2023’te Pasaportsuz Kimlikle Gidilebilen Ülkeler


202
202 points
2023'te Pasaportsuz Kimlikle Gidilebilen Ülkeler

2023’te Pasaportsuz Kimlikle Gidilebilen Ülkeler vizesiz ülkeler pasaportla hangi ülkelere gidilir ?

Seyahat etmek, farklı kültürleri keşfetmek ve yeni yerler görme heyecanıyla dolu bir deneyimdir. Ancak, pasaport işlemleri ve vize başvuruları bazen seyahat planlarınızı aksatabilir. Neyse ki, pasaportsuz kimlikle gidilebilen ülkeler var ve bu ülkelerde seyahat etmek oldukça kolay. 2023 yılında pasaportsuz kimlikle gidilebilen ülkeler hakkında birkaç bilgi vermeye ne dersiniz?

Gürcistan

Gürcistan pasaportsuz ve vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkelerden biridir. Yeni tip kimlik kartınız varsa 1 yıla kadar Gürcistan’da kalabilirsiniz. Sarp sınır kapısından veya uçakla Batum’a seyahat edebilirsiniz. Gürcistan’da gezilecek yerler arasında Tiflis ve Batum şehirleri bulunur.

Azerbaycan

1 Nisan 2021 tarihinden itibaren yeni tip çipli kimlik kartıyla 90 gün süreli vizesiz turistik seyahat etmenize olanak sağlar. Ülkeye girişte çipli ve fotoğraflı kimlik kartı göstermeniz gerekiyor. Azeri Türkçesi konuşulan ülkede, güzel doğal manzaraları ve tarihi yapıları keşfedebilirsiniz.

Moldova

Moldova, Türk vatandaşlarının vize almadan seyahat edebilecekleri son ülkelerden biridir. Çipli kimlik kartınızla 90 günü aşmayacak seyahatler yapabilirsiniz. 90 günden fazla kalış süreniz varsa, pasaportunuz türüne göre Moldova vizesi almanız gerekebilir.

Ukrayna

Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna arasında imzalanan Vize Muafiyeti Sözleşmesi ile Ukrayna’ya seyahat etmek oldukça kolaylaştı. Geçerli pasaport veya yeni nesil çipli T.C. Kimlik Kartlarıyla vizesiz seyahat edebilirsiniz. Ukrayna’da kalış süreniz son 180 gün içerisinde toplam 90 günü geçemez.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Türk vatandaşları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne pasaport ve vize olmadan seyahat edebilirler. Yeni tip çipli kimlik kartınızı sınır kapısında göstererek, ülkeye giriş belgenizi alabilirsiniz. Kıbrıs’ta tatil yapmak isterseniz, Lefkoşa, Girne ve Magosa gibi şehirlerde deniz tatili yapabilirsiniz.

Sırbistan

Sırbistan’a, Türkiye’den pasaport veya kimlik kartı ile vizesiz olarak seyahat edilebiliyor. Ancak seyahat tarihinizden önce Sırbistan’a giriş yapacağınız sınır kapısında, 90 güne kadar kalabileceğinize dair belge almanız gerekiyor. Bu belge, konaklama adresinizi de içermeli ve polis tarafından veriliyor. Belgenizi kaybetmemeye dikkat etmelisiniz.

Karadağ

Karadağ, Türkiye’den yeni kimlik kartı sahiplerine 30 güne kadar vizesiz seyahat imkanı sunuyor. Pasaport sahipleri ise 90 güne kadar kalabiliyor. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus var: seyahat tarihinizden önce, internet üzerinden bir form doldurmanız gerekiyor. Bu formda, konaklama adresinizi ve seyahat tarihlerinizi belirtmeniz gerekiyor. Form doldurma işlemi oldukça kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanıyor.

Arnavutluk

Arnavutluk, Türkiye’den pasaport veya yeni kimlik kartı sahiplerine 90 güne kadar vizesiz seyahat imkanı sunuyor. Ancak Arnavutluk’a gitmeden önce, internet üzerinden bir form doldurmanız gerekiyor. Bu formda, seyahat tarihlerinizi, konaklama adresinizi ve seyahatiniz süresince kullanacağınız aracınızın plakasını belirtmeniz gerekiyor. Form doldurma işlemi oldukça basit ve hızlı bir şekilde tamamlanabiliyor.

Kosova

Kosova’ya, Türkiye’den yeni kimlik kartı sahipleri 90 güne kadar vizesiz seyahat edebiliyor. Pasaport sahipleri ise 180 güne kadar kalabiliyor. Ancak Kosova’ya giderken yanınızda bir araç kullanacaksanız, bu aracın ülkeye girişi için özel bir belge almanız gerekiyor. Belgenizi internet üzerinden kolayca alabilirsiniz.

Makedonya

Makedonya, Türkiye’den pasaport veya yeni kimlik kartı sahiplerine 90 güne kadar vizesiz seyahat imkanı sunuyor. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus var: seyahat tarihinden önce internet üzerinden bir form doldurmanız gerekiyor. Bu formda, seyahat tarihlerinizi, konaklama adresinizi ve seyahat sürenizi belirtmeniz gerekiyor. Form doldurma işlemi hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanabiliyor.

Sonuç olarak, seyahat etmek kültürel deneyimler yaşamak ve yeni yerler keşfetmek için harika bir yoldur. Pasaport işlemleri ile uğraşmak veya vizenin çıkması için beklemek oldukça zorlayıcı olabilir. Bu nedenle, vatandaşlarına pasaport yerine kimlik kartları ile seyahat etme imkanı sunan ülkeleri tercih etmek, seyahatlerinizi daha kolay ve zahmetsiz hale getirebilir. Yeni nesil çipli kimlik kartı ile seyahat ederek, Gürcistan, Azerbaycan, Moldova, Ukrayna ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi ülkeleri ziyaret edebilirsiniz.

2023’te Pasaportsuz Kimlikle Gidilebilen Ülkeler

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

Projelerden anında haberdar olmak için Telegram Hesabımız

vizesiz ülkeler pasaportla hangi ülkelere gidilir ?


Like it? Share with your friends!

202
202 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
5
love
lol lol
1
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
AyberkOguzz

AyberkOguzz

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir