AVRUPA’NIN TARİHİ GÖZDESİ: BERLİN


192
192 points

AVRUPA’NIN TARİHİ GÖZDESİ: BERLİN

Herkese keyifli günler dilerim! Bugün sizlerle Avrupa’nın ve Almanya’nın gözbebeği Berlin’i değerlendireceğiz.  ‘Avrupa’ denilince akla gelen ilk ülkelerden birisi şüphesiz Almanya’dır. Sanayisi, teknolojisi, tarihi ve yıllardır süregelen sosyal devlet anlayışı ile Almanya, AB’nin mihenk taşı olarak görülür. Almanya yılda 40 milyona yakın turiste kapısını açmakta. Şüphesiz en büyük turist akınına uğrayan şehri; başkenti Berlin. Özellikle 2. Dünya Savaşı zamanında büyük hasar ve zarar gören şehir Dünya Savaşı’nın ardından güçlü şekilde toparlanarak düzenini oturttu. 

4 milyonu geçkin nüfusu olan bu tarihi şehir birçok estetiksel yapıya ve farklı kültürlere ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde 125 bin Türk vatandaşı yaşamakta. Türklerin en yoğun olduğu bölge ise Kreuzberg’tir. Adım başı Türk dönercileri, restorantları, bakkalları ve marketleri bulabilirsiniz. Berlin gerek Almanya, gerekse Avrupa için stratejik ve diplomatik öneme sahip bir şehirdir. Akademik olarak dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan ve çoğunun tarihi 19. Yüzyıla dayanan köklü üniversiteleri bulunmaktadır. Dil eğitimi, Erasmus ve staj öğrenimi için mutlaka tercih edilmesi gereken şehirlerden birisidir. Öyle ki pek çok nitelikli Türk vatandaşı için Almanya- Berlin, yurt dışında gelişim için önemli bir adres olmuştur.

  BENİM GÖZÜMDEN BERLİN

2023 Eylül ayında gerçekleştirdiğim 1 haftalık Berlin seyahati benim için güzel deneyimlerle dolu süper bir serüven oldu. Kozmopolit ve kültürel çeşitliliği fazla bu şehirde aslında kendimi pek yabancı hissetmedim. Avrupa’da en çok Türk’ün yaşadığı şehirlerden birisi olan Berlin beni sıcak karşıladı diyebilirim. Özellikle Kreuzberg’te oldukça keyifli sohbetler edip yeni insanlarla tanıştım. ‘Küçük İstanbul’ olarak adlandırılan bölgede her adım başı Türkçe konuşan insanlara rastladım. 1 haftalık süreçte Bernau’da kaldım. Berlin’in kuzeyinde bulunan Bernau’da insanlar tatlı bir kasaba hayatı yaşamakta adeta. İnsanların hafta sonu kafasını dinleyeceği hobi bahçelerinin sıklıkla bulunduğu bir yer aslında. Milli parkı gezerken ve kendimi Bernau’da doğanın içine bıraktım diyebilirim. Bu kadar gelişmiş, üst düzey teknolojilerin bulunduğu ve oldukça göç, turist alan bu şehirde nasıl olurda insanlar buralara bu kadar iyi bakabilmiş şaşa kaldım. Almanlar doğaya saygılı ve oldukça aslında sanılanın aksine sıcak insanlar. En azından bir haftayı dolu dolu yaşayarak bunu gözlemledim.

Şehirde yeme içme konusu sanırım en son dert edilecek şey olabilir. Çünkü daha önce de dediğim gibi Türk restorantları sizin için iyi bir alternatif olabilir. Yine de Alman mekanlarına göz atmanızı, özellikle de ‘burger’ yiyeceğiniz mekanlara bakmanızı tavsiye ederim.

Ulaşım sorunu neredeyse yok denecek kadar az diyebiliriz. Çünkü raylı sistemlerin en gelişmiş hali Berlin’de mevcut. Herhangi bir gecikme veya aksama olmadan istediğiniz yere rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Her bölge için ayrı metro,tren durağı bulunmakta.

Genel olarak baktığımızda Avrupa’nın merkezi olarak adlandırıyorum ben Berlin’i. Daha önce gittiğim şehirler, ülkeler arasındaki vazgeçilmezim Almanya-Berlin oldu. Yolunuz umarım bu güzel ve tarihi şehire bir gün düşer.. Güzel günlerde kalın!  

AVRUPA’NIN TARİHİ GÖZDESİ: BERLİN

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız


Like it? Share with your friends!

192
192 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Boran Bakşi

Boran Bakşi

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir