Meis Adası Seyahat Rehberi: Saint George (Aya Yorgi) Mavi Mağara


218
218 points

Meis Adası Seyahat Rehberi: Saint George (Aya Yorgi) Mavi Mağara

Meis Adası Seyahat Rehberi: Saint George (Aya Yorgi) Mavi Mağara

Tarihi

Adadaki tek yerleşim yeri “Kastellorizo (Meis)”dur. Meis, St. Jean Şövalyeleri’nin adaya verdikleri isimdir. St. Jean Şövalyeleri’nden sonra ada, sırasıyla Mısır, Napoli ve Osmanlı İmparatorluğu himayesine girmiştir. Adadaki tek yerleşim yeri “Kastellorizo (Meis)”dur. Meis, St. Jean Şövalyeleri’nin adaya verdikleri isimdir. St. Jean Şövalyeleri’nden sonra ada, sırasıyla Mısır, Napoli ve Osmanlı İmparatorluğu himayesine girmiştir. Meis Adası, 1512 yılından, 1915’e kadar da Osmanlı himayesinde kalmıştır. Ada, 1. Dünya Savaşı sonrasında Fransızların himayesine geçmiştir. 1913 yılında yapılan Londra Anlaşması ile adanın himayesi İtalyan’lara bırakılmıştır. 1923 yılında yapılan Lozan Anlaşması kapsamında adanın silahsızlandırılması kararı alınmıştır. Meis Adası 2. Dünya Savaşı sonrasında ise Yunanistan’ın himayesine verilmiştir. Az miktarda zeytin ve üzümün yetiştirildiği adada, asıl uğraş alanı sünger avcılığıdır.

Ulaşım

 Adanın kıyı kesimleri son derece girintili çıkıntılıdır. Bu nedenle adaya sadece doğu kesiminden girilebilir. Adadaki tek yerleşim yeri de adanın yine doğu kesiminde bulunan Kastellorizon Köyü’dür. Adanın Rodos Adası ile havayolu ve feribot bağlantısı mevcuttur. Bunun yanı sıra hemen her gün Antalya’nın Kaş ilçesinden hareket eden feribotlar ile Meis Adası’na ulaşmak mümkündür. Her ne kadar Türkiye’den direkt uçuş olmasa da adada bir adet havaalanı vardır. Günlük ulaşım sebebiyle, söz konusu adaya Türkiye’den direkt uçuş ihtiyacı da pek yoktur.         

Konaklama

Meis Adası konaklama tesislerini incelediğinizde 3 – 4 – 5 yıldızlı otel, pansiyon ve günlük kiralık evlerin varlığı dikkat çekmektedir. Meis Adası turu esnasında konaklama için tercih edeceğiniz en ekonomik yöntem, günlük kiralık evlerden istifade etmektir. Meis Adası’nda sadece havaalanı ile Megisti (merkez) arasında sefer yapan toplu ulaşım vasıtaları bulunur. Bunun haricinde adada toplu ulaşım vasıtası yoktur. Öte yandan ada, yürüyerek dolaşmak için son derece elverişli bir konumda olduğu için, toplu ulaşım ihtiyacı duyulmaz.

Yemek

Meis Adası mutfağında klasik Yunan mutfağı kültürü hakimdir. Kızartılmış peynir olarak nitelendireceğimiz “saganaki”, güneşte kurutulan ahtapot, kalamar dolma ya da “Greek salata” adada bulunduğunuz süre içerisinde mutlaka tatmanız gereken yiyecekler arasındadır. Bunun yanında Yunan kültüründe ayrı bir yere sahip olan “ouzo rakısı” ile sofranıza ayrı bir lezzet katar. Kafelerde çok özel bir tat olan sütlü ve bol köpüklü olan Yunan kahvesini de tadabilirsiniz. 

Alışveriş

Meis Adası alışveriş için de cazip bir yerdir. Çünkü adada Türk Lirası, geçerli bir para birimidir. Burada pahalı markaların olduğu alışveriş merkezlerini bulamazsınız. Daha çok hediyelik eşya reyonları, salaş butik mağazalar ya da free shop alışveriş alanları vardır. Buradaki hediyelik eşya dükkânlarında sevdiklerinize hatıra niteliğinde buzdolabı mıknatısı (magnet), şapka, çanta türünde hediyeler alabilirsiniz.

Meis Adası’na Nasıl Gidilir?

Meis Adası’na gitmek için en cazip alternatif; Kaş-Meis Adası arasında sefer yapan deniz otobüslerini kullanmaktır. Adada havaalanı bulunsa da Türkiye’den direk uçuş olmadığı için, havaalanı Türkiye’den giden turistlerin çok da işine yaramamaktadır. Yurtdışından aktarmalı uçuş alternatifleri ile de adayı ziyaret edebilirsiniz. Meis Adası vize politikası gereği değinmemiz gereken birkaç husus vardır: Öncelikle; Türkiye’deki bordo pasaporta sahip olan bireylerin, adaya gitmek için vize alması gerekmez. Bunun yanında Türkiye’de oturma izni olan üçüncü ülke vatandaşlarından, Rusya, Belarus ve Ukrayna milletine mensup olan bireyler için de vize gerekmez. Bunun haricinde Shengen vizesine sahip olanlar için ekstra ada vizesi alınmasına ihtiyaç yoktur. Sayılan hususlar haricinde kalan tüm bireylerin Yunanistan- Meis Adası ziyaretinden önce vize almaları gerekir.

Meis Adası Gezilecek Yerler

Meis Adası, doğal güzellikleri, muhteşem denizi ve canlı renklerle süslenmiş evleri ile meşhurdur. Yunanistan’ın güzel adalarından biri olan Meis Adası, aynı zamana Yunanistan’ın en küçük adasıdır. Meis Adası’nda gezilip görülmesi gereken birçok mekân vardır. Meis Adası’na geldiğinizde daracık sokaklar dikkatinizi çeken yerlerin başında gelir. Bu sokakları dolaşırken kendinizi harikalar diyarındaymış gibi hissedebilirsiniz. Tarihi yol ve evleri ile dikkat çeken bu sokaklar, ziyaretçilerin gözüne hitap eder. Ada ziyaretinde dikkat çeken yapılardan biri de St. John Kalesi’dir. Kale, adanın merkezi konumunda bir yerde olup, 14. yüzyılda inşa edilmiştir. Kaleye çıktığınızda serin havanın yanı sıra turkuaz renkli muhteşem bir deniz ile karşılaşırsınız. İtalyan’lar bu kaleyi Castello Rosso adıyla anarlar. Kalenin zirvesinden harika Kaş manzarasını seyredebilirsiniz. Ayrıca kalenin üstünden Meis merkezin ve hemen yakınlarda bulunan Mandra Koyu’nun eşsiz manzarası ile mest olabilirsiniz. Adanın merkezinde yer alan Lazarakis Restoran, adada bulunduğunuz süreçte uğramanız gereken yerler arasındadır. Mekân, hem iç tasarımı, hem de denize sıfır olan konumu ile dikkat çeker. Adaya gelen tatil severler, ada ziyaretlerinde mutlaka bu restorana gelirler. Hem deniz, hem de bahçe bölümünün güzelliği ile ön plana çıkan mekân, yöresel yemekleri ve güler yüzlü personeli ile de ziyaretçilerini memnun eder. Adada bulunduğunuzda dikkatinizi çeken mekânlardan biri de Ostraka Restaurant olacaktır. Söz konusu yer, hem iç mimari harikası, hem de yöresel lezzetleri bulabileceğiniz bir ortam sunar. Ostraka Restaurant’ta vejeteryanlar için de son derece cazip menüler hazırlanır. 

Meis Adası Mavi Mağara

Meis Adası’ndan kalkan gezi tekneleri ile bu mağaraya ulaşabilirsiniz. Mağaranın yüksekliği; 25 m, eni; 30 m ve uzunluğu; 50 m’dir. Mağarada doğal oluşum olduğu düşünülen muhteşem mavi renk, görenlerin dikkatini çeker. Meis Limanı’ndan kalkan teknelerden istifade ile bu mağaraya ulaşabilirsiniz.

Saint George (Aya Yorgi) Adası

Saint George (Aya Yorgi), adada bulunduğunuz süreçte mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerden bir diğeridir. Meis Adası’nda gezerken Mavi Marmara’ya yolunuz düşerse, hemen ardından Aya Yorgi Adası’nı ziyaret etmelisiniz. 

Hepinize iyi yolculuklar dilerim!

Να έχεις ένα καλό ταξίδι!

Meis Adası Seyahat Rehberi: Saint George (Aya Yorgi) Mavi Mağara

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

WhatsApp grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

Meis Adası’nda Eşsiz Bir Macera: Saint George (Aya Yorgi) ve Mavi Mağara

Meis Adası, sakin atmosferi ve doğal güzellikleriyle bilinir. Bu rehberde, adanın en çarpıcı yerlerinden Saint George (Aya Yorgi) ve Mavi Mağara’yı detaylıca ele alıyoruz. Aya Yorgi, tarihi ve kültürel öneme sahip bir yer olup, ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim sunar. Mavi Mağara ise, doğal güzellikleriyle göz kamaştırır ve su altı maceraları için mükemmeldir.

Meis Adası’na Nasıl Gidilir: Pratik Bilgiler

Meis Adası’na ulaşım için detaylı bilgiler sunuyoruz. Türkiye’den feribot seçenekleri ve adaya varışta yapılması gerekenler hakkında ipuçları veriyoruz.

Gastronomi ve Konaklama Seçenekleri

Meis Adası’nın lezzetli Yunan mutfağını ve konaklama seçeneklerini de unutmadık. Adanın geleneksel yemeklerini ve konaklama için en iyi yerleri tanıtıyoruz.

Sonuç

Bu rehber, Meis Adası’nın tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerini keşfetmek isteyen gezginler için değerli bilgiler içeriyor. Adanın huzurlu atmosferini ve eşsiz manzaralarını deneyimlemek isteyen herkes için mükemmel bir başlangıç noktasıdır.


Like it? Share with your friends!

218
218 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Zülal Çoban

Zülal Çoban

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir