Machu Picchu Seyahat ve Gezi Rehberi


188
188 points
DAĞLARIN ARKASINDAKİ GİZLİ ŞEHİR

Machu Picchu Seyahat ve Gezi Rehberi

Herkese merhaba! Bugün Dünya’nın yedi harikasından biri olan doğal güzellikleri ve benzersiz mimarisiyle bilinen Machu Picchu’dan bahsedeceğim. Buraya gezginlerin Mekke’si deniliyor. Burası Peru halkı tarafından kutsal kabul ediliyor.

Machu Picchu, Peru’nun And Dağları’nda bulunan ünlü bir antik İnka şehrini ifade eder. Urubamba Nehri vadisinin üzerinde bir sırtta yer alır ve genellikle “İnkaların Kayıp Şehri” olarak adlandırılır .Böyle adlandırılmasının sebebi üç yüz elli yıl boyunca bulunamamış olmasıdır. Machu Picchu Güney Amerika’daki en popüler turistik yerlerden biridir ve bir UNESCO Dünya Mirası alanı olarak belirlenmiştir.

Machu Picchu, 15. yüzyılın ortalarında inşa edildi. İspanyol istilacıların beraberinde getirdiği hastalıklar yüzünden bu şehri terk etmek zorunda kaldılar ve böyle bir şehir inşa edip sadece yüz yıl yaşayabildiler. İspanyollar bu şehri hiç bulamadı. 1911’de Amerikalı kaşif Hiram Bingham tarafından yeniden keşfedildi.

Machu Picchu’ya ulaşmak için genellikle Cusco veya Ollantaytambo şehirlerinden trenle Aguas Calientes kasabasına gidilir. Oradan, ya yürüyerek ya da servis minibüsüyle siteye çıkılır. Machu Picchu’ya giden en ünlü yürüyüş parkuru İnka Yolu’dur. Bu yol için bir izin gereklidir ve genellikle dört gün sürer.

Machu Picchu’nun popülerliği nedeniyle ziyaretçi sayısını yönetmek için düzenlemeler vardır. Bunlar, günlük ziyaretçi sayısına ve belirli giriş saatlerine kısıtlamalar içerir. Ziyaretinizi önceden planlamak ve gerekli izinleri ve biletleri temin etmek önemlidir. Biletleri internet sitesinden ya da Cusco’dan temin edebilirsiniz.

Fay hatlarının üzerine kurulmuş olan bu şehir ince düşünülüp yerleştirilmiş taşlar sayesinde depremden etkilenmiyor. Machu Picchu’da, teraslar boyunca düzleştirilmiş tarım alanları bulunur. Bu teraslar, dağ yamaçlarında düzenli bir şekilde basamaklar halinde oluşturulmuştur. Teraslar, duvarlar veya taş yapılarla desteklenir ve böylece toprak erozyonu önlenir.

İnkalar, tarım teraslarını kullanarak Machu Picchu’da tarım yapmayı başarmışlardır. Bu teraslar, bitkilerin yetişmesi için düzleştirilmiş alanlar sağladığı gibi, suyun akışını da kontrol altında tutarak sulama sistemleri için ideal bir altyapı oluşturmuştur. Teraslar, yağmur suyunun toprağa eşit olarak dağılmasını sağlar ve bitkilerin sulanmasını kolaylaştırır.

DAĞLARIN ARKASINDAKİ GİZLİ ŞEHİR

O zamanlar yazısı bile olmayan bir uygarlık için döneminin çok üstünde teknoloji kullanıp nefes kesici bir şehir kurulmuştur. Bu şehir neden inşa edildi, nasıl yapıldı bilinmiyor. Yüzlerce yıllık gizem kendini koruyor. Bu şehrin neden inşa edildiğiyle ilgili en güçlü teori önemli bir dini alan oluşturmaktı. Mühendislik harikasıyla kurulmuş olan bu şehir yüzlerce insanı büyülüyor. Machu Picchu aynı zamanda çok büyük bir tarihi öneme sahiptir. Her gezgininin gidip görmesi gerek. Gidin ve hacı olun 🙂

Machu Picchu Seyahat ve Gezi Rehberi

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

WhatsApp grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız


Like it? Share with your friends!

188
188 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Sümeyra Kuseyri

Sümeyra Kuseyri

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir