Tallinn Seyahat Rehberi


176
1 share, 176 points
Tallinn Seyahat Rehberi

Tallinn Seyahat Rehberi

Estonya’nın başkentidir ve ülkenin kuzeyinde yer alan bir şehirdir. Baltık Denizi’ne kıyısı olan ve Estonya’nın ana liman şehirdir. UNESCO Dünya Mirası koruması altında olan şehir Orta Çağ izlerini kaybetmeden günümüze kadar ulaşmıştır. Havaalanından itibaren şehri saran ve kolaylıkla şehir merkezine ulaşabileceğiniz bir ulaşım ağına sahip.

Tallinn tarihi yapısı ve rahat ulaşımıyla beni en etkileyen başkentlerden biri olmuştu. Old Town’un sokaklarında saatlerce sadece dolaşıp etrafı seyretmiştim. Ekim ayında gittiğim için sonbaharın güzelliğine bürünmüştü şehir… Şehir aşağı ve yukarı olmak üzere 2 farklı bölgeden oluşuyor. Kale duvarları içerisinde yer alan bölge yukarı olarak adlandırılıyor. Bu bölgede geçmiş dönemde soylular yaşamış. Aşağı bölgede ise halk ve tüccarlar yaşamış.

Gezilecek yerler:

1- Town Hall Meydanı (Raekoja Plats)

Eski şehri keşfederken buradan başlayabilirsiniz. Çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi meydanın etrafı restoranlar ve kafelerle sarılı. Turistler için popüler olan bir meydan olmasının yanı sıra Christmas Market de bu bölgede kuruluyor. Ayrıca Avrupa’nın en eski eczanelerinden biri bu meydanda yer alıyor. Yolunuz buraya düşerse Town Hall Pharcmacy adlı mekanı görmenizi tavsiye ederim.

2- St. Olaf Kilisesi

St Olaf Kilisesi, 125 metreye yakın yüksekliğe sahip ve Old Town bölgesinin yüksek kesiminde yer alıyor. Kilisenin inşasının 12. yüzyıla dayandığı düşünülüyor. Danimarka’nın 1219 yılında şehri fethetmesinden önce Tallinn’de yer alan İskandinav topluluğunun merkezi olduğu öngörülüyor. Kiliseye 10 kere yıldırım çarpmasına ve 3 kere de tamamının yanmasına rağmen ayakta.

3- Meryem Ana (Dome) Kilisesi

Ülkenin ana Lüteryan kilisesidir. İçerisinde Estonya’nın en büyük orgu ve Avrupa’nın en büyük arma koleksiyonu yer alıyor. Soylular ve şövalyelerin mezarlarının yer aldığı kilisede 107 arma da bulunuyor. 13.yüzyılda Toompea Tepesi’ndeki ahşap bir kilise olarak inşa edilmiştir. Kuleye tırmanmak için dik merdivenleri çıkmak gerekiyor ancak manzara için katlanılabilir bir süreç.

4- Alexander Nevsky Katedrali

1894-1900 yılları arasında inşa edilen Tallinn’in en büyük Ortodoks kubbe kilisesidir. Eski Rus tarzına uygun olarak 5 kubbeli olarak inşa edilmiştir ve 11 adet çan bulundurur. Saint Petersburg’da dökülen çanlardan en büyüğünün ağırlığı 16 tona yakındır.

Tallinn Seyahat Rehberi

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

WhatsApp grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız


Like it? Share with your friends!

176
1 share, 176 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Esma Nur Arıcı

Esma Nur Arıcı

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir