Work and Travel Rehberi


175
175 points
Work and Travel Rehberi

Work and Travel Rehberi

Merhaba arkadaşlar öncelikle size work and travelın türkiyedeki sürecinden bahsedeceğim.

Work and Travel Nasıl Gidilir ?

Öncelikle bu programla amerikaya gitmeyi kafaya koyduysanız ilk yapmanız gereken kendinize acente bulmak. Acente bulduktan sonra acenteler size çeşitli eyaletlerden oluşan iş listelerini sunmaktadırlar. İş seçiminde sundukları işler elbette ki sizin dil seviyenize göre olan işler olmakta örneğin a2 bandında ingilizcesi olan birisi kesinlikle garson olarak çalışamamakta ve bu işe başvuramamaktadır.

Kendinize uygun gördüğünüz tarihlerde(bu tarih iş başlangıç tarihi yani amerikada kesin olarak olmanız gereken tarih) ve eyalette olan iş için başvuru yaptıktan sonra iş verenin sizinle gerçekleştireceği mülakatı beklemeye başlıyorsunuz. Bu mülakat öyle vize görüşmesi gibi kendinizi strese sokacağınız bir görüşme asla değil tam anlamıyla işverenle yapılan bir tanışma toplantısı gibi oluyor. Bu mülakatta işverenle her şey yolunda gittikten sonra gelen olumlu sonuçla birlikte artık beklememiz gereken tek bir şey kalıyor o da işin çetrefilli kısmı olan vize görüşmesi.

Work and Travel Nasıl Gidilir ?

Work and Travel Acente Aşaması

Acentenizin sizin için aldığı vize görüşmesindeyse konsoloslukta size yetkililer tarafından bazı sorular yöneltilmekte. Bu sorular genelde nereye gidiyorsun, ne iş yapacaksın , not ortalaman kaç, gezmek istediğin yerler neresi gibi oluyor. Eğer buradan da başarıyla çıkıp vize onayını aldıysak artık yapmamız gereken şey amerika biletimizi alıp gidiş tarihini beklemek.

Work and Travel Acente Aşaması

Work and Travel Eyalet Seçimi

Ben amerika serüvenim için eyalet olarak virginia’yı seçmiştim. Bundan pişman olmadım ama keşke akademik takvimim elverseydi de haziran başında orada olsaydım diyorum hep. Neyse biz amerikaya ulaştıktan sonraki kısma gelelim. Öncelikle arkadaşlar kalacak yerleriniz %95 ihtimalle işvereniniz tarafından ayarlanmakta bu yüzden gittiğinide kalacak yeriniz hazır oluyor ve doğrudan evinize geçiyorsunuz. İş yerinize gitmeden önce (şart değil ama gitmeden halledilse daha iyi olur) social Security merkezine giderek kendinize bir sosyal güvenlik numarası çıkartmanız ve bir banka hesabı açtırmanız gerekiyor.

Work and Travel Eyalet Seçimi

Work and Travel İş İmkanları

Bunlar size orada yasal olarak çalışmanızdan dolayı ve haklarınızı daha iyi koruyabilmek adına amerikan hükümetinin şart koştuğu şeyler. Bunları da hallettikten sonra artık işvereninizle görüşüp işe başlamaya hazırsınızzzz. İlk işiniz resmi olan yani acenteniz aracılığı ile bulduğunuz işiniz oluyor. Eğer ben çok çalışkanım diyorsanız gittiğiniz eyalette kendinize kendi imkanlarınızla iş bulup ana işinizden arta kalan zamanlarda çalışabilirsiniz. Yasal olarak Çalışmak için devletin size verdiği süre 90 gün oluyor bu da genellikle 30 eylüle tekabül ediyor. Bu süreçten sonrası ise sadece travelll. Gelin şimdi biraz ondan bahsedelim.

Work and Travel Travel Aşaması


Öncelikle arkadaşlar ekim ayı size tamamen travel yapabilmeniz için verilmiş olan bi süre. Ama tabi bu doğrudan size kalmış bir olay isterseniz ekimin son gününe kadar gezin amerikayı keşfedin isterseniz 1 gün bile kalmadan türkiyeye dönün. Yani sizin anlayacağınız gezi planınızı nasıl yapacağınız sizin keyfinize kalmış. Ben kendi travelimden bahsedecek olursam ben iki kez new yorka gittim ama ilk New Yorka gidişim ağustos ortası oldu işten izin alarak ufak bi nefes almak için 🙂

Ekim ayından bahsedecek olursak ilk rotam elbette new yorktu sonrasındaysa aslında ilk başta hiç aklımda olmayan bir şekilde kendimi batıda buldum. Ev arkadaşımın yoğun ısrarları üzerine aniden vegasa bilet aldım ve ertesi gün vegastaydım. Vegasta dört gün kaldıktan sonra ilk olarak californiaya arkadaşımın kuzenine geçtim ve hiç vakit kaybetmeden arabayla Los angelesa doğru yola çıktık.

LA’yde 2 gün geçirdikten sonra tekrar californiaya döndük ve orada da 3 gün kaldıktan sonra ben tekrar virginiaya gitmek üzere yola çıktım. Bu arada viriginia en doğu eyaletlerden birisi california da en batıdaki eyaletlerden dolayısıyla bu iki eyalet arası uçuş bile tam 5 buçuk saat sürmekte. Neyse biz travelimizie devam edelim, virginiaya döndükten sonra günübirlik üç arkadaş atlayıp arabaya önce new jerseye ordan da Washington dc yi aynı gün içinde gezdik. Tabi biraz yollarda harap olmuş olabiliriz ama olsun her bir saniyesi için değdi. Sonrası tabi köylüler köyüne geri döndü. Bu gezilerden sonra virginiada 4 gün daha kaldıktan sonra trenle türkiyeye dönmek üzere new jerseye geçtim orada arkadaşlarımda bir gece daha konakladıktan sonra new yorka doğru uçağa binmek üzere yola çıktık ve ben 26 ekim günü türkiyeye gelen uçağıma bindim.

Work and Travel Travel Aşaması

Work and Travel Ne Kadar Tutar ?

Bu sürecin bana ne kadara mal olduğunu soracak olursanız amerikaya gitmek için uçak bileti ve yanımdaki harçlığım da dahil 4800$ gibi bi meblağ yatırdım. Orada kazandığım parayı ben hesaplamadım ama tahminimce 10 bin doları kesin bulmuştur. Benim derdim para pek olmadığı için geri getirme gibi bi çabaya girmedim ve okuduğunuz gibi bolca gezdim harcadım.

Evettttt arkadaşlar yazımızın sonuna geldim. Size şunu söyleyip yazımı öyle noktalamak istiyorum. Bu süreç benim hayatımın en güzel süreciydi hatta şöyle bile diyebilirim ki hayatımın belki de en güzel günlerini orada geçirdim. Yani ben her şeyiyle değdiğini düşünüyorum ve şiddetle amerikayı görüp bu tecrübeyi yaşamanızı tavsiye ederim. Hoşçakalınnnn 🙂

Work and Travel Ne Kadar Tutar ?

Work and Travel Rehberi

İnstagram Hesabımız İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

Yazar İnstagram Hesabı


Like it? Share with your friends!

175
175 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
3
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
AyberkOguzz

AyberkOguzz

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir