Uluslararası Gönüllülük Kampları


190
190 points
Uluslararası Gönüllülük Kampları

Uluslararası Gönüllülük Kampları

Merhaba! Bu yazıyı, Hollanda’da iki farklı uluslararası kampta grup liderliği yaparken yazıyorum. Türkiye’de, İstanbul’da Gönüllü Hizmetler Derneği ve Ankara’da Gençlik Servisleri Merkezi aracılığıyla  uluslararası gönüllülük kamplarına katılabilirsiniz. Bu kamplar sayesinde dünyanın pek çok farklı köşesine giderek yerel çalışmalara birebir katılma fırsatı yakalayabilirsiniz. Yaş sınırı olmadığından herkes bu kamplara başvurabilir.

Uluslararası Gönüllülük Kamplarına Nasıl Gidilir?

Kamplara katılmak için öncelikle GHD’ye cüzi bir katılım ücreti ödenmesi gerekmektedir. Bunun dışında kamp süresince konaklama ve yemek masrafları proje tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Ayrıca proje içerisindeki ulaşım masrafları da karşılanabilmektedir. Ancak ülkenizden kampın bulunduğu ülkeye ulaşım ve sağlık sigortası gibi masrafları sizin karşılamanız gerekmektedir.

Erasmus ve ESC projelerine göre kamplar daha esnek zaman dilimlerinde olduğundan uzun süre önceden planlama yapabilirsiniz. Genellikle 2 haftalık süreler ideal olarak tercih edilmektedir ve birçok farklı tema ve alanda kamplara katılma imkanı bulunmaktadır.

Fiziksel olarak yapılması gereken işler arasında bahçe işleri, restorasyon ve festival organizasyonu gibi projeler bulunmaktadır. Ayrıca kültür ve sanat odaklı kamplarda müzik, dans, görsel sanatlar ve diğer birçok alanda becerilerinizi kullanabileceğiniz projeler de mevcuttur. Sosyal hayata dair projelerde ise çocuk hakları, yaşlı ve engellilerle çalışmalar, kadın hakları, iklim ve engelli hakları gibi farklı alanlarda projelere katılma imkanı vardır.

Kamplar, hafta içi günlerde çalışma, belirli günlerde geziler ve serbest zaman aktiviteleri ile dolu dolu geçer ve iki hafta içinde dünyanın farklı yerlerinden yeni arkadaşlıklar edinme şansına sahip olursunuz.

Avrupa Birliği projelerinden farklı olarak bu kamplara daha uluslararası grupların katıldığını belirtmek gerekir. Uzak Doğu Asya, Latin Amerika ve Afrika’dan katılımcıların da olması, projeleri kültürel açıdan daha zengin kılmaktadır.

Bir diğer önemli nokta, katılımcıların genellikle yabancı dillerini geliştirmek amacıyla bu kamplara katılmaları ve bu sayede akıcı konuşma becerileri kazanmalarıdır. Kamplar, dil becerilerinizin gelişmesi için oldukça verimli bir deneyim sunar.

Herkesin hayatında en az bir kere deneyimlemesi gerektiğini düşündüğüm bu kamplara katılmak için zaman kaybetmeyin!

Uluslararası Gönüllülük Kampları

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

WhatsApp grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız


Like it? Share with your friends!

190
190 points

What's Your Reaction?

hate hate
1
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Hatice Beyza Sezgin

Hatice Beyza Sezgin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir