Vizesiz Tiflis Gezi Rehberi

Vizesiz Tiflis Gezi Rehberi - Tiflis Gezi Notları 


179
179 points

Vizesiz Tiflis Gezi Rehberi – Tiflis Gezi Notları 

Vizesiz Tiflis Gezi Rehberi - Tiflis Gezi Notları 

Gürcistan’ın başkenti güzel Tiflis.Yakınlığı, bize komşu olmasının dışında bir de vizesiz.Pasaport bile istemiyor, ülkeye girmek için Türk vatandaşlarından sadece çipli kimlik kartı istiyor.Gelin şimdi ülke hakkında genel bilgilere bakalım.

Tiflis Hakkında Genel Bilgiler

Resmi Dil : Ülkenin Gürcüce ve Abhazca olmak üzere 2 adet resmi dili var.Genel olarak turistik mekanların hepsinde iyi derece de İngilizce bilen birilerini bulmak mümkün.

Para Birimi :Gürcistan’ın para birimi “Gürcistan Larisi”.Güncel kura gitmeden önce bakmanızı öneririm.

Türkiye’den Tiflis’e Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları ile direkt olarak uçabilirsiniz. Uçuş süresi yaklaşık 2 saat 15 dakika sürüyor.

Vize : Türk vatandaşları Gürcistan’a çipli kimlik ile girebiliyorlar.Çipli kimlik ile ülkeye girişlerde bir form veriliyor, bu formu seyahat süresince kaybetmeyin.Eğer pasaportla giriş yapmak istiyorsanız  herhangi bir vize almanız gerekmiyor, direkt olarak pasaportla seyahat edebilirsiniz.

Tiflis Şehir İçi Ulaşım nasıl ?

Tiflis’i yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz.Şehirden uzakta görülmesi gereken bir kaç nokta var oralara taksiyle gidebilirsiniz.Taksi uygulaması olarak Bolt veya ben daha çok Yango öneririm.Yango Bolt’a göre hem daha aktif hem de daha ucuz.

Tiflis’de konaklama nasıl ?

En ideal konaklama yeri neresidir diye soracak olursanız Eski Tiflis derim.Çünkü neredeyse hiç ulaşım aracına ihtiyaç duymadan yürüyerek gezebilirsiniz.

Konaklama konusunda bir uyarı;

Tiflis’te evler size çok eski gelebilir, aslında gerçekten eski de ama içleri hep yeni restore edilmiş.Bir bakıyorsunuz dışardan neredeyse dökülecek burası diyorsunuz ve içeri bir giriyorsunuz bambaşka bir dünya.Genelde avlu kültürü var başta tereddüt ettirse de zamanla alışıyorsunuz ve hatta bu farklılığı seviyorsunuz.

Tiflis Yeme – İçme tavsiyeleri

Gürcü mutfağını seveceğinize eminim çünkü neredeyse bizim Karadeniz mutfağıyla birebir aynı.Tek dikkat etmeniz gereken Gürcistan’da bolca kullanılan ama bizim tadına pek alışık olmadığımız kişniş.Eğer sevmiyorsanız sipariş verirken garsonu baştan uyarmanız faydanıza olur.

Mutlaka yemeniz gereken Gürcü yemekleri

Khachupuri: Pizza görünümlü fakat neredeyse pide diyebileceğimiz bir yemek.

Khinkali: Gürcü mantısının lokal ismi.Mantı dediğime bakmayın bizimkilerle pek alakası yok, kocaman kocaman mantılar.Peynir,patates,kıyma gibi çeşitleri mevcut.

Şaraplar: Bahsetmesek Gürcistan’a ayıp olur.Gitmişken Tiflis’te mutlaka şarabının tadına bakmalısınız.

Tiflis Gezilecek Yer Önerileri 

Sameba Katedrali :Gürcistan’ın en büyük katedrali olan Sameba Katedrali.Kubbesi altın kaplama olan bu katedrali mutlaka görmelisiniz.

Rezo Gabriadze Tiyatrosu : Burası bir kukla tiyatrosu. Bu kadar popüler olmasına sebep ise dış kısmındaki asimetrik saat kulesi. Eğik saat kulesinde saat başı açılan minik pencerede kız ve erkeğin tanışması, evlilikleri, çocuklarının doğumu ve cenazeyi simgeleyen minik kuklalar ile yaşam döngüsü sergileniyor.

The Chronicle of Georgia : Tiflis’e biraz uzak, buraya taksiyle gelmelisiniz.1985 yılında Zurab Tsereteli tarafından yaratılmış ancak hiç bir zaman tamamlanamamış. Anıtta taşlar üstünde Gürcistan’ın tarihi anlatılıyor, gerçekten etkiliyeci yapı.

Barış Köprüsü : Kura Nehri’nin üstüne yapılmış, modern tarzda tasarlanmış Barış Köprüsü.Tiflis’in Eyfel’i olarakta geçiyor.

Kartlis Deda : Tiflis’in simgelerinden Kartlis Deda.Buraya teleferikle çıkmanızı öneririm.Dilerseniz yürüyerek inebilirsiniz veya yine çıktığınız gibi teleferikle de inebilirsiniz.Bu heykelin bir elinde dostluk için gelenlere sunmak üzere Gürcü şarabı diğer elinde düşmanlık için gelenlere kılıç bulunuyor. Gürcülerin 2 önemli önceliğini temsil ettiğine inanılıyor; misafirperverlik ve özgürlük.

Tiflis hiç beklemediğimiz kadar keyifliydi, hiç yurtdışına çıkmayanlar için de önerebileceğim bir ülke.Tiflis’i gezmek için 3-4 gün yeterli olacaktır.

Daha fazlası için instagram hesabıma bakabilirsiniz.

Bol gezmeli günler dilerim.

@bloggoloji  – Fatma Aybüke Duysal 

Vizesiz Tiflis Gezi Rehberi – Tiflis Gezi Notları

Romanya 9 Günlük Erasmus+ Projesi kapsamında Cosmos Youth Romanya Projesi için Katılımcı Aranmaktadır !

Ücretsiz Avrupa için Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

Ucuz uçak bileti arama motorumuz yayında ! Ucuz uçak biletleri için tıklayınız !

Ücretsiz duyuru kanalımız sayesinde tüm gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz ! WhatsApp duyuru kanalımıza üye olmak için tıklayın

Anlık kampanya ve


Like it? Share with your friends!

179
179 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
1
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
Fatma Aybüke Duysal

Fatma Aybüke Duysal

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir