Mavinin Her Tonunu Sevenler İçin Güney Ege Rotası


205
205 points

Mavinin Her Tonunu Sevenler İçin Güney Ege Rotası

Güney Ege, coğrafi olarak Türkiye’nin batısındaki Aydın, Muğla ve İzmir illerini kapsar. Aynı zamanda Yunanistan’ın batısındaki Ege Adaları’na da ev sahipliği yapar. Güney Ege’nin iklimi genellikle Akdeniz iklimi olarak tanımlanır. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Bölge, sahil şeridi boyunca kumlu plajları, turkuaz suları, antik kalıntıları ve doğal güzellikleri ile ünlüdür. Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Kuşadası gibi turistik kasabalar ve yerleşim yerleri, Güney Ege’de popüler turistik yerlerdir. Geçen hafta yaptığım güney ege yolculuğunda en sevdiğim noktaları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Mavinin Her Tonunu Sevenler İçin Güney Ege Rotası

Biz rotamıza Yuvarlakçay Köyceğizde kahvaltı yaparak başladık. Buz gibi suyun şok edici etkisi ile güne başlamak isteyenler sabah kahvaltıya uğrayabilir.

Yuvaarlakçaydan sonra tekne turu için Akyaka yoluna çıktık. Yollar güvenilir ve düzgündü.

Akyaka

Akyakaya gelenlere ilk tavsiye edilen şey Azmak nehrinde yüzmek ve tekne ile burayı gezintiye çıkmak.

Not: Nasanın paylaştığı bu fotoğraf ile Azmak Nehrine olan ilgi artmış. Gün batımı genelde her yerde güzel ama söz konusu Akyaka olunca gün batımı gerçekten Akyaka’da bir başka oluyor. Güneş Akyaka’ya öyle bir turuncu efekt veriyor ki tam kartpostallık görüntüler yakalayabiliyorsunuz. En güzel gün batımını yakalamak için Akyaka’nın plajına gidebilirsiniz.

Eski Datça

Bu bölge için gözlemlediğim en belirgin şey kartpostallarda kullanılacak güzellikte olduğuydu.

Eski datçanın güzel sokakları ile ilgili söylenecek çok söz olduğunu düşünüyorum ama zaten Can Yücel’in en güzel şiirlerini burada yazması bu durumun bir kanıtı diye düşünüyorum.

“Bu günlerde herkes gitmek istiyor. Küçük bir sahil kasabasına, Bir başka ülkeye, dağlara, uzaklara… Hayatından memnun olan yok.”

Can Yücel’in adını taşıyan sokaktan geçerken, “Can Evi”ne yaklaştıkça dizeler tekrar dile gelir: “Beni Kuzum Datça’ya gömün / Geçin Ankara’yı İstanbul’u! / Oralar ağzına kadar dolu…” der. “Mekanım Datça Olsun” şiir kitabı ile vasiyetini bırakmıştır. Can Yücel, büyük şair, hâlâ Eski Datça’da yaşamaktadır, insanların kalplerinde ve ruhlarında bıraktığı izlerle ölümsüzleşmiştir. Vasiyeti üzerine Datça’ya gömülmüştür.

Yeni Datça

Yeni Datçanın birçok girilebilecek güzel koyu var. Burda denize girdik deniz oldukça temiz ve sakindi. Zaten Eski Datça gezmek için Yeni Datça ise denize girmek için daha uygun diye düşünüyorum.Kız Kumu

Marmaris’in turistik bir plajı olan kız kumu Marmaris ziyaretiniz sırasında mutlaka görmeniz gereken bir yer. Ulaşımında kolay olduğu Kız Kumu, Datça Yolu’na 15 kilometre uzaklıktaki Bozburun yol ayrımından 13 kilometre ötede yer alıyor. Bu güzel ilçeyi meşhur yapan doğal güzelliği ise deniz üzerinde yürüyor hissi veren 600 metre batık bir patika gibi uzanan plajdır. Hatta sizde şaşkın gözlerle etrafı süzerken dayanamayıp suya girerek, denizin ortasında yürümenin keyfini çıkarabilirsiniz. Kız kumu plajının hikayesi de yine bir aşka dayanır aynı kız kalesi ve kız kulesinin hikayeleri gibi…

Saklıkent kanyonu

Doğa Harikası Saklıkent Kanyonu ve Keşfi
Rivayetlere göre bir çobanın buraya kaçan keçisinin peşinden gitmesiyle keşfettiği kanyon, çevre yerleşkelerde merak konusu olur. Saklıkent Kanyonu, son yapılan düzenlemeyle birlikte Muğla’nın Seydikemer ilçesine bağlandı. 2014 yılındaki bu düzenlemeden önce Saklıkent, tamamen Fethiye’nin bir parçasıydı. Günümüzde de Saklıkent Kanyonu’na yapılan seyahatler büyük oranda Fethiye üzerinden gerçekleşiyor. Macera seven insanların buraya uğramasını tavsiye ederim ama dikkat yürümekte fayda var.Kanyonun ilerisine gidebilmeniz için buz gibi suyun içinden geçmeniz gerekiyor. Bu sudan geçmek beni epey zorladı.

Ölüdeniz

Küçüklüğümden beri Türkiye’nin sahillerini gezen biri olarak en beğendim denizin Muğlada’daki Fethiye Ölüdeniz olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ortaçağ zamanında Uzak Diyar olarak bilinse de, Likyalılar Döneminde ışık ve güneş diyarı olarak anılmıştır. Anadolu’nun güneybatı kısmında bulunan Teke Yarımadasında bulunan Ölüdeniz, Türkiye’de yer alan lagün (deniz kulağı) oluşumları arasında yer almaktadır. Ölüdeniz her gün kendini yenilemesi ile meşhurdur. Bilinen üç nedeni ise; yoğun olan kaynak sularının çıkış sağlaması, kaynak sularının yaratmış olduğu tuz miktarı ve farkı ve sürekli olarak gel – git olayının yaşanmasıdır. Suyu günün hangi saati giderseniz gidin tertemiz ve su sporları ile ilgilenen kişiler buraya bayılır. Ayrıca Yamaç Paraşütü yapmak yapılacaklar listenizde varsa ilk adres burası.


Kelebekler Vadisi

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Kayalık duvarlarla çevrili kaplan kelebeği dahil 80′den fazla kelebek türüne sahip, 50 metre yükseklikten Vadi’ye dökülen şelalesi ile doğaya çevreye saygılı bungalov ve taş evlerinde konaklama yapabileceğiniz iklimi, denizi ve muhteşem manzarası var. Kelebekler vadisi ününü kayaların arasındaki kaplan kelebek türünden ve muazzam manzarasından kazanmış.

Mavinin Her Tonunu Sevenler İçin Güney Ege Rotası

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

Telegram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız


Like it? Share with your friends!

205
205 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Zülal Çoban

Zülal Çoban

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir