Pasaport Kontrolünden Sorunsuz Geçme Taktikleri

Pasaport Kontrolünden Sorunsuz Geçme Taktikleri


201
201 points

Pasaport Kontrolünden Sorunsuz Geçme Taktikleri

Pasaport Kontrolünden Sorunsuz Geçme Taktikleri

Arkadaşlar selam sık sık yurtdışına giden ve bu seyahatlerde fazlasıyla pasaport kontrol memurlarıyla muhatap olmuş biri olarak bana gelen sorular ve kendi tecrübelerim ışığında bir rehber hazırlamayı düşündüm hadi başlayalım.

Pasaport Kontrol Noktasında Sık Sorulan Sorular nelerdir?

  • Seyahat amacınız nedir?
  • Bu ülkede ne kadar süre kalacaksınız?
  • Konaklayacağınız yer neresi?
  • Geri dönüş biletiniz var mı?
  • Yeterli maddi kaynağınız var mı?

Seyahat amacınız nedir?

Bu soru geldiğinde sırıtmadan gerilmeden ve dürüst bir şekilde seyahat amacınızı anlatmalısınız. Otel için geldim, turistim, eğitim için geldim gibi kısa ve net cevaplar yeterli olacaktır. Fazla detaya girmeyin ancak sizden istenirse de detay vermekten çekinmeyin.

Bu ülkede ne kadar süre kalacaksınız?

Bu ülkede ne kadar süre kalacaksınız? Bu soruya vereceğiniz cevap bilet tarihleriniz ile birbirini doğrulayacak somut bir cevap olmalı. Kontrole gelmeden önce bilet tarihlerinize bakmayı ve gün hesaplaması yapmayı unutmayın.

Konaklayacağınız yer neresi?

Konaklayacağınız yer neresi? İşte bu soru gerçekten en büyük problem olabilecek soru olduğundan buna ekstra dikkat etmelisiniz. Ülkeler beni içeriye alırken en çok bu soruyu sordular diyebilirim ancak çözümü de bir o kadar basit hiç korkmayın. Yaptığınız rezervasyon bilgilerini otel bilgilerini otel iletişim numaralarını içeren birkaç çıktı aldığınız ve bu çıktıları kendinize güvenen bir tavırla teslim ettiğiniz anda en ufak bir sorun çıkacağını düşünmüyorum. Maksimum oteli arar ve teyit ederler ancak bende hiç yaşanmadı. Dediğim gibi çözü gerekli bilgilerin çıktısını almak.

Geri dönüş biletiniz var mı ?

Evet çok inir bozucu olsa da genelde ülkeler o ülkeden ne zaman nasıl bir şekilde ayrılacağınızı görmek ve o ülkede sonsuza kadar kalmayacağınıza ikna olmak istiyorlar. Ama bunun çözümü de gayet basit. Biletlerinizin çıktısını almak veya telefonunuzdan ekran görüntülerinizi göstermeniz yeterli. eğer vizeniz bu tarihleri kapsıyorsa en ufak bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Pasaport Kontrolünden Sıkıntısız Geçmek İçin Taktikler

Öncelikle daha önce de belirttiğim gibi ilk yapmanız gereken belgelerinizi hazır bulundurmaktır. Sorulan sorulara sakin bir şekilde cevap verin. Abartı bir muamele olmadığı sürece memur ile kavga etmekten kaçının. Eğer dil bilginiz kendinizi açıklamaya yetmiyorsa telefonunuzdan veya sıradaki diğer insanlardan iletişim desteği almayı unutmayın. Doğru iletişim her şeyi çözer. Çok şık olun abartın da demiyorum ama giyime az da olsa dikkat edin pasaklı kirli bir şekilde kontrole gitmeyin.

Pasaport Kontrolü İçin Gerekli Belgeler

  • Geçerli pasaport
  • Vize (gerekliyse)
  • Seyahat sigortası
  • Gidiş-dönüş uçak biletleri
  • Konaklama belgeleri

Seyahat sigortası zorunlu mu?
Bazı ülkeler için seyahat sigortası zorunludur. Sigortanızın gideceğiniz ülkenin gereksinimlerini karşıladığından emin olun.

Pasaportum kaybolursa ne yapmalıyım?
Pasaportunuz kaybolursa derhal en yakın konsolosluğa veya büyükelçiliğe başvurarak durumu bildirin ve yedek pasaport veya geçici seyahat belgesi talep edin.

Pasaport Kontrolünden Sorunsuz Geçme Taktikleri

WhatsApp duyuru kanalımıza üye olmak için tıklayın

HEPSİBURADA SÜPER İNDİRİMLER İÇİN TIKLAYINIZ

İnstagram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız


Like it? Share with your friends!

201
201 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
AyberkOguzz

AyberkOguzz

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir