Sakız Adası Seyahat Rehberi


181
181 points

Sakız Adası (Yunanca: Χίος, romanize: Hios), Yunanistan’ın Ege Denizi’nde yer alan bir adasıdır. Sakız adası, Yunanistan’ın beşinci büyük adasıdır. Ülkenin Kuzey Ege bölgesine bağlı olan ada, Türkiye’den Sakız Boğazı ile ayrılır. Sakız ağaçları ve bu ağaçlardan elde edilen damla sakızı ile ünlüdür. Turistik yerleri arasında Orta Çağ köyleri ve 11. yüzyıldan kalma Nea Moni Manastırı bulunmaktadır. Bu adayı ve yakınındaki birkaç küçük adayı içeren bölgesel birimin ve adanın en büyük yerleşimi ve idari bölgenin merkezi olan şehrin ismi de Sakız’dır. Şehir için Hora adı da kullanılır. Adanın karşısında yer alan Çeşme’ye feribot seferleri mevcuttur.

Sakız Adası’na Nasıl Gidilir?

Adaya hem deniz hem de hava yolu ile ulaşım mümkün fakat uçuşlar Yunanistan içi olduğu için Türkiye’den sadece deniz yoluyla ulaşmanız mümkün. Yeşil pasaportunuz var ise vizesiz girebilir, bordo pasaport sahibi iseniz Schengen vizesi ya da kapıda vize uygulaması ile giriş yapabilirsiniz.

Sakız Adası’nda Gezilecek Noktalardan Bazıları

  • Chios Limanı
  • Chios Arkeoloji Müzesi
  • Chios Kalesi
  • Sakız Müzesi
  • Osmanlı Hamamları
  • Nea Moni Manastırı
  • Olimpi Mağarası

1. Chios, Karfas, Kambos (Merkezin güneyi)

Adanın merkezi olan Chios’tan başlayan bu güzergahta Karfas ve Kambos bölgesi bulunuyor. Bisiklet ve yürüyüşle rahatlıkla gezilebilecek bu rotada şehir merkezinden, turunçgil üretimi ve muhteşem konaklarıyla tanınan Kambos bölgesine kadar olan bölümü keşfedebilirsiniz.

2. Volissos, Amani, Psara (Kuzeybatı)

Adanın görece daha az turistik olan kuzey batı bölümü bakir ve doğal köyler ile Psara adasını da içerisine alıyor.

3. Armolia, Pirgi (Sakız köyleri)

Adanın güney doğrultusunda yer alan Pirgi ve Armolia bölgesi, sakız üretiminin yapıldığı 24köyün de yer aldığı doğal bir koridor. Pirgi, Olimpi, Mesta ve Armolia köyleri, Sakız (Mastic) Müzesi ve plajlar görmeye değer.

4. Orta Çağ rotası (Orta -merkez- bölüm)

Sakız Kalesi’nden (merkezden) başlayan bu rotada Nea Moni (Yeni Manastır), Anavatos Köyü, Avgonima ve Lithi bulunuyor. Bu rota coğrafi olarak adanın merkezinde yer alıyor.

5. Deniz kıyısındaki köyler (Kuzeydoğu)

Adanın kuzeydoğusunda Karaburun’un (İzmir’in ilçesi) batısıyla karşılıklı bakan deniz kıyısındaki köyler, özellikle yaz aylarında denize girmek isteyenler için muhteşem güzellikte. Vrontados, Daskalope, Pantoukios, Lagada, Kardamyla ve Oinoussses adası bu rotada yer alıyor.

Sakız Adasında Ne Yenir?

Sakız Adası’nda yemekler daha çok balık ve diğer deniz ürünleri ağırlıklıdır. Bunlarla beraber Yunan mezeleri ve çeşitli et yemekleri de bölgede oldukça ünlüdür. Meşhur Yunan yemekleri olan Moussaka, Souvlaki, Choriatiki, Yunan salatası ve diğer Yunan mezelerini hemen hemen tüm restoranlarda bulabilirsiniz.

Moussaka

Souvlaki

Choriatiki

Sakız Adası Seyahat Rehberi

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

WhatsApp grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız


Like it? Share with your friends!

181
181 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Işınsu Bayima

Işınsu Bayima

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir