Yurt Dışında Araç Kiralama Rehberi

Yurt Dışında Araç Kiralama Rehberi


190
190 points
Yurt Dışında Araç Kiralama Rehberi

Yurt Dışında Araç Kiralama Rehberi

Merhaba herkese, yeni bir haftaya merhaba! Umarım günleriniz keyifli geçmektedir. Havaların ısınmasıyla birlikte yaz tatili planları yapmaya başladığımız şu günlerde, yurt dışında araç kiralamak konusuna değinmek istiyorum. Hazırsanız, lafı uzatmadan başlayalım.

Avrupa seyahatlerinizde birden fazla şehri veya komşu ülkeleri ziyaret etmek istiyorsanız ve 2 veya daha fazla kişiyle seyahat ediyorsanız, genellikle en uygun ve etkili seyahat yöntemi araç kiralamaktır. Çünkü araç kiralama size rotanızı özgürce belirleme imkanı sunar ve tren veya otobüs gibi ulaşım araçlarının telaşından uzak tutar. Yolun keyfini çıkarmak isteyenler için birebirdir.

Yurt Dışında Araç Kiralama Maliyetleri

Yurt dışında araç kiralama fiyatları şirketten şirkete ve bölgeden bölgeye değişiklik gösterir. Ancak genelde uluslararası firmaların fiyatları birbirine yakındır. Yerel araç markalarını tercih etmek ise genellikle daha ekonomik bir seçenektir. Örneğin, aynı tarihler için Roma’da bir Fiat 500’ün günlük kiralama bedeli 28,84 dolar iken, Paris’te aynı aracın günlük kiralama bedeli 50,49 dolara kadar çıkabilir.

Hangi Şirketi Seçmeli?

Şirket seçimi konusunda, uluslararası kiralama firmalarını tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Kiralama yapacağınız ülkedeki uluslararası firmaların web sitelerini karşılaştırarak en uygun fiyatı bulabilirsiniz. Ayrıca, rentalcars gibi internet siteleri farklı alternatifleri görmenize yardımcı olabilir.

Ehliyet ve Diğer Belgeler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, mevcut ehliyetleri ve turist vizesi ile gittikleri ülkelerde araç kiralayabilir ve kullanabilirler. Uluslararası bir ehliyet gerekli değildir. Ancak, yurt dışında 6 aydan uzun süreyle oturma izni alırsanız, o ülkenin ehliyetine ihtiyacınız olabilir.

Trafik Kuralları ve Kazalar

Yurt dışında araç kiraladığınızda, trafik kurallarını iyi bilmek önemlidir. Bir kaza durumunda, mutlaka bir kaza raporu almalı ve kiralama şirketine bildirmelisiniz.

Kilometre Sınırları

Uzun süreli kiralama durumunda genellikle sınırsız kilometre kullanımı sunulur. Ancak kısa süreli kiralamalarda kilometre sınırları olabilir. Bu durumda, kilometre sınırını aşmanız halinde ek ücretler ödersiniz. Bu nedenle, araç teslim alırken kilometre sınırlarını kontrol etmek önemlidir.

Önemli Noktalar ve Tavsiyeler

  • Kredi kartı ile ödeme yaparken belirli bir miktarın bloke edileceğini unutmayın.
  • Kiralama sözleşmesini dikkatlice okuyun ve tam kapsamlı sigorta seçeneklerini tercih edin.
  • Bulunduğunuz ülkenin trafik kurallarını öğrenin ve uygun şekilde davranın.
  • Araç kiralama rezervasyonu yaptıktan sonra PNR kodunu not almayı unutmayın.

Umarım bu rehber size yardımcı olur. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, yolunuz açık olsun!

Saygılarımla,
Yağmur Bayram

Yurt Dışında Araç Kiralama Rehberi

WhatsApp duyuru kanalımıza üye olmak için tıklayın

HEPSİBURADA SÜPER İNDİRİMLER İÇİN TIKLAYINIZ

İnstagram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız


Like it? Share with your friends!

190
190 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Yağmur Bayram

Yağmur Bayram

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir