen yerel halkın bir parçası haline geliyorsunuz günler geçtikçe. Onlarla aynı değerleri paylaşıp aynı sofrada yemek yiyorsunuz ve hatta kalacağınız süreye göre belki de dil öğrenme fırsatı yakalıyorsunuz. Bir ülkeyi turist gözüyle değil, en doğal haliyle inceleyebiliyorsunuz.

Nasıl zorluklar sizi bekliyor bu yolculukta peki? Eğer konforuna ve düzenine aşırı düşkün bir insansanız kaldığınız yerlerin evinizdeki odanız kadar konforlu olmayacağını göz önünde bulundurmanız gerekebilir veya kültürel farklılıklar sebebiyle yemek konusunda size çok hitap etmeyen menüler ile karşılaşabilirsiniz. Tabii ki gitmeden önce ev sahibi ile hassas olduğunuz noktaları konuşarak bu tarz problemler ile karşılaşma ihtimalinizi en aza indirmeniz mümkün.

Workaway nedir, ne değildir konusu bu kadar. Elimden geldiğinde workaway nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir anlatmaya çalıştım. Umarım işinize yarar.

Workaway ilanlarına www.workaway.info/signup-en.html üzerinden hesap açarak ulaşabilirsiniz.

Şimdiden yolunuz açık olsun! Görüşmek üzere…

Workaway Nedir? Workaway ile Dünyayı Gezmek

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

Workaway ile Dünyayı Keşfetme: Workaway programının sağladığı benzersiz deneyimler ve fırsatlar üzerine kapsamlı bir rehber. Yurtdışında gönüllü çalışarak kültürel değişim yaşayın ve yeni yerler keşfedin.”

“Workaway Deneyimi: Dünyanın farklı yerlerinde gönüllü olarak çalışmanın avantajları ve zorlukları. Workaway ile seyahat ederken edinilen tecrübeler ve bu programın nasıl bir fark yaratabileceği üzerine derinlemesine bir bakış


Like it? Share with your friends!

197
197 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Yağmur Bayram

Yağmur Bayram

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir