Samos Adası Seyahat Rehberi


180
180 points
Samos Adası Seyahat Rehberi

Samos Adası Seyahat Rehberi I Sisam Adası, Yunanca ismi ile “Samos Adası” Kuşadası’nda Dilek Yarımadası’ndan denize girdiğinizde yüzerek geçmeyi bile aklınızdan geçirebileceğiniz yakınlıkta bir Yunan adası…

Kuşadası’ndaki aile dostlarımızla irtibata geip gününü kararlaştırdıktan sonra gezimizden bir gün önce adaya ulaştık. Bu arada Samos vapuru, konaklama, yemek rezervasyonu ve kiralık araba rezervasyonlarımızı EgePort yakınlarındaki acentadan yaptık açıkçası bu da işimizi oldukça kolaylaştırdı.

Samos Adasına Ulaşım

Pisagor’un doğduğu ada olan Sisam Adasına gitmek için Kuşadası’ndan kalkan Samos feribotu yaklaşık 1 saat süren yolculuk sonunda adanın en büyük yerleşim yeri ve idari yönetim merkezi olan Samos kentine vardı. Feribot limana yaklaşırken hazırlıklarınızı ivedilikle tamamlamanızı ve feribottan inen ilk grup içinde olmanızı şiddetle tavsiye edeiyorum çünkü zaten insan yoğunluğunun üzerine bir de Avrupa Birliği vatandaşı olmayan turistlerin işlemleri biraz yavaş ilerliyor.

Samos Adası İçi Ulaşım

Samos’a gelmeden önce acenta aracılığıyla aracınızı kiralayabilir ve hızlı bir şekilde gezinize başlayabilirsiniz. Eğer rezervasyon paketinizde araç yok ise liman yakınlarındaki araç kiralama noktalarından araç kiralayabilirsiniz, fakat biraz acele etmeniz gerekebilir.

Samos Adası Konaklama

İlk olarak bahsetmeliyim ki Samos Adasındaki otelcilik mantığı Türkiyedekinden biraz farklı, genel olarak devasa oteller ya da aquaparklar yerine, küçük şirin butik oteller ve samimi personeller Samos Adasında sizi bekliyor.
Eğer Vathi merkezde konaklamak isterseniz Hotel Aeolis ve Kerveli Otel’de kalabilirsiniz.
Biz Pythagorion’da Polyxeni otelde kalmayı tercih ettik. Pisagor şehrinin sahil şeridinde bulunan bu butik otelde kendinizi Foça’da hissedebilirsiniz gerçekten, özellikle sahil yerleşimi oldukça benziyor. Ayrıca otel personeli çok ilgili ve sıcakkanlı; şahsen ben şarj cihazımı evde unuttuğumu söyleyince otel personeli tereddütsüz bir şekilde kendininkini bana vermişti.

Samos Adası Yemek Kültürü

Samos’a giderken acaba ne yiyeceğim, demenize hiç gerek yok. Gerek coğrafi, gerekse kültürel yakınlığımızdan dolayı Samos’ta yiyeceklerin ismi ve görüntüsü çok az farklı olsa da çok lezzetliler. Keçi peynirli Yunan salatası ve Vathi’de kolayca bulabileceğiniz Yunan döneri kesinlikle mükemmel.

Samos Adası Gezilecek Yerler

Samos Kokkari Beach

Burası isminden aldanılacağı üzere sadece bir plaj değil. Konaklama yeri olarak da tercih edilebilir.Limana bakan bir masada akşam yemeği yiyebilirsiniz 🙂

Samos Patotaki Beach

Bu plajı diğerlerinden ayıran özelliği ise, mükemmel denizinin yanı sıra, eğer öğle saatlerinde giderseniz siz yüzerken 100 metre üzerinizden bir uçak havalanabilir ve  siz de bu eşsiz manzaraya şahit olabilirsiniz, şiddetle tavsiye ediyorum.

Samos Patotaki Beach

Samos Aulakia Beach

Adanın daha güneybatısına doğru ilerlerseniz, biraz bulması zor ve yolları kötü olmasına rağmen adanın en özel koyuna ulaşabilirsiniz. Pek çok turist burayı bilmiyor fakat şahsımca hem denizi hem de plajı ile saklı cennet gibi bir koy. Birkaç salaş restoran haricinde pek bir yerleşim yok. Arabanızı ücretsiz otoparka park edebilirsiniz. Özetlemek gerekirse bu kadar berrak bir suyu başka bir yerde görebileceğinizi sanmıyorum.

Samos Adası Seyahat Rehberi

Samos İçki Fiyatları

Ouzo
Öncelikle Yunan rakısı olarak bilinen Ouzo gerek anasonun hafifliğinden kaynaklanan farklı tat gerekse son anda ağızda bıraktığı tat açısından mükemmel bir seçim olacaktır.10-20 euroya gayet kaliteli bir Ouzo almanız mümkün.Buz ile içilmesi tavsiye edilir.

Samos Adası Seyahat Rehberi

Mastika

Uğruna dillere dolanan şarkılar yapılan mastik likörü yada diğer adıyla sakız likörü sert bir içkidir. Tatlı ve mayhoş tadına aldanırsanız sizi %45’lere dayanan alkol oranı ile çarpabilir, aman dikkat. Fakat hayatımda içtiğim en güzel içkilerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. 🙂

Helenic Beer

Şahsen ben pek beğenmedim. İçiminin pek güzel olduğu söylenemez ama yoğun bira sevenler için durum değişebilir, ancak içimini kolaylaştırmak için birkaç buz atıp iki dilim de limon sıkarsanız, Radler olarak mükemmel bir lezzet yaratabilirsiniz, tadına bakmaya değer.

Samos Adası Seyahat Rehberi

İnstagram Sayfamız İçin Tıklayın

Seyahat Rehberlerimiz İçin Tıklayın


Like it? Share with your friends!

180
180 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
AyberkOguzz

AyberkOguzz

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir