OKUDUĞUNUZ BÖLÜM ALMANYADA GEÇERLİ Mİ? ALMANYA BÖLÜM DENKLİKLERİ!


232
1 share, 232 points
OKUDUĞUNUZ BÖLÜM ALMANYADA GEÇERLİ Mİ? ALMANYA BÖLÜM DENKLİKLERİ!

OKUDUĞUNUZ BÖLÜM ALMANYADA GEÇERLİ Mİ? ALMANYA BÖLÜM DENKLİKLERİ!

          Hepimizin hayatının bir döneminde yurt dışına çıkma hayali vardır. Bazılarımızın yabancı bir ülkede hayat kurma hayali de vardır. İşte tam olarak da yaşama hayali olanlara bir haberimiz var. Denklik belgenizi kontrol edip Almanya’da yaşamak artık çok daha kolay!

            Yapmanız gereken tek şey Almanya’da üniversite diplomanızın denkliğini Anabin sitesinden bulmak. Peki nasıl yapacaksınız? Adım adım anlatalım.

            Öncelikle https://anabin.kmk.org/anabin.html linki ile siteye giriş yapın. Hemen ardından sol tarafta “Institutionen” kısmını bulun ve tıklayın. Ardından “suchen” kısmına tıklayın. Karşınıza açılan sayfada ülkenizi seçebilmek için “Länderauswahl öffnen” yazısının üstüne tıklayın ve Türkei kısmını seçin.

            Ardından size liseler ve üniversitelerin karışık olduğu bir site açılacak. Hemen bir önceki işlemleri yaptığınız yerde “Alle Institutentype” a tıklayın ve üniversitenizin durumuna göre ya için “Private Stiftungsuniversität”(özel) ya da “Staatliche Universität” ı (devlet) seçin.

            Son adımlara doğru geldik. Artık üniversiteler önünüzde listeli bir şekilde duracak. Kendi üniversitenizi bulmalı ve üniversitenizin başında bulunan mor artı işaretli kutucuğa basmalısınız. Karşınıza gelen ekranda bölümleri kolaylıkla görebilirsiniz.

            Peki ya üniversitenizin yanında H+ işareti varsa ama bölümünüz yoksa nasıl oluyor? Maalesef eğer listede bölümünüz mevcut değilse yeniden denklik için başvurmanız gerekir ama H+ işaretine sahip olması sizi bir adım önde tutar.

            Şimdiden sizi tebrik eder, yeni hayatınızda başarılar dileriz!

OKUDUĞUNUZ BÖLÜM ALMANYADA GEÇERLİ Mİ? ALMANYA BÖLÜM DENKLİKLERİ!

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

WhatsApp grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız


Like it? Share with your friends!

232
1 share, 232 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Ecem Nur Karademir

Ecem Nur Karademir

2 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çok güzel bir içerik ancak sitede okul ve bölümümüzü bulduktan sonraki süreçle ilgili daha bilgilendirici bir yazı da yazabilirseniz çok sevinirim teşekkürler

    1. Merhaba Aleyna, öncelikle sorun için teşekkür ederim. Sorduğun sorunun cevabını YÖK verdiği için bu konun devamı hakkında bir yazı yazmak istemedim ama sana yardımcı olmak isterim. Öncelikle bu siteden denkliğiniz olduğunu yalnızca teyit edersiniz, ardından e- devletten ya da YÖK’ün sitesinden başvuru ile süreç başlar. Buradaki temel amaç sizin reddedilme ihtimalinizi sıfıra yakın indirmek. Sürecin devamında araştırmadan geçersiniz ve genellikle eğer okulda varsa kabul edilir. Umarım birazda olsa yardımcı olabilmişimdir. Başka bir sorun olursa lütfen yeniden sor 🙂