Kıbrıs Seyahat Rehberi


176
176 points
Kıbrıs Seyahat Rehberi

Kıbrıs Seyahat Rehberi

Mersin’de tuz kokusunun ve narenciye bahçelerinin içinde büyüdüm.. Sahil kenarında gördüğüm her gölgeyi “İşte, kanki kıbrıs orası!” sanarak geçirdim.. Kıbrıs’a yüzen adamın hikayelerine inandım..Ee pek tabii memleketten adımımı dışarı attığım ilk yer de orası oldu. İnsanlarına, havasına suyuna bayıldığım canım Kıbrıs’ta nerelere gidilmeliymiş nereler görülmeliymiş gelin birikte öğrenelim!

Bellapais Manastırı

Anlamı “Barış Manastırı” olarak bilinen Bellapais Manastırı, Girne’de kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yer. Gotik mimarisi ve ihtişamlı manzarasıyla Bellapais Manastırı göz kamaştırıyor!

Girne İkon Müzesi

Uzun kulesinden kaynaklı Girne’ye gittiğinizde “aa acaba burası ne?” diyerek öğrenmeye çalışacağınız Müze. Asıl adıyla Arkhangelos Mikhael Kilisesi.Üç katlı olan yapıda 17-19. yüzyıllara ait ikonlar sergilenmektedir.

Girne Kalesi

7. yüzyılda Arap akınlarına karşı kentin korunması amacıyla Bizanslılar tarafından inşa edilen kale, Venedikliler kente hakim olduğu dönemde Osmanlı saldırılarına uygun olarak tekrar yapılmasına rağmen 1570 yılında Osmanlı’ya teslim ediliyor. Şehrin ruhunu yansıtan timsallerden!

Mavi Köşk

Mavi Köşk hem Türk hem de Kıbrıslı Rumlar tarafından oldukça sık ziyaret edilen bir yerdir. Mavi Köşk, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Girne kentinde bulunan ve İtalyan asıllı bir Rum olan Paulo Paolides tarafından 1957 yılında  yaptırılmıştır. Mesleğini silah ticaretini gizlemek için kullanan meşhur bir avukattır.

Saint Hilarion Kalesi

Beşparmak dağlarında bulunan üç kalenin en batısındaki kale, ziyaretçilerine harika bir kuş bakışı manzara sunuyor. Asıl inşa ediliş sebebi Girne’de Arap akınlarından korunmak olarak biliniyor.

Batık Gemi Müzesi

Girne Kalesi’nin içinde yer alan Batık Gemi Müzesi, bugüne kadar bulunan en eski gemiye ev sahipliği yapıyor

Selimiye Camisi

Tarihsel ismiyle Ayasofya Camii veya Ayasofya Katedrali, Lefkoşa’nın kuzey kesiminde bulunan cami ve eski Katolik Katedralidir. Saint Sophia adıyla da bilinen bu gotik mimari Kıbrıs’ın Lüzinyan Kralları için taç giyme kilisesiydi.

Barbarlık Müzesi

Rum çeteler tarafından basılan ve trajik olayların gerçekleştiği Binbaşı Nihat İlhan’ın evi, 1 Ocak 1966 tarihinden beri müze olarak kullanılıyor.

Büyük Han

 Kıbrıs’taki Osmanlı mimarisini yaşatan görülmeye değer bir han.

Girne Kapısı

Eski Lefkoşa şehrine ait bir simge olan ve sınır kabul edilen Girne Kapısı muhteşem görüntüsüyle kesinlikle ziyaret etmeniz gereken bir yer.

Namık Kemal Zindanı ve Müzesi

Namık Kemal’in sürgüne gönderildiği ve 38 ayını geçirdiği Mağusa’daki zindan, günümüzde müze olarak hizmet veriyor.

Apostolos Andreas Manastırı

Kapraz Yarımadası’nın ucundaki Zafer Burnu’nda yer alan manastır, bakımlı ve şık görüntüsüyle dikkat çekiyor.

Kıbrıs Seyahat Rehberi

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

WhatsApp grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız


Like it? Share with your friends!

176
176 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Zülal Çoban

Zülal Çoban

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir