Yurtdışında ucuza konaklama ; Hostel nasıl seçilir ?


209
209 points
Yurtdışında ucuza konaklama ; Hostel nasıl seçilir ?

Yurtdışında ucuza konaklama ; Hostel nasıl seçilir ? Yurtdışında en büyük masraf olan hostel seçimi bu yazıdan sonra çok kolay olacak !

Hostel seçerken mutlaka dikkat etmeniz gereken şeyler:

Önceki yazımızı okuyup ve solo travel yapmaya karar vermiş ya da arkadaşlarınla gezeceksen bile bütçen çok yüksek olmadığı için hostellerde kalmak zorunda olabilirsin işte bu rehber tam senin için… Bu maddelerin hepsine dikkat ettikten sonra o mükemmel hosteli bulmanın önünde hiçbir engel yok.

Hostel seçiminde konum çok önemli

Öncelikle hostel seçerken bakmanız gereken ilk şey konumu olmalıdır. Konumunun merkezi olması belkide toplu taşımaya vereceğiniz paradan ya da atacağınız fazladan binlerce adımdan kurtulmanızı sağlar. Havalimanına uzaklık konusu ise uçağı kaçırdığınız anda size binlerce liraya mal olabileceği için dikkat etmeniz gereken bir diğer durum olabilir. Eğer eğlenmeyi seviyorsanız merkezi konumdaki bir hostele gece bardan sarhoş bir şekilde kolayca ulaşabilmek yolda karşılaşabileceğiniz tehlikeleri ve kaybolma ihtimalinizi azaltır. Ancak New York ya da Philadelphia gibi downtown’ı biraz daha tehlikeli şehirlerde şehir merkezinin dışında kalmak daha iyi bir seçenek olabileceği için hosteli seçmeden önce şehir hakkında biraz daha araştırma yapmanız iyi olabilir.

Hostellerde temizlik

Evet hostelde kalırken temizlik standartlarımızı biraz düşürmeliyiz ancak kullanamayacağımız bir tuvalet ya da artık sararmış bir yatakta yatmayı kolay kolay kabul etmeyeceğinizi biliyorum. Online rezarvasyon siteleri üzerinden seçtiğimiz hostellerde genelde bu konuda sorun olacağını sanmıyorum. Yinede her ülkenin temizlik anlayışı ve standartları bizimki kadar yüksek olmayabileceği için bu konudaki yorumlara bakmanızı tavsiye ederim. Belki birkaç kötü yorumdan dolayı o hosteli elemeyebilirsiniz ama temizlik konusunda onlarca kötü yorum varsa oradan uzak durmanızda fayda var. 

Hostelin Konaklayan İnsan Profili ve Hostelin Hizmet Dili

Bunun biraz mantıksız bir başlık olduğunu düşünüyor olabilirsin ancak yaşadığım birkaç deneyimden sonra benim daha çok dikkat etmeye başladığım bir madde oldu. Konaklayan insan profili derken bazı hosteller gezginler için değilde o ülkede yaşayan yerel halk için ya da sadece belli bölgelerden gelen insanlar için olabilir.

Hostelin açıklamalarında buna dair bir yazı görmen kuvvetle muhtemel ancak böyle bir şey yoksa bile yorumların ağırlıklı olarak yazıldığı dile ve ülkeye bakabilirsin. Mesela Belgrad’da konaklayacağım hostele gitmeden önce yazdığım mesajlara çok geç cevap verildiği için bir şeylerde gariplik olduğunu farketmiştim.

Hostele gittiğimde check-in yaparken otel sahibinin İngilizce bilmediğini ve translate kullanarak iletişim kurmaya çalıştığını gördüm. Sırp olmamasına rağmen Sırbistan’da bir hostel açıp translate ile bile burayı işletmesine çok saygı duysam bile onunla iletişim kurmakta biraz zorluk çekmiştim. Bunun kadar sorun olmasa bile Miami’de sadece İspanyolca konuşan otel çalışanlarıyla odamla ilgili bir sorunum olduğu için konuşmam gerektiğinde, koca otelde İngilizce bilen tek çalışanı her seferinde onlarca dakika beklemek yine can sıkıcı olmuştu.

Yorumlara sonradan detaylı bakınca bu sorunları daha önceden yazanlar olmuş ama ben görmemiştim. Böyle durumlarla karşılaşmamak için daha detaylı bir şekilde yorumlara bakabilirsiniz.

Hostel Fiyatları

Zaten hostelde kaldığımız için bütçemiz kısıtlıyken ekstra masraflar doğal olarak tadımızı kaçırabiliyor. Kahvaltı dahil olan hostellerin birçoğu bunları ana fiyatın %20-25 civarında sunuyor eğer pahalı bir ülkedeyseniz kahvaltı dahil paketleri almanız daha mantıklı olabilir.

Eğer benim gibi ben yemeğimi kendim yaparım diyenlerdenseniz yurtdışındayken hostellerin ruhuna aykırı olmasına rağmen bir keresinde mutfağı olmayan bir hostele denk gelmiştim bu durum bütçemi aşırı derecede zorlamıştı. Bunlara ek olarak bazı hostellerde valiz koymak için ya da değerli eşyaları kilitli dolaplara koymak için ekstra ücret istenebiliyor rezervasyon yapmadan buna dikkat edebilirsiniz. Eğer uzun bir seyahatteyseniz çamaşırhaneyi kullanmak isteyebilirsiniz bunun ücreti daha uygun olan bir hostel seçmeniz daha mantıklı olabilir.

Hostelin Olanakları ne durumda ?

Sene olmuş 2024 ücretsiz wifi maddesini yazmak bile istemiyordum ancak bazı gelişmemiş ülkelerde internetin hala lüks olduğu aklıma geldi, internetsiz bir hostelle karşılaşacağınızı çok sanmasam bile bunu sunup sunmadıklarına dikkat edebilirsiniz. Eğer yanınıza şampuan duş jeli vb. şeyleri almadıysanız bunu hostelinizin ücretsiz bir şekilde sunduğundan kesinlikle emin olun.

Benim gibi daha ucuz bir hostel seçeyim derken aradaki fiyat farkından fazlasını şampuana vermek zorunda kalıp bir hafta sonra şampuanın daha yarısını bile bitiremeden çöpe atmak zorunda kalabilirsiniz. Son olarak birazda güzel olanaklardan bahsedelim bazı hosteller bazen ücretsiz bazen de çok uygun fiyatlara plaj şemşiyesi, plaj havlusu, bisiklet, havalimanına shuttle’lar sunabiliyorlar bunları dışardan kiralamak yerine hostelinizden almak çok daha mantıklı olabilir.  

Hostelin Sosyalleşme Olanakları nasıl ?

Solo travel yapanların genellikle tercih ettiği birçok hostelde pub crawllar, geziler, partiler ya da diğer yabancılarla tanışmanız için çeşitli etkinlikler olabiliyor.  Aşırı sıkıldığınız bir anda pubdan puba gezeceğiniz bir pub crawl hem şehri tanımanız hemde yeni geldiğiniz hostelde arkadaş edinmeniz için en mantıklı seçenek olacaktır.

Bu tarz etkinlikler olmasa bile hostelin lobisi, barı, mutfağı ve bir hostel için lüks sayılabilecek olsa da havuz diğer insanlarla etkileşime geçmeniz için en ideal yerlerdir. Mutfakta yemek hazırlarken yanınızda yemek yapmaya çalışan birisine ne pişiriyorsun gibi basit bir soru belki hayatınızda hiç denemediğiniz bir yemeğin tadına bakmanız için bir fırsat belki ertesi gün şehri keşfederken sizin yanınızda olacak bir arkadaşlığın başlangıcı olabilir.

Elbette hostel seçerken dikkat etmek gereken başka şeyler de olabilir ancak benim sürekli baktığım ve en önemli gördüklerim bunlardı.  Seyahat etmek her gün yeni bir şey öğrenmek gibi olduğu için bir sonraki seyahatimde bu listeye ekleme yapmam gerekebilir ancak bir sonraki hostelimi seçmeden listeye bakmaya tekrar buraya geleceğim.  Artık hostelimizi seçebilecek noktaya geldiğimize göre yola çıkmamıza çok az kaldı. 

Yurtdışında ucuza konaklama ; Hostel nasıl seçilir ? Yurtdışında en büyük masraf olan hostel seçimi bu yazıdan sonra çok kolay olacak !

Ücretsiz Avrupa için Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

Ucuz uçak bileti arama motorumuz yayında ! Ucuz uçak biletleri için tıklayınız !

Ücretsiz duyuru kanalımız sayesinde tüm gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz ! WhatsApp duyuru kanalımıza üye olmak için tıklayın

Anlık kampanya ve indirimlerden haberdar olmak ve HEPSİBURADA SÜPER İNDİRİMLER İÇİN TIKLAYINIZ


Like it? Share with your friends!

209
209 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Beysat Anıl Batmaca

Beysat Anıl Batmaca

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir