Midlli Adası Seyahat Rehberi


181
181 points

Midlli Adası Seyahat Rehberi

Midilli Adası, Yunanistan’ın Doğu Ege Adalarının en kuzeyinde yer alan, Girit ve Eğriboz’dan sonra ülkenin en büyük üçüncü adası. Ege Denizinin kuzeydoğusunda, Ayvalık ve Burhaniye’ye oldukça yakın, dağlık bir ada olan Midilli’nin başkenti Mytilene. Alcaeus ve Sappho gibi, Yunan antik çağından son yıllara kadar pek çok şair ve yazarın da memleketi olan Midilli, Barbaros Hayrettin Paşanın da doğduğu yer aynı zamanda. Güneybatıda Lemnos ve Midilli ile Lemnos’un ortasında konumlanan küçük Agios Efstratios olmak üzere, 3 ana adadan oluşan Midilli Adasının Yunanca ismi Lesvos. Yüzölçümü açısından Ege Denizinin en büyük adalarından olan Midilli’de Molivos, Petra, Plomari, Sigri gibi kasabalar da adayı ziyaret edenlerin uğrak noktası.

Tarihi

Çanakkale Boğazına yakınlığı nedeniyle ada, tarih boyunca büyük önem taşımış. Özellikle Bizans döneminde çok gelişen ve anıtlarla donatılan ada, 1462–1911 yılları arasında Osmanlı egemenliğinde kalmış. Midilli’de Osmanlı Döneminden kalan az sayıda cami, çeşme, hamam ve mimari yapı bulunuyor. Osmanlıdan 1912’de egemenliğinden bağımsızlığına kavuşan ada, 1923’te Lozan Barış Antlaşmasının imzalanmasıyla resmen Yunanistan’a bağlanmış. II. Dünya Savaşı sırasında 1941–1944 yılları arasında Alman işgali altında kalan Midilli’de halkın büyük çoğunluğu tarım, denizcilik ve turizm ile geçiniyor. Antik dönemin en ünlü kadın şairlerinden Sappho’nun yanı sıra, Aristoteles’in öğrencisi düşünür Theophrastos’un doğum yeri olmasıyla da önem taşıyan Midilli, kıyıdaki Mitilini’nin güzel mimarisi, Ege manzarasıyla cazip bir ziyaret noktası. Özellikle Therapon Kilisesinin görkemli kubbesi oldukça dikkat çekici.  Yunan adaları arasında en çok tercih edilenlerden biri olan Midilli’ye Ayvalık‘tan feribotla geçiliyor. Yüksek sezon olan nisan-eylül aylarında her gün saat 9.00 ve 18.00’de, hem Midilli hem de Ayvalık’tan karşılıklı kalkan feribotlarla iki kıyı birleşiyor.

Midilli Adasında Nerde Kalınır?

Midilli merkezinde denize girilebilecek yer az olduğundan adaya gelenler daha çok Molivos ve Plomari’de kalınıyor.  Molivos’ta Olive Press Hotel, Molyvos Hotel veya Stone House tercih edilebileceğiniz yerler. Petra’da kalacaksanız Shining Star Petra otele bakın. Midilli merkezde ise Hotel Blue Sea ve Lesvion Hotel‘de konaklayabilirsiniz. Midilli merkeze çok da uzak olmayan Loriet Hotel ve Mytilana Village Hotel ise fiyat/kalite olarak en iyi otellerden biri. Modern konaklama tesisleri, doğal ve kültürel güzellikleri ile Kuzey Ege’de önemli bir tatil destinasyonu olan Midilli Adası’nın şifalı suları sağlık turizmi ile ilgilenen turistler için adaya gelme sebepleri arasında. Yunan adaları içerisinde en sulak ve yeşil olan adalardan biri.

Midilli Adası Gezi Rehberi

Midilli Adasında başlıca gezilecek yerler arasında adanın dört bir yanına dağılmış küçük kasabalar bulunuyor. Bunlar için araç kiralama şart. Bu kasabalardan Molivos, Plomari, Eressos, Kalloni, Ayasos adayı ziyaret edenlerin sıklıkla uğradığı noktalardan. Midilli’de Ege esintili sessiz ve sakin kasabaların yanı sıra gezilecek görülecek çok sayıda tarihi merkez var. Ülkenin ödüllü iki müzesine ev sahipliği yapan Midilli’de Roma su kemeri, Midilli tiyatrosu, Ceneviz kalesi, arkeoloji müzesi ziyaret edilmeli.

Mytilini

Mytilini (Midilli Kasabası), Midilli’nin başkenti ve ana limanı. Adanın doğu kıyısında, Türkiye kıyılarının karşısında konumlanan kasaba, adaya giderken ayak basacağınız ilk yer olacak. Ayvalık’tan kalkan feribotların demirlediği doğal limanın arkasında uzanan yedi güzel yemyeşil tepe arasında amfi tiyatro şeklinde inşa edilmiş. Eski mahallelerden ve pitoresk banliyölerden oluşurken Midilli, ilginç yapıları ve arkeolojik anıtlarıyla adanın zengin mirasına tanıklık ediyor. Eskiler, kasabanın şimdiki halinin kırklı yıllardaki Atina’yı anımsattığını söylüyor. Muhteşem konaklar, taş mimarili evler ve etkileyici kiliseler şehrin pitoresk ortamını tamamlamış. Güney kısmında yer alan yeni liman, Atina ve diğer Ege adalarından gelen gemileri karşılıyor. Adaya ayak basar basmaz etkileyici kubbesiyle Agios Therapontas Kilisesinin göze çarptığı Mytilini’de, limana paralel uzanan Ermou Caddesini ve adada doğan ünlü şair Sappho’nun anısına yapılan Sappho Meydanını görün.

Midilli’de yerel yaşama tanık olmak ve alışveriş kültürünü deneyimlemek için en doğru adres Eski Çarşı. Ermou Caddesinin devamında antikacılar, ikinci el eşya satan dükkanlar ve yiyecek-içecek satan mağazaların olduğu Eski Çarşı, adanın kalbinin attığı yer. Tepelerden birinin tepesinde Orta çağın en değerli arkeolojik alanlarından biri olan Cenova Kalesi yer alıyor.

Midilli Antik Tiyatrosu (The Ancient Theater of Mytilene), geçmişi Helenistik Döneme kadar uzanan bir yapı. Adanın kuzeybatısında, çam ağaçlarıyla kaplı Aya Kiriaki Tepesi üzerinde yer alıyor. Yürüyerek gideyim derseniz yarım saati bulur, yokuş yukarı çıkmanız gerekecek. Araçla gitmesi ise sadece 5-6 dk. Nefis manzarayı görmek için gidebilirisiniz. Midilli Adasında gece hayatı yaz aylarında turistik hareketlilikle birlikte canlanıyor. Adanın merkez şehri Mytilene’de liman ve kordon boyunca sıralanan kafe ve barlar canlı müzik ve DJ performanslarına sahne oluyor. Kış aylarında ise gece hayatı duruyor. Diğer Yunan adaları ile karşılaştırıldığında Midilli’nin gece hayatının sönük olduğunu söylemek doğru olur.

Midilli Arkeoloji Müzesi

Midilli Arkeoloji Müzesi (Archaeological Museum of Mytilene), eski ve yeni bina olmak üzere iki yapıya sahip. Midilli merkezinin güney limanı civarında, 1912 tarihine uzanan ve günümüzde koruma altında bulunan eski binada, tarih öncesinden Roma dönemine kadar uzanan eserler sergileniyor. 1999’da kurulan ve eski binaya yakın bir konumda yer alan yeni bina, kabartmalı dekora sahip tarihi bir konakta kuruldu. Meşhur prehistorik Termi beldesinde yapılan kazıların bulguları, aynı zamanda da meşhur Eolik tapınakları parçası olan sütun başları da burada sergileniyor. Adanın antik dönemine ait buluntuları ve adanın zengin tarihini müzede görebiliyorsunuz.

Agios Athanasios, Agioi Theodoroi ve Agios Therapon kiliseleri

Ada merkezinde yer alan ve muazzam, gotik tarzındaki çan kulesi ile öne çıkan Agios Athanasios, 18. yüzyıl yapısı. Adanın en değerli tapınaklarından biri olan, üzerinde Eski ve Yeni Ahit’ten kabartmalı sahnelerin yer aldığı Agioi Theodoroi ve Midilli’nin en tanınmış yapılarından olan Agios Therapon kiliseleri de mutlaka görülmeli.

Molivos

Molivos, Midilli Adasının kuzeyinde Edremit Körfezinin girişine hakim bir noktada bulunan bir kıyı yerleşimi. Kıyı boyunca uzanan mavi bayraklı plajı, tarihi kalesi, daracık şirin Arnavut kaldırımlı sokakları, aile işletmesi olan geleneksel Yunan tavernaları ile adanın en popüler turizm merkezi. Midilli gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken bir yer. Molivos Kalesi, hem manzarası hem de tarihi önemi nedeniyle gezilecek yerlerin başında geliyor. 13. yüzyılda antik Mithymna Kalesi kalıntıları üzerine inşa edilmiş. Adaya hâkim bir tepede yer alan kaleye çıkmayı endişe etmeyin, aracınız varsa kale kapısı yanına kadar çıkabiliyorsunuz. Aracınız yoksa biraz yorucu olacak. 1757’de Osmanlılar tarafından inşa edilmiş.

Plomari

Plomari, adanın başkenti ve ana limanı olan Midilli’nin 40 km güneyinde bulunan Midilli’nin en büyük ikinci kasabası. Çoğu turizm ve ticaretle uğraşan 4000 nüfusa sahip kasaba, Ege’nin muhteşem manzarasına sahip doğal körfezin etrafındaki yemyeşil tepelerin arasında amfi tiyatro şeklinde kurulmuş. Yamaca teras gibi sıralanan güzel evleri, renkli bahçeleri, dar sokakları ve kiliseleriyle oldukça pitoresk. Otantik Yunan kırsal yaşamını deneyimlemek için Plomari’de konaklayın. Köyün etrafındaki küçük meydanlarda ağaçların gölgesinde bazı geleneksel tavernalar ve güzel kafeler sıralanıyor. Köyün iç sokaklarında yürürseniz, eski konaklara ve geleneksel mimariye hayran kalabilirsiniz. Plomari’de Ege Denizinin berrak sularının ve güneşin keyfini çıkarabileceğiniz muhteşem plajlar var. Doğrusu adada gördüğüm en berrak deniz de yine Plomari’deydi. Doğuda bölgenin kumlu ve en uzun plajı olan Ayios Isidoros, batıda ise güzel çakıl Ammoudeli yer alıyor. Yat limanının doğusunda küçük bir plaj olan Tarsanas, Plomari’den 6 km uzaklıkta Melinda, Plomari yakınlarında yüzmek için başlıca seçenekleriniz. Plomari, doğal güzelliğinin yanı sıra zengin bir kültürel ve müzik geleneğine sahip. İnsanı olda oldukça sıcak ve misafirperver. Cafe ve restoranlarında, Plomarililerle rahatlıkla sohbet edebilirsiniz. Plomari’de ünlü yerel uzo eşliğinde geleneksel yerel tarifleri ve taze balıkları tadabileceğiniz çok sayıda restoran var. Tadabileceğiniz enfes mezeler arasında loul’délia (kızarmış kabak çiçeği), pastés sardéles (tuzlu sardalya), sfougáto (tavada yumurta ve kabak), fasólia’yı denemeyi unutmayın. Yemeklerin tümü, ucuz yerel malzemelerle hazırlanarak, mütevazi ürünlerden yüksek kaliteli yiyecekler üreten fakir bir köyün tarihini ve kültürünü vurguluyor. Hediyelik bir şeyler arıyorsanız, adanın en ünlüsü olan Plomari Uzo’su alabilirsiniz. Birkaç marka, 19. yüzyılın ilk on yıllarından beri Yunanistan’ın en popüler uzosunu yaratıyor. Plomari’nin uzosunu bu kadar özel yapan şeyin Plomari’nin tatlı suyunun ve yine yakınlarda üretilen yüksek kaliteli anasondan olduğu söyleniyor.,Yine Plomari zeytinyağı da iyi bir hediye seçeneğiniz. Plomari zeytinyağı, yöre halkı tarafından her kış Plomari bölgesindeki zeytin ağaçlarından toplanan zeytinlerle yapılıyor. Ladotyri peyniri ve çeşitli süt ürünleri, zeytin ve el işi hediyelik eşyalar bulabileceğiniz diğer yöresel ürünler.

Moria Su Kemeri

Moria Su Kemeri (The Roman Aqueduct), Midilli merkeze 6 km mesafede bulunan Moria’da yer alan Roma dönemine ait benzersiz bir su kemeri. Ayasos bölgesinin su kaynakları, bu kemerler aracılığıyla Midilli merkeze taşınıyordu. Yakın bir ocaktan çıkarılmış, gri renkli mermerden oyulmuş 12 sütundan oluşan kemerleri bulması biraz zor olsa da görülmeye değer. İyi korunmuş Roma Kemerlerini görmek için herhangi bir giriş ücreti verilmiyor. Ziyaret saati sınırlaması da yok.

Geras bay

Geras Koyu, Midilli’nin en romantik ve en şaşırtıcı bölgelerinden. Koy, çam ağaçları ile çevrili ve kristal tertemiz suları ile misafirlerini büyülüyor. Geras, adanın merkezine 12 km mesafede bulunuyor. Plaj çevresindeki kaplıcaları ile sağlık turizmine de hizmet veren Geras’da Agios Nikolaos (Aziz Nikolas) Kilisesini mutlaka ziyaret edin. Cafi, Gialiotissa ve Ligonari gibi küçük koylarda da yüzebilirsiniz.

Skala Eressos Beach, adanın diğer plajlarına göre daha tenha, nefis bir plaj. Midilli’nin batı kesiminde, Eressos köyünde yer alıyor. Eski zamanlardan bu yana şairleri ve filozofları cezbettiği söylenen bir köy. Bilinen ilk kadın şairlerden, Afrodit kültü rahibesi efsanevi Sappho, burada doğmuş. Onun onuruna, her yıl Eylül ayında Eresos’ta dünyanın her yerinden feministleri çeken Kadın Festivali düzenleniyor. Molyvos’da buraya gelirseniz, tepeler arasında kıvrılarak ilerleyen virajlı yollar nedeniyle ulaşım 1 saatten fazla sürüyor. Plaja inen sokağın başında aracınızı park edeceğiniz ücretsiz bir otopark var. Otoparktan çarşı içine giden çok tatlı bir sokak var, orayı gezebilirsiniz. Eressos köyü önünde uzanan Skala Eressos, adanın en güzel koyu. Mavi Bayrak ödülü plaj, deniz tatili için ideal. Market, küçük balık restoranları, tavernalar, pansiyon, pastane, eczane, hediyelik eşya dükkanlarının olduğu küçük bir belde. Skala Eressos Beach, 4 km uzunluğa ve genişçe de bir kumsala sahip, ancak tesisler olduğu kesimde plaj dar. Limana yakın ucundaki plajı iri taşlı iken diğer bölümleri ince kumlu. Girişi genelde taşlı ve hemen derinleşiyor. Bazı yerleri sığ. Denizi oldukça berrak, yaz başı ve yaz sonrası biraz serin. Plaj boyunca duşlar var. Kumsalın restoran ve makanlara yakın kısımları biraz kalabalık. Mekanların olduğu bölümde şezlong ve şemsiye yok. Kumsalın batı ucundaki kayalık bölge şnorkel için uygun. Kumsalın bu sağ ucu oldukça tenha oluyor. Kumsalın bu en batı ucundaki 200-300 metresi genelde nudistler tarafından kullanılıyor, bilginiz olsun. Plajı çok abartmaya gerek yok ama deniz seviyorsanız, tenhalık ve huzur hoşunuza gidiyorsa beğenirsiniz. Eşcinsellerin yoğun ilgi gösterdiği bu bölgede ayrıca adanın antik dönemlerinden kalma yerleşim alanlarını da ziyaret edebilirsiniz.

Sigri Köyü ve Fosilleşmiş Ormanı

Sigri, adanın batısında, Midilli’ye 93 km uzaklıkta yer alan küçük bir balıkçı köyü. Küçük bir yarımada üzerine inşa edilmiş. Adı, Latince’de güvenli anlamına gelen ‘securo’ kelimesinden geliyor. Adanın güneybatı ucunda, Skala Eressos’tan sadece 26 km uzaklıkta yer alan Sigri, bir dizi doğal fenomene ve anıta ev sahipliği yapıyor.Köyün kıyıları boyunca rengarenk balıkçı tekneleri demirli. Köyde sahil boyunca pek çok mekan ve taverna var. Köyün arnavut kaldırımlı sokak aralarında dolaşın. Köyde yer alan Sigri Kalesi, Türkler tarafından 1757 yılında Sigri limanını korumak için yapılmış. Sigri, ayrıca Yunan anakarasından gelen feribotlar için varış noktası olarak kullanılan bir liman. Selanik, Rodos, Lavrio ve Kavala’ya feribot buradan kalkıyor. Midilli’nin batı kısmındaki Sigri ile Eresos arasındaki bölgede doğanın eşsiz bir eseri olan Sigri Fosilleşmiş Ormanı da görmeye çalışın. Molyvos’tan gidiyorsanız, Petra’yı geçerek oldukça virajlı ve inişli çıkışlı yolları geçerek gidiyorsunuz. Sigri’nin girişinde yer alıyor.

Midilli adasında ne yenir?

Lesvos mutfağı Türkiye sahillerindeki yemeklerin lezzet ve hayal gücüne, Anadolu bitki ve baharatlarının aromasına da sahip ve hafif. Midilli’de Ege mutfağının zengin çeşitliliğini görmeniz mümkün. Deniz ürünlerinden oluşan spesiyalleri, enfes zeytinyağlı otları tadabileceğiniz gibi dünya mutfaklarından da alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Midilli’de ünlü Kalloni sardalyasını tadın. Denizden çıkarır çıkarmaz en küçük sardalyeleri seçip bir kapta kalın tuzla bastırılarak yapılıyor ve meze olarak tüketiliyor. Midilli mutfağının önemli bir unsuru zeytinyağı. Salatalara ve bütün zeytinyağlılara şahane bir lezzet katan zeytin yağı, ızgara balıkta ise olağanüstü. Midilli, keçi ve koyun sütünden üretilen peynir ürünleriyle de meşhur. Kaşar ile graviyer peynirleri, genelde yumuşak olan feta, mitzithra ve anthotiro Midilli balı ile mükemmel bir lezzet kazanıyor. Yerlilerin rakı dediği, adayla özdeşleşmiş uzo almak isterseniz, yüzde 100 damıtma olanlarını tercih edin. Tatlı olaraksa gemata, gülsuyu ile yapılan bir bademli türünü deneyebilirsiniz.Plomari’de kalıyorsanız Sunset Restoranı tercih edebilirsiniz. Yine Plomari’de sahilde yer alan Joe Bar da kahvaltı ve öğlen yemekleri için şahane.

Midlli Adası Seyahat Rehberi

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

WhatsApp grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız


Like it? Share with your friends!

181
181 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Zülal Çoban

Zülal Çoban

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir