İRLANDA’DA WORK AND STUDY PROGRAMI


189
189 points
İRLANDA’DA WORK AND STUDY PROGRAMI

İRLANDA’DA WORK AND STUDY PROGRAMI

İrlanda’da dil eğitimi almak son dönemlerde daha çok popüler olmaya başladı. Sebebi ise öğrenciler açısından gerçekten avantajlı olması. 25 hafta ve üzeri dil okuluna kayıt yaptırdığınızda haftalık 20 saat part-time çalışma hakkına sahip oluyorsunuz. Bu yazımızda sizlere İrlanda’ya nasıl gidilir ve nasıl çalışma izni alınır bunlardan bahsedeceğiz.

Dil öğrenmek için en çok tercih edilen yerlerden biri olmasının sebebi öğrencilere sosyal bir yaşam sunmasıdır. Yaşam giderleri diğer ülkelere kıyasla öğrenciler için daha uygundur. Yerel halkı da sıcakkanlı ve yardımseverdir. İrlanda dil okullarına 25 haftalık dil eğitimi yaptırıp vize başvurusu yapan öğrencilere, İrlanda Hükümeti toplamda 33 haftalık vize vermektedir. Vizesi onaylanan öğrencilerin, 25 haftalık kurs süresi boyunca haftada 20 saat part time çalışma hakkı vardır. Kalan 8 hafta boyunca çalışma süresi haftada 40 saat tam zamanlı şeklinde olmaktadır. Programa başvuru yapmak isteyen adayların ingilizce bilmesi ya da üniversite mezunu olması gerekmez. 18 yaş üzeri herkes başvuru yapabilir.

İrlanda için uzun dönem öğrenci vizesi almak diğer ülkelere göre genel olarak daha kolaydır. İlk aşamada vize yalnızca 3 aylık verilir. Daha sonrasında GNIB(The Garda National Immigration Bureau) almanız gerekir. İrlanda’ya uzun dönem yani 3 aydan uzun kayıt yaptıranların başvurması gerekir. Kayıt sonrası alınan kart oturum izni ve kimlik yuerine geçmektedir. Okula yapacağınız 25 haftalık kayıt sonrasında öğrencilere 8 haftalık tatil imkanı verilir. Bu 8 hafta boyunca herhangi bir okul kaydınız bulunmadan ister tatil yapabilir ister tam zamanlı çalışabilirsiniz. Öğrenciler eğitim aldıkları 25 haftalık süreçte yarı zamanlı çalıştıkları işlerde kalan 8 hafta boyunca tam zamanlı çalışarak ek gelir elde etmektedirler.

İrlanda; okul, yaşam maliyetleri ve çalışma izni hakkı göz önünde bulundurulduğunda öğrenciler arasında en çok tercih edilen ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yaşam kalitesi ve doğasıyla da öğrencilerin kalbinde eşsiz bir yer tutan İrlanda serüveni hem kariyer hem de dil eğitimi açısından size büyük fayda sağlayacaktır.


Like it? Share with your friends!

189
189 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
3
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Berfin Toktaş

Berfin Toktaş

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir