JEAN MONNET BURS PROGRAMI


177
1 share, 177 points

JEAN MONNET BURS PROGRAMI

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Komisyonu arasında yapılan bir anlaşma ile birlikte hayata geçirilmiş bir projedir demek yanlış olmaz. Ortaya çıkış süreci Türkiye’nin Avrupa Birliğine üyelik sürecinde kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektörde ve daha birçok alanda AB ve AB müktesebatı ile ilgili konuları takip edebilen ve bu konularda uzmanlaşmış kişilere ihtiyaç duyulacak olması fikridir. Türkiye’nin en saygın ve köklü AB projelerinden birisidir.

Jean Monnet Burs Programının amacı; Türkiye’nin AB’ye tam üyelik hedefi çerçevesinde, AB müktesebatı konusunda bilgi sahibi kişi sayısının artırılması ve gerekli idari kapasitenin geliştirilmesi yönündedir. Jean Monnet Burs Programına bursiyer olarak seçilen kişiler, en az 3 en fazla 12 aylık bir süre boyunca AB üyesi ülkelerde bulunan bir üniversite veya üniversiteye eşdeğer bir kuruluşta araştırma veya lisansüstü eğitim yapma hakkı elde etmektedir.

Kimler Başvurabilir?

Kamu sektörü çalışanları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu çalışanları, üniversite son sınıf, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile üniversitelerin akademik ve idari personeli programa başvuru yapabilir.

Başvuru Koşulları

Her yıl bir duyuru metni yayımlanmaktadır. Adayların başvuru koşullarına ilişkin bilgi almak üzere söz konusu duyuruyu detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Bursun Kapsamı

AB müktesebatı kapsamında yer alan ve aşağıdaki alanlarda yapılacak çalışmalar için burs verilmektedir:

Burs Miktarı

  • Okul ücreti
  • Yaşam giderleri (yeme-içme, konaklama, iletişim, yerel ulaşım, kültürel faaliyetler vb.)
  • Çeşitli masraflar için bir defaya mahsus sabit ödenek  (vize-pasaport, eğitim materyali, seyahat, çalışma ziyareti, yerel makamlara kayıt, sağlık ve sigorta ile her türlü vergi ve benzeri masraflar için kullanılmak üzere).

Burslar aylık olarak ödenmemektedir. Burs miktarının %90’ı sözleşmeler imzalandıktan sonra, geriye kalan %10’u ise eğitim programı tamamlanıp kapanış işlemleri yapıldıktan sonra ödenir. Öğrenimini başarıyla tamamlayamayan veya sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmeyen bursiyerlerden, aldığı bursun tamamını veya bir kısmını iade etmesi istenmektedir. Bu nedenle kazandığımız takdirde rahatlamamakta fayda var, daha zorlu bir yol başlıyor demek daha doğru olur.

Başvuru ve Değerlendirme Aşamaları

Programın duyurusu her yıl bir kere yapılır. Başvurular ise son başvuru tarihine kadar Merkezi Finans ve İhale Birimine iletilir. Geçerli, eksiksiz evrak sunan başvurucular yazılı sınava çağrılır.

JEAN MONNET BURS PROGRAMI

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız


Like it? Share with your friends!

177
1 share, 177 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Buse Feyza Babacan

Buse Feyza Babacan

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir