İSVİÇRE CENEVRE SEYAHAT REHBERİ:GEZİLİP GÖRÜLMESİ GEREKEN 15 TURİSTİK YER


236
236 points
İSVİÇRE CENEVRE SEYAHAT REHBERİ:GEZİLİP GÖRÜLMESİ GEREKEN 15 TURİSTİK YER

İSVİÇRE CENEVRE SEYAHAT REHBERİ:GEZİLİP GÖRÜLMESİ GEREKEN 15 TURİSTİK YER

Cenevre: Tarihin, Doğanın ve İnsanlığın Buluştuğu Şehir

Avrupa’nın incilerinden biri olan Cenevre, İsviçre’nin büyüleyici bir şehri olarak ziyaretçilerini etkisi altına alıyor. Dünyaca ünlü gölü, zarif saatleri ve uluslararası kuruluşlarıyla Cenevre, tarih, doğa ve kültür açısından zengin bir deneyim sunuyor.Bu yazımızda sizlerle cenevreye yolunuz düşerse kesin görmeniz gereken 15 farklı turistik yeri tanıtacağız.

Cenevre Gölü(Lac Léman): Cenevre şehrinin merkezinde yer alan ve şehrin sembolü olan muhteşem  bir göldür. Göl kıyısında yürüyüş yapabilir, tekne turuyla güzellikleri keşfedebilirsiniz.Ayrıca mayolarınızı alıp göle girebilir göl kenarında güneşlenip yazın tadını çıkarabilirsiniz.

Jet d’Eau: Cenevre’nin simgesi haline gelmiş 140 metre yüksekliğindeki şehir çeşmesi. Göle doğru yükselen su jetini izlemek etkileyici bir deneyim Sunuyor. Ayrıca, Cenevre Gölü çevresindeki parklar ve kafe/restoranlar, Jet d’Eau’nun keyfini çıkarırken dinlenmek ve çevreyi doyasıya seyretmek için ideal mekanlardır.

Cenevre Saati (Horloge Fleurie): Büyük bir çiçek şeklinde düzenlenmiş, renkli çiçeklerle süslenmiş canlı bir  saat. Cenevre’nin  en ünlü saatlerinden birisidir.

St. Pierre Katedrali: Gotik mimari tarzı ile ünlü olan bu katedral, Cenevre’nin tarihi merkezinde yer alıyor. St. Pierre Katedrali, Cenevre’nin en eski ve en önemli dini yapılarından biridir. Katedralin temelleri, 4. yüzyılda ilk Hristiyan topluluğunun Cenevre’de var olduğu döneme kadar uzanmaktadır. Ancak günümüzdeki yapı, Romanesk ve Gotik mimari stillerinin birleşimiyle 12. ve 13. yüzyıllarda inşa edilmiştir. Çan kulesinin zirvesine tırmanarak, muhteşem bir panoramik manzara ve şehrin nefes kesen görüntüsüne şahit olabilirsiniz.

Neuve Meydanı: Neuve Meydanı, Cenevre’nin sanat merkezi konumundadır. Meydanın orta yerinde 1787 – 1875 yılları arasında yaşamış olan ünlü General Guillaume Henri Dufour’un atlı bir heykeli bulunmaktadır.

Mont Salève: Cenevre’nin hemen arkasında yer alan bu dağdan, şehri ve Jura Dağları’nın muhteşem manzarasını görebilirsiniz.

Cenevre Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Müzesi: Kızılhaç ve Kızılay hareketinin tarihini ve insani yardım çalışmalarını anlatan ilgi çekici bir müzedir.

Parc des Bastions: Şehir merkezinde yer alan güzel bir park. Büyük satranç tahtaları, rengarenk çiçekler ve tarihi anıtları görebilirsiniz. Ve şehri gezerken bu noktada dinlenebilirsiniz.

Palais des Nations: Birleşmiş Milletler Avrupa Ofisi’nin bulunduğu bu bina, uluslararası politikayla ilgilenenler için ilgi çekici bir yapıdır.

Cenevre Tarihi Müzesi (Musée d’Art et d’Histoire): Cenevre’nin tarihini ve sanatını sergileyen büyük bir müzedir

Geneve, septembre-octobre 2021. Photos du Musee d Art et d Histoire (MAH), boulevard des tranchées.

Musée d’Histoire des Sciences: Bilim tarihine ilgi duyanlar için ideal bir müzedir. Ücretsiz ziyaret edilebilir.

Jardin Anglais: Cenevre Gölü’nün kıyısında yer alan güzel bir bahçe. Huzurlu bir yürüyüş için mükemmel bir yerdir.

Broken Chair: Büyük Birleşmiş Milletler sandalyesi anıtı, savaşta ve çatışmalarda zarar görmüş insanlara dikkat çekmek için yapılmıştır. Cenevre, barış, insan hakları ve hümanizm konusundaki uluslararası önemiyle tanınan bir şehirdir. Bu ruh, Cenevre Gölü kıyısındaki “Broken Chair” (Kırık Sandalye) adlı heykelde can bulur. Bu ilginç yapı, şehrin barışa olan bağlılığını ve insan hakları mücadelesine olan desteğini sembolize eder.

Broken Chair, 1997 yılında Cenevre’de gerçekleştirilen “Mines Action Canada” organizasyonu tarafından kurulmuştur. Bu etkileyici heykel, tükenmişlik ve çatışmaların yıkıcı etkilerini yansıtmak amacıyla tasarlanmıştır. Mines Action Canada, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olup, mayınların kullanımına ve etkilerine dikkat çekmeyi hedeflemektedir.

Heykel, uluslararası toplumda barış ve insan hakları için bir çağrı niteliği taşırken aynı zamanda dünya çapında insan hakları aktivistleri ve hümanistlerin mücadelesine de destek olmuştur.

Parc de la grange: Büyüleyici Cenevre Gölü’nün kıyısında yer alan park, romantik bir atmosferle çevrelenmiştir. Parc de la Grange, rengarenk çiçek tarhları, sakin göletleri ve göl manzarasıyla dolu geniş yeşil alanlara sahiptir. Parkın içinde dolaşırken, kıyı boyunca keyifli bir yürüyüş yapabilir ve şehrin güzel manzaralarını doyasıya izleyebilirsiniz. Ayrıca, yaz aylarında göl kıyısındaki banklarda oturup, serinletici bir esinti eşliğinde huzurlu anlar yaşarken piknik yapabilirsiniz.

Rhone Caddesi (Rue du Rhone): Cenevre’de alışveriş dendiğinde akla gelen ilk yer olan Rhone Caddesi, Eski Şehir merkezinde Jardin Anglais’e (İngiliz Bahçeleri) kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Cadde, 18. yüzyılda bugünkü şeklini almış ve 19. yüzyılın ortalarında Longemalle’deki eski kasaplıkların yıkılmasının ardından nehir kenarından daha da doğuya doğru genişlemiş. Günümüzde birçok alışveriş mağazasına ev sahipliği yapan cadde üzerinde, şehrin önde gelen restoranlarından ve cafelerinden bazılarını da bulabilirsiniz.

İSVİÇRE CENEVRE SEYAHAT REHBERİ:GEZİLİP GÖRÜLMESİ GEREKEN 15 TURİSTİK YER

Facebook Proje bulma ve yardımlaşma grubumuza Katılmak İçin Tıklayınız

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

Telegram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız


Like it? Share with your friends!

236
236 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bengisu Çıkrık

Bengisu Çıkrık

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir