Yurtdışında Nasıl Oy Kullanabilirim?


192
192 points

Yurtdışında Nasıl Oy Kullanabilirim?

Türkiye’de her yıl Erasmus ve diğer değişim programları ile binlerce öğrenci yurtdışında staj yapma veya öğrenim görme şansı yakalıyor. Bu serüvenin her günü dolu dolu yeni şeyleri keşfetmekle geçerken Türkiye’de seçimin yaklaştığı gerçeğini de unutmamak gerek. Tahmin ettiğinizden çok daha kısa süren işlemler ile bulunduğunuz yerde oy kullanabilirsiniz. Aktif bir vatandaş olmanın getirdiği sorumlulukla oy kullanmak için yapmamız gerekenler neler?

Öncelikle bulunduğunuz ülke veya bölgede seçim sandığının açılması için belirli bir sayı çoğunluğuna ulaşılması gerekiyor. Bu sayıyı belirlemek için bulunduğunuz ülkedeki Türkiye Konsolosluğu o ülkede ikamet eden Türk vatandaşlarının sayısını temel alıyor. İlk aşamada geçici olarak da ikamet ediyor olsanız yaşadığınız ülkede adres beyanı yaparak bu sayıya dahil olabilirsiniz. Adres beyanında nasıl bulunabilirsiniz?

Bu işlemi yapmak için iki seçeneğimiz var. İlki randevu alarak doğrudan Konsolosluk bölümünden ilgili işlemi yapmak, ikincisi ise posta yolu ile ilgili işlemi Konsolosluk adresine göndermek. Konsolosluk bölümü genellikle bulunduğunuz ülkedeki Büyükelçilik binasında yer alıyor. Eğer adres size yakın bir bölgede ise doğrudan işlemi fiziksel olarak yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle randevu almanız gerekmektedir. Randevu almak için Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluk İşlemleri https://www.konsolosluk.gov.tr sitesine girerek bulunduğunuz bölgeyi seçmelisiniz. Sonrasında randevu al kısmından ilgili vatandaşlık durumunuzu belirterek devam edebilirsiniz. Açılan sayfada yapabileceğiniz işlemler arasından “Nüfus” sekmesini seçmelisiniz.

Yurtdışında Nasıl Oy Kullanabilirim?

Açılan bu sekmede yapacağınız işlem olan “Adres Beyanı Başvurusu” ile devam etmelisiniz. Bu aşamadan sonra kişisel bilgilerinizi isteyen bir sayfa çıkacaktır. İlgili bilgileri doldurarak size uygun olan herhangi bir tarihte randevu alabilirsiniz.

Randevu sırasında sizden iki adet belge istenmektedir: T.C. kimlik kartınız ve adres beyan formu. Adres beyan formuna buradan ulaşarak indirebilirsiniz. Formu dilerseniz elektronik ortamda dilerseniz el yazısı ile doldurabilirsiniz. Geriye son işlem olan randevu tarihinde doldurduğunuz formu Konsoloslukta bulunan yetkili kişiye teslim etmek kalıyor. 

Eğer bulunduğunuz bölge fiziksel olarak gitmek için çok uzaksa aynı formu doldurarak posta ile Konsolosluğa gönderebilirsiniz.

Seçim süreci için gereken tüm bilgileri Konsolosluk websitesi üzerinden takip edebilirsiniz. 

Bu ülkenin gençleri olarak beraber inşa edeceğimiz geleceğimizde her birimizin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemiz umuduyla. 

Gençlere yönelik Yurtdışı seyahat fırsatları için


Like it? Share with your friends!

192
192 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
AyberkOguzz

AyberkOguzz

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir