IELTS VE TOEFL ARASINDAKİ TEMEL FARKLAR


192
192 points

IELTS VE TOEFL ARASINDAKİ TEMEL FARKLAR

Neredeyse herkesin en azından adını mutlaka duymuş olduğu, İngilizce yeterliliğimizi kanıtlamamızı sağlayan ve dünya çapında geçerlilikleri bulunan iki sınavdan bahsedeceğiz. Evet, doğru bildiniz! Konumuzuz IELTS ve TOEFL. Özellikle yurtdışında eğitim alma hedefi bulunanlarımız için oldukça merak edilen bir soru karşımıza çıkıyor: ikisi de İngilizce yeterliliğimizi kanıtlamamız sağlıyorsa biz hangisine girmeliyiz, ikisi arasındaki fark ne?

İki sınavda da aynı amaçla hareket ediliyor olmasına rağmen aralarında belirgin farklar bulunuyor. Dünya çapında bilinirliği ve geçerliliği olan bu yeterlilik sınavlarına en temel 5 farkını inceleyerek bir göz atalım.

  • Sınav Formatı

-IELTS, klasik sınav şeklinde uygulanmaktadır. Listening, reading, writing, speaking sıralaması ile karşımıza çıkan dört bölümden oluşur ve her birini kalem ile kağıda geçirmeniz beklenmektedir. Her bölüm için ayrılan belirli bir süre olmak üzere sınav süresi toplam 2 saat 45 dakikadır.

-TOEFL,teknolojik ortamda gerçekleştirilmektedir.Reading,listening,speaking,writing sıralaması ile karşımıza çıkan dört bölümden oluşur ve bilgisayar üzerinden çevrimiçi olarak soruları cevaplamanız beklenmektedir. Genel mantığı çoktan seçmeli soruların doğru cevaplanması üzerine kuruludur. Sınav süresi toplam 4 saat 30 dakikadır. İlk olarak reading ve listening aşamaları; 10 dakikalık aradan sonra ise speaking ve writing aşamaları tamamlanır.

  • Sınav Türü

-IELTS, iki ayrı formattan oluşmaktadır: Akademik Modül ve Genel Modül. Akademik eğitim almak isteyenler akademik modüle; göçmenlik ve staj başvurusunda bulunmayı düşünenler ise genel modüle tabi olmaktadır.

-TOEFL, tek tip olarak uygulanmaktadır. Herkes ne amaçla olursa olsun, TOEFL puanına ihtiyacı varsa aynı sınava tabi olmaktadır.

  • Sınav Merkezleri

-IELTS, İngiltere baz alınarak düzenlenen bir sınavdır. TOEFL ise Amerika baz alınarak düzenlenmektedir. Yani aynı doğrultuda düzenleniyor olsalar da aksan açısından bir farklılık vardır. Başvurular esnasında şartlar arasında sayılan IELTS ya da TOEFL belgesini ise genel olarak başvuruda bulunduğumuz ülke bunu esas alarak belirlemektedir. Her ülke, Amerikan ve İngiliz İngilizcesindeki farklılıkları göz önünde bulundurarak kendisine yakın olanı tercih ve talep edecektir. Sanırım başvuru için gerekli şartlara bakarken ilk bakmamız gereken şeylerden birinin hangi sınavın kabul edildiği olduğunu söylememize gerek kalmamıştır.

  • Puanlama Sistemleri

-IELTS, 9 puan üzerinden hesaplanmaktadır. Her bölüm ayrı ayrı 9 puan değerindedir ve bu bölümlerden aldığımız puanların ortalaması bizim sonucumuzu vermektedir.

-TOEFL, 120 puan üzerinden hesaplanmaktadır. Her bölümü ayrı ayrı 30 puan değerindedir.

Her iki sınav içinde sınavdan kalmak gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Sınava girdiğiniz sürece her türlü belli bir puan alırsınız. Önemli olan husus, başvuruda bulunduğunuz okulun vs. yeterli bulduğu puanı sağlayıp sağlayamadığınız olacaktır.

 Biz tüm bunları açıkladıktan sonra başvurularınıza hız kesmeden devam etmeyi ve her zaman daha ileriyi hayal etmeyi unutmayın!

IELTS VE TOEFL ARASINDAKİ TEMEL FARKLAR

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız


Like it? Share with your friends!

192
192 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Buse Feyza Babacan

Buse Feyza Babacan

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir