Green Card Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?


196
196 points

Green Card Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

Her sene dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce başvuru alan büyük çekiliş Green Card (Yeşil Kart) için geri sayım başladı! Amerika Birleşik Devletleri’nde vatandaşlık hakkı elde etme şansı sunan Green Card her sene olduğu gibi bu sene de herkesi ekran başına toplayacak ve talihlilerini seçecek. Peki kazananlardan biri neden siz olmayasınız? Siz de şansınızı denemek isterseniz, Green Card’a nasıl başvuracağınızı bu içerikte sizlerle detaylı olarak paylaşıyoruz. O zaman buyrun bakalım Green Card nedir, nasıl başvurulur?

Green Card Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

GREEN CARD NEDİR?

Green Card, Amerikan Kongresi’nin 1990 yılında aldığı bir kararla yürürlüğe girmiş resmi bir program olup her yıl ABD Hükümeti tarafından düzenlenmektedir. Green Card, ABD vatandaşı olmayan kişilerle onların eşleri ve 21 yaşın altındaki bekar çocuklarına; Amerika Birleşik Devletleri’nde ömür boyu oturma, çalışma ve okuma imkanı vermektedir.

ABD Hükümeti, Amerikan nüfus ve kültürünü çeşitlendirmek amacı ile her yıl çekilişle 50.000 kişiye Green Card veriyor. Her sene yüz binlerce Türk vatandaşı da bu çekilişe katılıyor.

Çekiliş bilgisayar ortamında rastgele olarak yapılır ve çekilişe aynı ülkeden katılanların şansları eşittir.

GREEN CARD BAŞVURUSU NASIL, NE ZAMAN YAPILIR?

Green Card başvuruları her yıl Ekim/Kasım aylarında yapılıyor. Geçtiğimiz yıl 5 Ekim 2022’de başlayan Green Card başvuruları 8 Kasım’da sona ermişti. Bu sene ise başvurular  4 Ekim Çarşamba günü 19:00’da başlayıp 7 Kasım Salı günü Türkiye saatiyle 19:00’da sona erecek. DV2025 (2023 yılı) adı ile yapılacak Green Card çekilişinin sonuçları ise 4 Mayıs 2024 Cumartesi günü 19:00’da açıklanacak.

Vakti geldiğinde  ​​https://dvprogram.state.gov/ (siteye erişmek için lütfen linkin üzerine tıklayınız) adresi üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Yalnızca bir başvuru hakkınız olduğunu tekrardan hatırlatmak isteriz. Eğer kendi adınıza birden fazla başvuru yaparsanız, tüm başvurularınızın iptal edileceğini unutmayınız.

Başvuru sonrasında size verilen 16 haneli onay kodunu saklamayı unutmayız!

Başvuru sonucunuzu ise 4 Mayıs günü ve sonrasında (https://dvprogram.state.gov/) sitesindeki “Katılımcı Durum Kontrolü” sayfasına elektronik başvurularını yaptıktan sonra kendilerine verilen onay numaralarını girerek öğrenebilirsiniz.

GREEN CARD BAŞVURUSU ÜCRETLİ Mİ?

Green Card çekilişi için başvuru yapmak ücretsizdir. Ancak başvuru yapacak kişiler, başvuruyu yapmak için yeterli İngilizce bilgisine sahip değillerse, aracı kurumlara başvurarak onların yardımıyla da başvuru yapabilmektedir. Unutmayınız ki yanlış başvuru yüzünden her yıl binlerce kişi elenmektedir. Bu yüzden eğer bir aracı kuruluşla birlikte başvurmuyorsanız, başvuru yaparken lütfen dikkatli olunuz.

GREEN CARD BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

 • Ülkenin, Amerikan hükûmetince Green Card başvurusu yapabilen ülkeler arasında belirlenmiş olması. Türkiye, bu hakka sahip olan ülkelerdendir. Amerika Birleşik Devletleri, son 5 yıl içinde kendi sınırları içine toplamda 50 bin kişiden fazla göç vermiş olan ülkelere genellikle Green Card başvurusu hakkı tanımamaktadır.
 • En az lise mezunu olmak.
 • Eğer lise mezunu olma koşulu sağlanamıyor ise, bu durumda geçen son 5 yıl içinde uzmanlık gerektiren bir işte en azından 2 yıl süresince çalışmış olmak. Bu iş deneyiminin Amerika Birleşik Devletleri’nin Çalışma Bakanlığı’na ait meslek unvanları listesi gözetilerek, orada bulunan uygun unvan karşılığına göre bildirilmesi gerekmektedir.
 • 18 yaşını geçmiş olmak. 18 yaşından küçük kişiler, ebeveynlerinin denetiminde başvuru yapabilmektedir.
 • Green Card resmî web sayfası üzerinden başvuru yapmak.
 • Başvuruda kullanılan fotoğrafın, gerekli ölçülerle ve mevcut halimizle birebir uyumlu olması.
 • Başvuru sonrasında verilen numarayı mutlaka saklamak gerekmektedir.
 • Green Card başvurusu yapmak için İngilizce bilme zorunluluğu aranmamaktadır ancak Green Card almaya hak kazanılması durumunda İngilizce yeterliliğinin sağlanması gerekmektedir.

GREEN CARD BAŞVURU SONRASI SÜREÇLERİ NELERDİR?

Her sene milyonlarca kişi Green Card’a sonuçlarını ve yapılmasını gerekenleri bilmeden başvuruyor ve kendi de dahil olmak üzere birçok kişinin şansını yakıyor. Mağdur olmamak için çok sorulan bazı soruların cevabına bir kez de burada yer vermek istedik.

 • Green Card çıktıktan ne kadar süre sonra Amerika’ya gitmem gerekiyor? / Amerika’da yaşamak zorunda mıyım?

Kişiler, Green Card hakkını elde ettikten sonra Amerika’da yaşamak zorunda değillerdir. Ancak kazanılan hakkı kaybetmemek için kartın alınmasından sonraki altı ay içinde Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yapılmalıdır. Devamındaki yıllarda ise yılda en az bir kez ülkeye giriş yapılma zorunluluğu vardır ancak her 6 ayda bir Amerika’ya giriş yapmanızı daha çok öneririz. Yoksa her seyahatiniz için ek olarak evrak doldurmanız gerekebilir.

 • Green Card iptal edilebilir mi?

Eğer artık Amerika’da ikamet etmek istemiyor ya da başka bir nedenle daimi göçmenliğinizi iptal etmek istiyorsanız Form I-407 ile ücretsiz olarak iptal başvurusu yapabilirsiniz.  Oturum izninizi iptal etmek gelecekte yapacağınız göçmenlik başvurularını etkilemeyecektir. Ancak bu kararı verirken iyi düşünmelisiniz çünkü başvuru bir kez yapıldıktan sonra geri alınamaz. 

 • Green Card vize başvurusu esnasında bankada ne kadar para olmalı?

Amerika’ya gidecek olan kişinin orada hayatını devam ettirebilecek kadar parasının olduğunu kanıtlaması gerekir. Bu miktar da aşağı yukarı 15 bin dolar ile 40 bin dolar arasında seyreder. Bunun için banka hesabındaki parayı göstermelidir. Ayrıca bu paranın kendine ait olup olmadığı da sorulur.

Green Card’a dair bilmeniz gereken tüm bilgilere bu içeriğimizde yer verdik, umarız ki kazananlar arasında siz, sevgili okuyucularımız da yer alırsınız. Eğer kazanamazsanız bile bu çekilişin her sene tekrarlandığını hatırlatırız ve şansınızı diğer seneler denemenizi de şiddetle öneriyoruz! Daha fazla sorunuz için yorumlarda buluşmayı unutmayınız, Green Card gelişmeleri için de sayfamızı takipte kalabilirsiniz.

Green Card Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız


Like it? Share with your friends!

196
196 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Beyza Vural

Beyza Vural

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir