IELTS’E HAZIRLANIRKEN HANGİ KAYNAKLARI KULLANMALIYIZ?


208
208 points

            Herkesin bildiği gibi İngilizce hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Günümüzde İngilizce bilmek bir gereklilikten ziyade zaten olması gereken bir şey gibi görülüyor. Birçok iş yeri

İşe alım yaparken İngilizce yeterlilik istiyor. Yüksek lisans yapmak istiyorsanız veya amacınız yurtdışında lisans okumaksa yine burada da İngilizce bilmek önemli bir rol oynuyor. Peki bu yeterliliğinizi nasıl kanıtlarsınız? İşte burada IELTS devreye giriyor. IELTS, International English Language Testing System, İngilizce yeterliliğinizi dört farklı skillde ölçerek sizi puanlar. Akademik ve genel olarak ikiye ayrılır. IELTS için  https://yurtdisibileti.com/ielts-ve-toefl-sinavlari-nedir linkine tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

              IELTS’e nasıl hazırlanabilirim ve hazırlanırken hangi kaynakları kullanabilirim diye düşünüyorsanız gelin beraber bakalım:

Speaking: Yaklaşık 3 bölümden oluşan bu kısım öncelikle bir soru-cevap ile başlıyor. Bu bölümde 4-5 dakikalık karşılıklı diyalog şeklinde sorulan sorulara 1-2 cümle ile yanıtlar vermeniz bekleniyor. Daha sonra monolog bölümü var. Burada ise size bir soru kâğıdı veriliyor ve bu kâğıttaki sorulara ne cevap vereceğinizi düşünmeniz için yine birkaç dakika veriliyor. Soruları mantık sırasında ve sürenizi de verimli bir şekilde kullanarak cevaplamanız bekleniyor. Üçüncü ve son bölümde ise tartışma kısmı. Bu bölümde 4-5 dakika takip eden sorularla bir konuyu konuşuyorsunuz.

  -English Speaking Succes: Youtube kanalı

  –IELTS Liz: Youtube kanalı

Ayrıca Youtube’da IELTS Speaking Test örnekleri bulunuyor.

Listening: 40 sorudan oluşan ve30 dakika verilen bu bölüm 4 bölümden oluşuyor. Bu yüzde hızlı olmanız gerekiyor. İlk bölümde sosyal konular üzerine bir diyalog dinleyip onunla ilgili soruları cevaplayacaksınız. İkincisinde bir monolog yani bir kişinin kendi hayatından bir şeyler anlatmasını dinleyeceksiniz. Sonraki bölümde bir grup insanın konuşması olacak. Son olarak dördüncü bölümde yine bir monolog ama içeriği bir profesörün anlattığı ders ya da akademik bir metin olabilir.

  –https://ielts.idp.com/turkey/prepare/article-free-prep-material

  -Cambridge Denemeleri

Reading: Bu bölüm 60 dakikadan oluşur. Verilen parçaya göre True/False, başlık ve metin eşleştirme ve boşluk doldurmalardan oluşan soruları cevaplamanız beklenir.

  -Camridge Denemeleri

  –https://ieltsonlinetests.com

Writing: 2 kısımdan oluşan bu bölümde Acedemic için öncelikle bir tablo grafik veya bir şeklin açıklaması istenir. İkinci bölümde de bir makale yazmanız beklenir. General Training’de ilk olarak formal veya informal bir mektup ikinci bölümde bir makale yazmanız gerekir. Bunun için toplam 60 dakika verilir.

-Fastrack IELTS: Youtube kanalı

-Write&Improve: Web sitesi

Sen de IELTS’ de başarılı olmak ve iyi bir skora sahip olmak istiyorsan bu. Kaynakları kullanabilirsin. Başarılaar!!

IELTS’E HAZIRLANIRKEN HANGİ KAYNAKLARI KULLANMALIYIZ?

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız


Like it? Share with your friends!

208
208 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
fatma kurt

fatma kurt

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir