Vizesiz Karadağ Seyahat Rehberi: Görülmesi Gereken 4 Yer!


212
212 points

Vizesiz Karadağ Seyahat Rehberi: Görülmesi Gereken 4 Yer!

              Merhaba sevgili okurlar! Öğrencilik zamanlarını ya da ufak tatil aralarını değerlendirmek için en güzel yerlerden biri olan Montenegro’yu bugün inceliyoruz.

              Montenegro, Karadağ’ın ufak bir şehri. Vizesiz gezmek isteyen herkesin ilk duraklarından biri olan şehir ufak bir İtalya kasabası hissi veriyor.

              Bu şehre geldiğinizde gezmenizi şiddetle tavsiye edebileceğim beş yeri sizin için listeledim. Onlar:

1- OSTROG MANASTIRI: Karadağ’daki büyük Ostroška Greda kayasının yükseklerinde, Sırp Ortodoks Kilisesi’nin bir manastırıdır. Buraya gömülen Ostroglu Aziz Basil’e ithaf edilmiştir.

              Manastır, 17. yüzyılda Hersek Metropoliti Vasilije tarafından kurulmuştur. Yılda 100.000’den fazla ziyaretçi çekmektedir. Dünyanın her yerinden inananlar tarafından bireysel veya gruplar halinde ziyaret edilmektedir. Tüm mezheplerin buluşma yerini temsil eder: Ortodokslar , Katolikler ve Müslümanlar . Hacıların hikayelerine göre, onun bedeni aracılığıyla dua eden birçok kişi iyileşmiş ve hayatlarındaki zorlukların azalmasına yardımcı olmuştur.

2- HERCEG- NOVİ: Kotor körfezi girişinde, orjen dağının eteklerinde bulunan bir kıyı kentidir. ent plajları ve gece hayatından daha çok sağlık turismi ve spaları ile meşhurdur.             

Şehirde ve yakınlarında bol bol şifalı sular, şifalı çamur havuzları, spalar, hamamlar mevcuttur. Şehir de Kral Tvrtko Anıtı’nı gezmenizi şiddetle tavsiye ederim.

3- ÇETİNE: Çetine ya da Cetinje Karadağ’ın eski tarihi başkentidir. Osmanlı zamanında da önemli stratejik öneme sahip olan şehir bugünlerde görkemli tarihi ile ev sahipliği yapıyor.

Lipa Mağarası, Çetine Manastırı gibi önemli tarihi alanlara sahip olan şehir kesinlikle gidilip görülmesi gereken yerlerden yalnızca bazıları.

4- SVETİ STEFAN: Sveti Stefan, Karadağ’da Budva şehir merkezine yakın ve Budva İli sınırları içinde ait küçük bir Adriyatik adasıdır. Daha çok gizli bir adacık gibi olan şehir bütün halka açık değil. Yalnızca turistik amaçla kullanıma açılmış bir adadır bu sebepten.

            Daha çok sahillerden oluşan ve deniz altında yapılacak etkinliklere açık olan adada ailenizle ya da arkadaşlarınızla tatlı anılar biriktirebilirsiniz. Bol bol güneşlenmeyei unutmayın.

Karadağ vizesiz gidilebilecek ülkeler arasında en çok rağbet gören ülkelerden yalnızca biri. Eski Osmanlı tarihi ile de dikkat çeken ülke, bu listeye sığdıramayacağımız kadar güzel yere sahip. Herkesin gidip görmesini şiddetle tavsiye ettiğimiz bu yerlerde bolca anı biriktirmeniz dile ile!

Vizesiz Karadağ Seyahat Rehberi: Görülmesi Gereken 4 Yer!

WhatsApp duyuru kanalımıza üye olmak için tıklayın

Motivasyon mektubu ve CV eğitimine KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız


Like it? Share with your friends!

212
212 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Ecem Nur Karademir

Ecem Nur Karademir

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir