YURT DIŞINA İLK KEZ ÇIKACAKLAR İÇİN TAVSİYELER


207
207 points

YURT DIŞINA İLK KEZ ÇIKACAKLAR İÇİN TAVSİYELER

 Hayatın neşesini kovalayan herkese merhaba! Birçok yazımızda anlattığımız yurt dışı avantajları hepimizi heyecanlandırıyor. Valizimizi yaptığımız gibi gidesimiz geliyor. Peki ya ilk defa çıkacaksak nelere dikkat etmeliyiz? Bugün sizlere 5 ufak tavsiye ile geldim.

1. Pasaport Çıkartmayı Unutmayın: Evet, evet biliyorum, hepimizin bunun farkındayız ama ben yine de uyarı geçeyim. Pasaportunuzun olması ve pasaportunuzun geçerlilik süresi hayati önemlilik taşır. Mutlaka Kıbrıs ve Gürcistan dışındaki bütün ülkelerde pasaport şarttır ve en az 6 ay daha geçerli olmalıdır.

2. GSM  Hattınızı Yurt Dışına Açtırın: Bu çok ufak bir ayrıntı ama önemli. Telefon hattınız siz açtırana kadar yurt dışı kullanımına kapalı oluyor. Hattınızı yurt dışı kullanımına açtırmazsanız arama ya da mesaj yöntemi ile bağlantıya geçemediğiniz gibi kimse sizi de arayamaz ya da mesaj atamaz. WiFi’ı tabii ki kullanabilirsiniz lakin ailenizi aramak gibi ufak şeylerde ihtiyacınız olacak. Mutlaka yurt dışı kullanımına açtırın. Bunu Türkiye’den ayrılmadan yapmanız şart. Açtırmak için şubeye gitmenizi tavsiye ederim ama sms ve müşteri hizmetleri ile de bu işi çözebilirsiniz.

3. Prizlere Pür Dikkat: Dünyanın farklı ülkelerinde farklı priz girişleri var. En yaygın olanı Türkiye’de kullanılan ama siz yine de yanınızda adaptör/ dönüştürücü götürün çünkü İngiltere ve Amerika gibi ülkeler Türkiye’deki ile aynı priz sistemini kullanmaz.

4. Doğru Zaman Doğru Kıyafet: Öncelikle her yere her zaman gidilmez. Bu dünyanın çoğu yerinde de böyledir. Örneğin yazın tercih ettiğimiz yazlık bölgelere kışın gittiğiniz zaman aynı havayı alamazsınız. Aynı şey yurt dışındaki ülkeler içinde geçerli. Gideceğiniz yerin hava durumundan en sevilen mevsimine kadar bakmalı ve buna göre bir valiz hazırlamalısınız. Yalnızca en sevdiğiniz kıyafet olarak değil hava durumuna uyup uymadığına da dikkat edin.

5. Her Zaman Nakit Taşıyın ve Dövizi Unutmayın: Ve son olarak alışveriş merkezi tarzı yerlerde genellikle vardır lakin bazı restoranlarda ve kafelerde kredi kartı bulunmaz. Bu sebepten az da olsa yanınızda nakit bulunsun. Ayrıca mutlaka ama mutlaka paranızı TL verip döviz alma işlemini Türkiye’de yapın. Diğer türlü uğraş dur olayı mevcut. Dolar yapmanız çok daha mantıklı olur çünkü en çok kullanılan para birimidir.

            Yurt dışına yeni çıkacak tüm arkadaşlarıma güzel günler diliyorum!

YURT DIŞINA İLK KEZ ÇIKACAKLAR İÇİN TAVSİYELER

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız


Like it? Share with your friends!

207
207 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Ecem Nur Karademir

Ecem Nur Karademir

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir