MOTİVASYON MEKTUBU NASIL YAZILIR?


187
187 points
MOTİVASYON MEKTUBU NASIL YAZILIR?
Writing letter

MOTİVASYON MEKTUBU NASIL YAZILIR?

              Merhaba, sevgili okuyucular! Genellikle gönüllülük projelerine başvururken adaydan motivasyon mektubu istenir ve iyi bir motivasyon mektubu seçim aşamasında çok önemlidir. Peki motivasyon mektubu nedir ve nasıl yazılmalıdır? Bir öğrencinin gözünden motivasyon mektubu nasıl yazılır inceleyelim.

              Erasmus+ projelerinin en çok seçimlerinde dikkate aldıkları konulardan biri kişinin motivasyon mektubudur. Süreç içerisinde kişinin kendini ne kadar aktarabildiği ve kendini ne kadar ifade edebildiği önemlidir. Bu süreçte hedefinizi yani katılacağınız projeyi iyi anlamanız ve içselleştirmeniz gerekir.

Örneğin, Erasmus+ projelerinden birine başvurmak isteyen kişi, motivasyon mektubunda eski adıyla Avrupa Dayanışma Programı olan yeni adıyla ESC’yi iyi tanımalıdır. Sayfayı başlıca incelemeniz ve bazı projelerine göz gezdirmeniz yazınızda onların ilgisini çekecek noktalara değinmenize yardımcı olur.

Gideceğiniz projeye neden gitmek istediğiniz, neden o ülkeyi tercih ettiğinizi ve nasıl katkılarda bulunabileceğinizi en basit şekilde aktarmanız şarttır.

Karmaşık ve edebi bir dil kullanmayın çünkü temel amacınız herkesin anlamasını sağlamak. Yalın ve açıklayıcı olmasına bolca özen gösterin.

Projeye olan hedefinizi daha iyi tanımlamak için başlıca kendinize göre bölümlere bölmeniz işinizi kolaylaştırır.

Örneğin: Projeye direkt girmeden selam verircesine kendinizi tanımlayın. Hobilerinizden ve eğitim bilgilerinize kadar yer vermeniz karşı tarafın sizi tanımasını kolaylaştırır. Ardından bu proje için olan uygunluğunuzu kanıtlamalısınız. Seçtiğiniz konuyla ilgili yaptığınız en ufak etkinlik dahi sizi bir adım öne taşır o sebepten yazılarınızda paylaşmaktan çekinmeyin. Buradaki önemli nokta bahsettiğiniz şeylerin konuyla alakası kesinlikle olmalı.

Hemen ardından eğer daha önce bir uluslararası projede yer aldıysanız bundan detaylıca bahsedin. Nasıl bir proje olduğunu ve süreci nasıl yönettiğinizi, neler kazandığınızı ifade edin.

Son olarak projeyi neden seçtiğinizi ve neden bu ülke kısmına çokça değinin. Ülke hakkında ve proje hakkındaki fikirlerinizi özgürce paylaşın. Unutmayın, motivasyon mektubu aynı bir günlük havası veren lakin daha resmi olanıdır. Fikirlerinizi ve deneyimlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Eğer ben daha profesyonelce yapmak isterim derseniz, Erasmus+’ın resmi sayfasından bu konuda uzman eğitimciler ile konuşabilir ve seminerlere katılabilirsiniz.

Proje katılımlarınızda bol şans!

MOTİVASYON MEKTUBU NASIL YAZILIR?

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

WhatsApp grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız


Like it? Share with your friends!

187
187 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Ecem Nur Karademir

Ecem Nur Karademir

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir