Napoli’de Görmeniz Gereken 4 Yer


185
185 points

Napoli’de Görmeniz Gereken 4 Yer

Napoli'de Görmeniz Gereken 4 Yer

Napoli İtalya’nın en popüler güney şehirlerinden biridir. Ayrıca İtalya’nın en büyük üçüncü şehri olduğunu da belirtmeliyim. Yunanlar tarafından milattan öncesinde kurulmuş bir şehir olduğu için sayısız tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Birçok hikayenin konusu olan, büyüleyici ve bazen de korkutucu olabilen bir şehirdir. Orta çağ, Rönesans ve Barok mimarisinden yoğun izler taşıyan şehrin sokaklarında kaybolmadan önce sizlere mutlaka görmeniz gereken tarihi yapılardan bahsetmek istedim.

Görmeniz Gereken Yerler:

1- Galleria Umberto

1887-1891 yılları arasında inşa edilmiştir. Şehrin simgelerinden biri olarak görülen yapılar arasında yer alıyor. Cam kubbesi ve 19.yüzyıla ait mimarisiyle ziyaretçilerini büyüleyen bir yapıdır. Gucci, Prada gibi büyük markalar, galeriler ve kafeler yapının içerisinde yer alıyor. Ayrıca günümüzün en lüks alışveriş merkezlerinden birisi olarak anılıyor. Şehir merkezinde ve ulaşımın rahat olduğu bir konumda yer alıyor.

2-Castel dell’Ovo

Castel dell’Ovo, Napoli körfezinde yer alan bir sahil kalesidir. Napoli’ye bağlı olan Megaride adasında yer alır ve şehrin en eski kalesi olarak bilinir. Megaride adası yüzyıllar boyunca birden fazla ulusun işgaline şahitlik etmiştir. Bu durumun etkisiyle kale üzerinde birden fazla ulusun müdahalesi söz konusu olmuştur. Orta Çağ’da yaşamış ve geleceğin habercisi olduğuna inanılan Virgil adındaki bir büyücüden alan kalenin ilk inşasına başlandığı tarihler MÖ 1. yüzyıla kadar dayanır. Şuan geçici olarak faaliyetlere kapalı olan kalenin hikayesini ve daha fazlasını aşağıdaki bağlantıdan takip edebilirsiniz. Yaz ve kış aylarında giriş saatleri değişiklik gösteriyor. Ziyaretlerinizi buna dikkat ederek ayarlamayı unutmayın!

https://www.comune.napoli.it/casteldellovo

3-Nuovo Kalesi

Piazza Municipio’nun ve şehrin merkezindeki belediye binasının önünde yer alan bir Orta Çağ kalesidir. 1279 yılında Angevinler tarafından yapılmış ve 15.yüzyılda Aragonlar tarafından yeniden inşası yapılmış bir kaledir. Şehrin simgelerinden biri olduğu rahatlıkla söyleyebilirim. Ayrıca girişi ücretli olan bu mekanı birkaç saat içinde gezmeniz mümkün.

4-Aziz Gaudiosus Yeraltı Mezarları

Mutlaka gezilmesi gereken ilgi çekici mekanlardan biri. Hikayesi 451-453 yılları arasında piskopos Aziz Gaudiosus’un defnine dayanmaktadır. Veba, kolera gibi hastalıkların patlak verdiği dönemlerde kullanılmıştır. Günümüzde ise küçük bir bölümü kalmıştır. Bu yeraltı mezarlığını mistik hikayelerin konusu olmuş bir yapı olarak adlandırabilirim. Aynı zamanda o dönemin insanlarının kafataslarının daha küçük olduğu mekanda oluşan deformasyon nedeniyle gözlenebilir. Bu durumda eski dönemlerdeki beslenme koşullarının etkili olduğu düşünülmektedir.

Napoli’de Görmeniz Gereken 4 Yer

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

WhatsApp grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız


Like it? Share with your friends!

185
185 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
3
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
AyberkOguzz

AyberkOguzz

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir