POLONYA KRAKOW SEYAHAT REHBERİ


183
183 points
POLONYA KRAKOW SEYAHAT REHBERİ

POLONYA KRAKOW SEYAHAT REHBERİ

Merhaba herkesee .Bugün polonyanın 2.en büyük şehri olan güzeller güzeli Krakow şehrimizde gezmeniz,görmeniz gereken yerleri,tatmanız gereken lezzetleri ve daha fazlasını inceleyeceğiz.

Krakow’a Nasıl Gidilir?

Krakow katoviceye 1 saat lodza 3 saat ve varşovaya 4 saat uzaklıkta olması sebebiyle günübirlik gezmeye de oldukça müsait bir konumda yer alıyor.Krakow’a Pegasus’un İstanbul ve ankara’dan direkt uçuşları bulunmakta.Ayrıca thyden de direkt uçuşlar bulmanız mümkün.Aktarma yapmaya da oldukça müsait bir konumda yer alıyor.

Krakow Para Birimi: Polonya her ne kadar Avrupa Birliği’ne üye olsa da, ülkede para birimi olarak Zloty(PLN) kullanılıyor. 1 zloty şuan için  yaklaşık  6,5 tl ediyor.

Krakow Ulaşım :Şehir içi ulaşım olarak genellikle tramvay ve otobüs tercih ediliyor. Metro alt yapısı yok. Tramvay ve otobüsler için aldığınız biletler süreye göre fiyatlandırılıyor. Ayrıca haftalık biletler de var ve tüm ulaşım için geçerli.Biz haftalık 56 zlotylik biletimizi aldık ve ulaşımda hiç sıkıntı yaşamadık.Şehirdeki tramvay hattı oldukça gelişmiş. Neredeyse istediğiniz her yere tramvayla ulaşmanız mümkün.

Krakow’da Yemek:Polonya mutfağının geleneksel yemeklerini en iyi Krakow’da deneyebilirsiniz. Tarihi bir şehir olmasından dolayı restoranlarda geleneksel yemeklere çok fazla yer veriliyor. Old Town çevresinde sadece Polonya yemeklerini geleneksel Polonya kıyafetleriyle servis eden birçok restoran mevcut.Size önerebileceğim yemekler arasında  Pierogi (traditional mantı) , kielbasa (Polonya sosisi) ,zapiekanka,mantar çorbası ve tavuk-patatesleri yer alıyor.

Krakow Turistik Yerler

Rynek Glówny (Ana Meydan): Krakow’a geldiğinizde ilk uğramanız gereken yer burası diyebilirim.Merkezde magnet ve diğer hediyelik eşyaları alabileceğiniz bir çarşı da bulunmakta.magnetler ortalama 15 zloty civarındaydı ve hediyelik çeşiti çok fazlaydı. bu merkezin atmosferini çok seviyorum.gece gündüz cıvıl cıvıl oluyor ve insanın içi açılıyor.ayrıca bu meydan dünyanın en büyük ortaçağ meydanlarından biri. Burada birçok tarihi yapı ve kiliseye şahit olabilirsiniz.

Wawel Kalesi:Bu kale şahane görüntüsü ve tarihi yapısıyla ağzımızı adeta açık bırakmıştı.Vistüle, wisla nehrine çok yakın olan bu kaleden şehrin güzelliğini keşfedebilirsiniz.Ayrıca kaleden şehrin önemli bir unsuru olan ejderha da gözükmekte.Kalenin içine de ücretli bir şekilde girebiliyorsunuz.krakowa kadar gelmişken buraya gelmeden gitmeyin derim.

Krak?w, Poland ? April 04, 2019: Skyline panorama of Cracow old city with Wawel Hill, Cathedral, Royal Wawel Castle, defensive walls, park, promenade and unrecognizable walking people.

Auschwitz-Birkenau Toplama Kampı: Trenle Yaklaşık bir saatlik bir yolculukla ulaşabileceğiniz bu tarihi mekan, Nazi toplama kampının kalıntılarını içeriyor.Bu kampta yaklaşık 1.1 milyon Yahudi katledilmiş ve burayı gezerken o bunaltıcı kasvetli havayı çok net hissedebiliyorsunuz.Çok sıcakta gitmemenizi tavsiye edebilirim çünkü gölge alan yok denecek kadar azdı.Ve akşam 5te kapanıyor bu sebeple biraz erken gidip 2 bölgeyi de rahatlıkla gezmeniz gerekiyor.Kazanlar,fırınlar,gaz odaları gibi birçok unsur olduğu için psikolojisi kaldırmayacakların uzak durması gerekebilir ancak ben bahsedildiği kadar etkilenmemiştim.Yine de çok güzel bir deneyimdi ve hayatınızda bir defa da olsa görmeniz gereken bir yer bence.

St. Mary’s Basilica (Mariacki Kilisesi): Rynek Glówny meydanında bulunan bu gotik kilise, içerisindeki ünlü Altar of Veit Stoss ile ünlü.

100 basamak çıkarak zirveye ulaşabiliyormuşsunuz ancak biz çıkmayı tercih etmedik.Gün batımında çıkmayı planlamıştık ancak 17de kapandığını öğrendiğimizde hayal kırıklığına uğradık.

Bu kilisede iki kule var: Çan kulesi ve Borazan kulesi.. Her biri için ayrı bilet almanız gerekiyor ya birini seçmeniz.Çok pahalı değildi diye hatırlıyorum 10 zloty civarıydı her bir kule.

Ancak bizim için önemli olan bu kulelerin hikayesiydi.Kulelerin uzunlukları ve şekilleri birbirinden farklı.  O dönemin kralı, kilisenin kulelerinin inşası için Krakow’un en iyileri olan iki kardeşi tutuyor. Kulelerin inşası planlandığı gibi giderken küçük kardeş kendi kulesinin abisininkinden daha kısa olduğunu fark ediyor. Ve müthiş bir kıskançlık duyarak kuleler bitmeden abisini bıçakla öldürüyor. Vicdan azabı içinde kuleleri istediği şekilde tamamladıktan sonra kendi kulesinin (Borazan kulesi) tepesine çıkarak abisini öldürdüğü bıçakla intihar ediyor. Hatta bu bıçak meydanda bulunan ve çarşı girişi olan Cloth Hall’un duvarında, halen sergilenmektedir. (kaynak: mariacki.com)

Krakow Tuz Madeni (Wieliczka Tuz Madeni): Şehir merkezinin biraz dışında yer alan ama kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bu tuz madeni, yer altı şapeli ve tuzdan heykelleri ile ünlü.Ben buraya gitmek yerine auschwitze gitmeyi tercih etmiştim ancak giden arkadaşlarım oldu ve baya memnun kaldılar.Atmosferi baya güzel demişlerdi.Fiyatı ortalama 126 zloty .

Kazimierz Mahallesi: Eski Yahudi mahallesi olan Kazimierz, tarihi sinagogları, bohem kafeleri ve sanat galerileri ile ünlü. Bu  Mahalle, 14. yüzyılda kurulmuş ve başlangıçta ağırlıklı olarak Yahudi nüfusu barındıran bir mahalle olarak biliniyomuş. Daha sonra dönemin kralı II. Kazimierz tarafından desteklenen Yahudi cemaati için bir sığınak haline gelmiş.Buraya da gittim ancak gezilip görülecek çok fazla bir olayı yoktu.yine de yahudilerin geçmişte yaşadıkları mahalleyi merak ediyorsanız gidip görebilirsiniz.

Vistül Nehri’nde Tekne Turu:Vistül nehrinde özellikle akşama doğru tekne turu yapmanız ve şehrin tadını çıkartmanız mümkün.Ayrıca vistül kenarında yürüyüş yapıp meşhur ejderhanın her 15dakikada bir çıkardığı ateşi izleyebilirsiniz.

Plaza bagry:Bu yapay  rezervuara arkadaşlarımla beraber gidip akşama kadar iskeleden atlamıştık.Ortam ve su o kadar güzeldi ki denizi özlettirmedi diyebilirim.Kesinlikle gelip bu suyun tadını çıkartmalısınız. Płaszów semtinde, pazar meydanının yaklaşık 5 km güneydoğusunda yer alan bu rezervuar, şehir sınırları içindeki en popüler yüzme, yelken, güneşlenme ve dinlenme yeri olarak geçiyor .Ayrıca burada manzaraya karşı piknik de yapabilirsiniz.

Zakrzowek gölü: Zakrzówek Gölü, Krakow’un güneybatısında yer alan doğal bir göl ve şehrin popüler turistik cazibe merkezlerinden biri. Bu göl, eski bir kireç taşı ocağından oluşur ve çevresi sık sık yerel ve uluslararası turistler tarafından ziyaret edilir. Bu gölün kenarındaki kayalardan göle atlayıp dalış yapabilirsiniz.Yüzmek için şehirlilerin ve turistlerin  tercih ettiği diğer bir alternatiftir.

Gezebileceğiniz diğer yerler:

Schindler’s Factory Museum: Schindler’in Listesi filminin hikayesine dayanan bu müze, Polonya’nın II. Dünya Savaşı tarihini anlatıyor.

Barbakan Krakowski: 15. yüzyılda inşa edilen bu devasa surlar, şehri korumak için yapılmıştır ve bugün ziyaretçilere açıktır.

Planty Park: Krakow’un eski surlarının yer aldığı bu park, yürüyüş yapmak veya piknik yapmak için harika bir yer.

Czartoryski Müzesi: Leonardo da Vinci’nin ünlü tablosu “Lady with an Ermine” da dahil olmak üzere önemli sanat eserlerine ev sahipliği yapar.

Oskar Schindler’in Mezarı: Schindler’in Listesi’nde Polonya’da Yahudi işçileri kurtarmış olan Oskar Schindler, Krakow’da bulunan mezarlığa gömülmüştür.

St. Florian’s Gate: Şehir surlarının bir parçası olan bu kapı, tarihi ve kültürel öneme sahiptir.

Krakow polonyanın en güzel şehirlerinden birisi ve gezilip görülmesi gereken daha birçok yeri mevcut.Kaç gün kalıcağınıza ve krakow’dan neler beklediğinize göre değişebilecek bu listeye siz de eklemeler çıkarmalar yapabilirsiniz.Bu şehirden memnun kalacağınıza adım kadar eminimm. İyi tatiller dilerim.

POLONYA KRAKOW SEYAHAT REHBERİ

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

WhatsApp grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız


Like it? Share with your friends!

183
183 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bengisu Çıkrık

Bengisu Çıkrık

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir