Yurtdışında Karşınıza Çıkacak Farklılıklar


204
204 points

Yurtdışında Karşınıza Çıkacak Farklılıklar: Kültür Şokları ve Hazırlıklı Olmanız Gerekenler

Yurtdışında Karşınıza Çıkacak Farklılıklar

Yeni bir macera arayışında olanlar için yurtdışında karşılaşılan farklılıklar hakkında bilgilendirici bir makale. Trafik kuralları, taharet musluğu, bahşiş kültürü, saat farkı ve priz voltajı gibi konulara değinerek hazırlıklı olmanızı sağlıyoruz.

Yurtdışında Karşınıza Çıkacak Farklılıklar Kültür Şokları ve Hazırlıklı Olmanız Gerekenler

Yeni bir macera arayıp, soluğu yurtdışında almaya karar verenler, ilk yurtdışı deneyiminiz ise veya bir bölgeye ilk defa gidiyorsanız bu yazıyı okumadan bavulları toplamayın. Sizin için ilginç ve kimine göre oldukça tuhaf gelen 5 farklılığı derledik. Her gezgini en az 1 kere mağdur ettiğine inandığımız bu kültür şoklarına karşı siz hazırlıklı olun!

Yurtdışında Trafik Kuralları

Yurtdışında Trafik Kuralları

Türk halkının kendine has trafik kuralları ve adabı olduğu gibi elbet bir çok yerin de kendine göre kuralları var. Ancak bazı ülkeler var ki trafiğin akışını terse döndürür! Hayır, cidden tersine döndürmekten bahsediyoruz… Örneğin İngiltere. İngiltere’de trafik “solda trafik” prensibi ile hareket ederken, Türkiye’de ise “sağda trafik” prensibi kullanıyoruz. Yani İngiltere’de trafik akışı Türkiye’nin tamamen tersine göre akar. Bu yüzden İngiltere’ye giden sürücülerin sol tarafta seyretmeyi unutmaması büyük bir öneme sahiptir ve size de bu konuda dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Eğlenceli bilgi: İstanbul’daki metrobüsler İngiltere’den ithal edilmiştir ve bu yüzden yolcu kapıları otobüslere göre ters taraftadır.

Yurtdışında Taharet Musluğu

En can alıcı maddemiz diyebiliriz çünkü birçok turist taharet musluğu eksikliğini bizzat ülkeye gidince öğreniyor. Batı ve doğu ülkelerde hijyene bakış açısı farklı olduğundan özellikle Batı ülkelerinde taharet musluğu bulunmuyor ve genelde Türk vatandaşlarını en çok rahatsız eden unsur bu oluyor.

Yurtdışında Bahşiş Kültürü

Türk halkı için oldukça cömert bir toplum diyebiliriz, yemeyi ve yedirmeyi çok severiz. Mutfağımız gelişmiştir ve elimiz boldur. Özellikle iyi bir servis gördüğümüzde garsona bahşiş bırakmayı da ihmal etmeyiz. Ancak bunun bazı ülkelerde zorunlu olduğunu ya da bırakılmamasının çok büyük saygısızlık olduğunu söyleseydim, ne düşünürdünüz? Örneğin Amerika Birleşik Devletleri. Amerika’da, restoranlardaki iş verenler garsonlara ve diğer çalışanlara paradan ziyade iş imkanı sunar. Maaşları ise bahşiş adı altında müşteriler tarafından ödenir. Gittiğiniz yere ve ülkeye göre değişir ancak eğer o ülkede bahşiş kültürü gelişmişse %10’un iyi bir bahşiş olduğunu söyleyebiliriz.

Yurtdışında Saat Farkı ve Jetlag

Ülkeden ülkeye saat farkı olduğu bilinen bir gerçek ancak ülke değiştirdikten sonra saat farkının sizi rakamlardan fazla etkileyeceğini unutmamanız gerekir. Özellikle uçuşunuz uzunsa bir nevi zamanda yolculuk yapmış gibi olursunuz ve kafanız karışabilir. Bir süre boyunca yorgunluk, baş ağrısı ve kendine gelememe hissiyatı yaşayabilirsiniz. Buna Jetlag denir ve oldukça normal bir durumdur. Jetlag’a hazırlıklı olmanızı ve varış noktanıza geldikten sonra kendinizi o ülkenin saatine göre ayarlamanızı tavsiye ederiz.

Yurtdışında Priz ve Volt Farklılığı

Son olarak turistleri, özellikle yurtdışına ilk defa çıkan kişileri en çok mağdur eden madde için Priz ve Volt farklılığı diyebiliriz. Birçok ülke bulundukları bölgeye ve kıtaya göre farklı prizler kullanırlar. Örneğin Asya’da Japonya ve Avrupa’da Yunanistan’ı karşılaştırırsak farklı priz tiplerine sahip olduklarını görebiliriz. Bunun önüne geçilmesi için seyahatten önce gidilecek ülkenin kullandığı priz tipini ve voltajını kontrol etmek oldukça önem arz eder. Araştırmalar sonrasında ise her iki prize de uyum sağlayacak bir dönüştürücü alınması gerekir. Çantanızdan ayrılmaması gereken başlıca ürünlerden biridir.

Yurtdışı Yolculuğunuza Hazırlıklı Olun!

Gördüğünüz gibi her ülkenin kendine has özellikleri var, Doğu ve Batı arasında köprü görevi gören Türkiye ve onun vatandaşlarını bile şaşırtacak kültür şoklarını bu yazımızda derledik. Ancak unutmayın, her ülkenin kendine özgü farklılıkları vardır ve bu farklılıklara hazırlıklı olmak önemlidir. Gideceğiniz ülkeye özgü kültürel alışkanlıkları ve pratik bilgileri önceden araştırmak size büyük kolaylık sağlayacaktır. Böylece seyahatinizden en iyi şekilde faydalanabilir ve unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

İçerik Yazarı : Beyza Vural

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

WhatsApp grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız


Like it? Share with your friends!

204
204 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
AyberkOguzz

AyberkOguzz

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir