ÇANAKKALE GEZİ REHBERİ


178
178 points

ÇANAKKALE GEZİ REHBERİ

            Merhaba sevgili okurlar! Cumhuriyet’in 100. Yıl coşkusunu iliklerimize kadar hissettiğimiz ve dolu dolu kutlamaya çalıştığımız günü maalesef ki geri de bıraktık. Belki kutlamamız bitti ama hatıralarımız şehirlerimizde durmaya devam ediyor. Bu sebepten sizleri Çanakkale’ye gezmeye davet ediyorum.

1. Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Harp Müzesi: Sedülbahir Köyü’nün Morto Koyu’nda bulunan ve Çanakkale Savaşı’nın yapıldığı yerleri gösteren krokiler, fotoğraflar, döneme ait savaş malzemeleri, siperler, mermi çekirdekleri, askeri üniformalar ve Şehitler Abidesi gibi etkileyici anıtları inceleyebileceğiniz açık hava müzesinde 2000’e yakın obje sergileniyor. Her müze gibi pazartesi maalesef kapalı.

2. Çanakkale Aynalı Çarşı: Çanakkale’nin ticaret kalbi diyebileceğimiz yerlerden biri olan ve  içerisinde yöresel ürünler, el sanatı eserleri ve hediyelik eşyalar satan dükkanların hizmet verdiği Aynalı Çarşı; kızıl taştan yapılmış etkileyici mimarisi, kemerli kapısı ve kabartma çiçek desenleriyle süslü duvarlarıyla mimari açıdan da görülmeye değer bir eser. Osmanlı zamanında yapılmış bir çarşı. 2014 senesinde restore işlemi görmüş lakin ana yapısına dokunulmamıştır.

3. Gökçeada: Genelde yaz aylarında daha sık ziyaret edilen Gökçeada müthiş bir öğrenci tatil yeri özelliği taşıyor. Çanakkale’de denize girebileceğiniz en güzel plajlara ev sahipliği yapan Gökçeada, Saros Körfezi girişinde yer alıyor. Turizm ve konaklama olanaklarının gelişmiş olduğu adada her zevke ve bütçeye göre butik oteller, pansiyonlar ve apart oteller bulmanız mümkün. Denizi en temiz olan bölgelerden biri. Şiddetle gitmenizi tavsiye ederim.

4. 57. Piyade Alayı Şehitliği: Her gittiğimde ailemle birlikte sessiz sessiz ağladığımız ve bütün savaşın acısını hissettiğimiz şehitliktir burası. Her sene dünyadan milyonlarca insan bu şehitliği ziyarete geliyor. Eceabat ilçesi Kocadere mevkiinde bulunuyor. Tarih turların bir parçası olarak gezebileceğiniz 57. Piyade Alayı Şehitliği’nde rehberlerden Anzak çıkarmasıyla ilgili ilginç bilgiler de alabilirsiniz.

5. Gelibolu: Benim doğduğum ve çocukluğumu geçirdiğim, tarihi iliklerime kadar hissederek yaşadığım, Çanakkale’nin küçük ilçesi Gelibolu… Çanakkale Savaşı anısına düzenlenmiş sayısız şehitlik, anıt ve mezarlıkla çok etkileyici bir atmosfere sahip olan Gelibolu’da her köşede başka bir tarihi eserle karşılaşacaksınız. Gelibolu Kalesi, Bayraklı Baba Türbesi, Namazgah Tabyası, Gelibolu Savaş Müzesi ve Piri Reis Müzesi gibi ziyaret edebileceğiniz hazinelere sahip ilçe, Saros Körfezi’nin tertemiz sularının tadını çıkarmak isteyenler için de birbirinden güzel plajlar sunuyor. Kesinlikle herkesin gelmesi gereken, Türkiye’nin hatta dünyanın en güzel ilçelerinden biri olan Gelibolu’yu ziyaret etmeden asla gitmeyin.

            Daha birçok yer sayabiliriz ya da sayfalarca yazabiliriz ama bu yerler en değerlileri. Kesinlikle gelmenizi istediğim ve gezmenizi tavsiye ettiğim bir şehirdir Çanakkale. Eğer yolunuz düşerse arkadaşlarınızla, ailenizle tarih dolu bir gezi yapabilirsiniz. Umarım tarih dolu bir maceraya hazırsınızdır.

ÇANAKKALE GEZİ REHBERİ

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız


Like it? Share with your friends!

178
178 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Ecem Nur Karademir

Ecem Nur Karademir

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir