Yunanistan Kapı Vizesi Nasıl Alınır ?


193
193 points

Yunanistan Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan Kapı Vizesi Nasıl Alınır

Türkiye Cumhuriyeti ve Yunanistan Devleti arasında yapılan anlaşmaya göre Türkiye sınırları içerisinden Yunanistan adalarına seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi vatandaşların Yunanistan Kapı Vizesi sahibi olmaları gerekmektedir. Yunanistan kapı vizesi geçerlilik süresi boyunca kapı vize uygulaması olan adalara seyahat edilebilmektedir. Kapı vizesi sahibi olarak diğer Schengen ülkelerine giriş yapma hakkı bulunmamaktadır.

Kapı vizesi kısa süreli vize türleri arasında yer almaktadır ve seyahat acenteleri aracılığı ile temin edilmektedir. Kapı vizesi tek ya da çift giriş hakkı doğrultusunda, en fazla 15 gün süreli olarak verilmektedir ve vize süresini uzatma seçeneği bulunmamaktadır. Kapı vizesi süresi planlanan adalar seyahatine uymayan ya da Yunanistan’a ayrıca seyahat gerçekleştirmeyi düşünen vatandaşların Yunanistan Schengen vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahipleri yanında RusyaUkrayna ve Beyaz Rusya vatandaşları da Yunanistan kapı vizesi uygulamasından yararlanabilmektedir. Yunan adalarına günübirlik seyahat edilecek olsa bile kapı vizesi sahibi olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Kapı vizesi ile seyahat edebilecek Doğu Ege adaları:

 • Rodos
 • Kos (İstanköy)
 • Midilli (Lesvos)
 • Meis (Kastellorizo)
 • Sakız (Chios)
 • Sisam (Samos)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar gerekli evrakları ibraz ederek seyahat acenteleri aracılığı ile kapı vizesine sahip olabilmektedir. Cezayir, Libya, Kamerun, Afganistan, Lübnan, İran, Irak, Mısır, Bangladeş, Kongo Halk Cumhuriyeti, Somali, Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kuzey Kore, Kenya, Çad, Moritanya, Nijerya, Fas, Pakistan, Suudi Arabistan, Suriye, Özbekistan, Tunus, Ruanda, Sri Lanka, Yemen ve Vietnam vatandaşlarıkapı vizesi uygulamasının dışında tutulmaktadır.

Kapı Vizesi Gerekli Evrakları

 • Pasaport Fotokopisi: Seyahat bitiş tarihinden sonra 3 ay daha geçerliliği olması gereken pasaportun içerisinde vize basımı için boş sayfaların bulunması gerekmektedir. Pasaport üzerinde K.K.T.C vize damgası olan başvuru sahiplerine kapı vizesi verilmemektedir. Kapı vizesi gerekli evrakları seyahat acentesine sunulurken pasaportun aslı değil fotokopisi verilmektedir.
 • Biyometrik Fotoğraf: 3,5×4,5 cm ölçülerinde 2 adet biyometrik fotoğrafın güncel olması gerekmektedir.
 • Maddi Gelir Beyanı: Seyahat masraflarını karşılamaya yetecek kadar bakiye bulunan banka hesap dökümleri 3 ayın bilgisini içerecek şekilde hazırlanmalıdır.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Nüfus cüzdanının her iki yüzü ibraz edilmelidir.
 • Satın Alınmış Feribot Bileti: Kapı vizesi gerekli evraklarında gidiş-dönüş feribot biletlerinin satın alınmış olması gerekmektedir. Feribot biletlerine ait rezervasyonlar başvuru aşamasında kabul edilmemektedir.
 • Otel Rezervasyonu: Otel rezervasyon tarihlerinin sahip olunan vize tarihleri arasında geçerli olduğuna emin olmanız gerekmektedir. Günübirlik adalar seyahatlerinde otel rezervasyonu talep edilmemektedir.
 • Vize Başvuru Formu: Yunanistan kapı vizesi başvuru formu Yunanistan Schengen vize başvuru formundan formundan farklı olmaması nedeniyle dikkatle doldurulması gerekmektedir.

Yunanistan Kapı Vizesi Başvuru Süreci

Kapı vizesi başvuru aşamasında gerekli evrakların ilgili seyahat acentesine 4 iş günü öncesinden teslim edilmesi gerekmektedir. RodosMidilliSakızSisamMeis ve Kos adalarını ziyaret edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının işlemlerini gerçekleştiren seyahat acenteleri kontrol için gerekli olan evrakları feribot firması ile göndermektedir. Başvuru sahibinin seyahat edeceği adaya varışının 24 saat öncesine kadar adalardaki sınır kontrol noktalarında bulunan pasaport kontrol yetkililerine seyahat acente evrakları, pasaportun kimlik bilgilerini içeren sayfası ve fotoğraflı Yunanistan Schengen vize başvuru formunun taranmış hali teslim edilmektedir.

Doğu Ege Adalarına seyahat sırasında vize basımı için başvuru sahibinin pasaportunu yanından ayırmaması gerekmektedir. Kos, Midilli, Sakız, Meis, Sisam ve Rodos adalarına kapı vize sahibi olarak seyahat eden vatandaşların işlemlerinin hızlı bir şekilde gerçekleştirileceği ve pasaport etiketlerinin işleneceği özel sıralara girmesi gerekmektedir. Biyometri işleminin ardından diğer giriş şartlarının uygun bulunması ile birlikte vize etiketi pasaporta işlenmektedir. Kapı vizesi kontrolü sırasında parmak izi ibraz edilmesi zorunludur. Kapı vizesi sahibi olarak Kos, Midilli, Sakız, Meis, Sisam ve Rodos adaları dışında herhangi bir adaya ya da Yunanistan anakarasına giriş yapılması mümkün değildir.

Yunanistan Kapı Vizesi Başvuru Formu

Yunanistan kapı vizesi başvuru formu Yunanistan Schengen vize başvuru formu ile aynıdır fakat Schengen vizesinin bütün imkanlarını içermemektedir. Başvuru formu doldurulması aşamasında diğer seyahat evrakları ile sorulara verilen yanıtların tutarlılık göstermesi gerekmektedir.

Başvuru formunun İngilizce olarak doldurulması ve başvuru sahibinin ıslak imzasını içermesi gerekmektedir. Kapı vizesi başvuru formu büyük harflerle ve Türkçe karakter içermeyecek şekilde doldurulmalıdır. Form üzerinde yer alan fotoğrafın güncel olması ve daha önceki vize etiketlerinde kullanılmamış olması gerekmektedir.

Yunanistan Kapı Vizesi Ücreti ve Başvuru Sonuçlanma Süresi

Yunanistan kapı vizesi ücreti konsolosluk harç bedeli ve seyahat acentelerine ait hizmet bedelini içermektedir. Kapı vizesi güncel ücretleri başvuru yapılacak seyahat acentası aracılığı ile öğrenilmektedir. Yunanistan kapı vizesi başvuruları 4 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

WhatsApp grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

Yunanistan Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan Kapı Vizesi Ücreti ve Başvuru Sonuçlanma Süresi

Yunanistan Kapı Vizesi Başvuru Formu

Yunanistan Kapı Vizesi Başvuru Süreci

Kapı Vizesi Gerekli Evrakları


Like it? Share with your friends!

193
193 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
AyberkOguzz

AyberkOguzz

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir