İTALYA’DA LİSANS VE YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ


205
205 points
İTALYA’DA LİSANS VE YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ

Herkesin hayalinde ya da aklının bir köşesinde lisans veya yüksek lisans eğitimini yurtdışında almak vardır. Bugün sizlerle Avrupa biliğinin gözdesi olan ve herkesin ömründe en az bir kere gitmesi gereken ülke olan İtalya’da eğitimden bahsedeceğim.

 İtalya, tarih boyunca sanat, kültür ve bilimdeki katkılarıyla ünlüdür, ve eğitim sistemi de bu zengin mirası yansıtır. İtalya’da birçok üniversite dünya çapında prestije sahiptir. Örneğin, Bologna Üniversitesi, dünyanın en eski üniversitelerinden biridir.    Eğitimdeki çeşitlilik de dikkat çekicidir; ülkede birçok farklı alanda eğitim veren üniversiteler bulunmaktadır. Sanat, tasarım, moda, mühendislik, arkeoloji gibi alanlarda uzmanlaşmış okullar öne çıkar.

İtalya, zengin tarihi kültürel mirası ve dünyaca ünlü üniversiteleri ile en uygun eğitim seçeneklerinden biridir.. İtalya’da lisans ve yüksek lisans için eğitim dili hem ingilizce hem de italyancadır. Tarih kokan binalarda ders almak,  her öğrencinin hayalini süsler. Ekonomik açıdan birçok Avrupa ülkesine göre daha makul fiyatlıdır. Ayrıca uluslararası öğrencilere birçok burs imkanı bulunmaktadır. Alınan burslar sayesinde öğrenciler eğitim masraflarını karşılamaktadır.

 İtalya da lisans eğitimi genellikle 3 yıl , yüksek lisans eğitimi ise 1 veya 2 yıl sürmektedir. Lisans ve yüksek lisans  programları, İtalyanca veya İngilizce olarak verilmektedir. İtalyanca programlara katılmak için öğrencilerin, İtalyanca dil yeterlilik sınavını geçmeleri gerekmektedir. İngilizce programlara katılmak için ise, IELTS veya TOEFL gibi uluslararası bir dil sınavından yeterli puan almaları gerekmektedir..

İtalya’da lisans ve yüksek lisans eğitimi için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Lise diploması veya mezuniyet belgesi

• Transkript

• Pasaport

• Vize

• İtalyanca dil yeterlilik sınavı sonucu (İtalyanca programlar için)

• IELTS veya TOEFL gibi uluslararası bir dil sınavından yeterli puan (İngilizce programlar için)

İtalya’da lisans ve yüksek lisans eğitimi için başvuru süreci

Üniversitelere göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak, başvurular online olarak yapılmaktadır. Başvuru sırasında, yukarıda belirtilen belgelerin yanı sıra, üniversiteler tarafından talep edilen diğer belgeleri de ibraz etmek gerekmektedir.

 İtalya’daki üniversiteler için konaklama seçenekleri;

 İtalya’da lisans veya yüksek lisans eğitimi alırken konforlu konaklama, eğitim verimliliğinizi daha da artıracaktır. Konaklama için birçok seçenek var. Örneğin ; ortak daire. Pek çok öğrenci, öğrenimleri sırasında diğer öğrencilerle ortak dairelerde yaşamayı tercih ediyor. Evin ve odanın büyüklüğüne bağlı olarak maliyetler 250€ ile 700€  arasında değişebilir. Farklı bir kültürde büyümüş ve farklı ülkelerden İtalya’ya gelmiş insanlarla aynı daireyi paylaşmak, onların kültürüne ve diline daha aşina olmanıza yardımcı olacaktır. Paylaşımlı dairelerin yanı sıra özel dairelerde de konaklama seçeneği bulunmaktadır. İtalya’da daire kirası 300€’dan başlıyor ve 1000€’a kadar çıkabiliyor.

Bu benzersiz deneyimi yaşamak istiyorsanız ilk önce eğitim almak istediğiniz şehri seçip sonrasında okula karar vermek en önemli nokta. Daha sonra başvuru için gerekenleri şartları sağlayıp beklemek kalıyor. Herkese şimdiden başarılar….

İTALYA’DA LİSANS VE YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız


Like it? Share with your friends!

205
205 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Nisanur Ekinci

Nisanur Ekinci

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir