HOLLANDA’DA DOKTORA NASIL YAPILIR?


196
196 points

  HOLLANDA’DA DOKTORA NASIL YAPILIR?

              Merhaba sevgili okuyucular, Hollanda’da üniversite okumak hakkında konuştuktan sonra birazda nasıl doktora yapılır bundan bahsedelim.

              Öncelikle her bölümde genel olmasa dahi özel değişiklikler olabiliyor. Bazı bölümler daha uzun sürebiliyor ya da süreç içerisinde okul farklı diller talep edebiliyor.

              Hollanda da PhD süreci tamamen kontratınıza bağlı olmakla beraber 3-4 yıl sürmektedir. Bu üniversiteler arasında değişen bir zaman dilimi. Hollanda PhD sürecindekileri bir öğrenci olarak değil işçi sıfatıyla görür ve 3-4 sene sonunda tez bitirmiş olmanız gereklidir.

              Üniversiteler sizin yeterlilik durumunuza göre sizden ekstra ders alma talep edebilir ama çoğu üniversite PhD öğrencilerinin geçmişinde hangi üniversiteden ve bölümden mezun olduğuna ve ders yeterliliğine dikkat ederek alır.

              Hollanda’da en çok dikkat edilenlerden biri, sizin öncesinde bir yüksek lisans (master) eğitimi tamamlayıp tamamlamadığınız. Bu üniversiteler için bir avantaj olarak görünüyor ve CV’de de en çok dikkat edilenlerden biri.

              Seçtiğiniz üniversiteniz için çok iyi hazırlanmış bir referans ve niyet mektubuna sahip olmalısınız. Ayrıca IELTS gibi dünya çapında kabul gören dil yeterliliği sınavında 6.0-6.5 almış olmalısınız.

              Bir diğer nokta ise katılacağınız projelerde size sponsor olabilecek birilerini bulabilmeniz. Başvuru yapacağınız üniversitelerde açılan PhD programlarındaki projelere bu konuda çokça dikkat etmelisiniz. Bu size artı bir puan kazandırır.

              En önemli noktalardan biri sizden bir eğitimci niteliğinde çalışmanız beklenir. Örneğin bir asistan eğitimci olmanız gerekebilir ya da öğrencilere puan vermeniz gerekebilir.

              Hollanda’da ve diğer ülkelerde de olduğu için belirli miktarda bir ücret ödenir. Bu her üniversiteye göre değişebilir onun için net bir sayı söylemek yanlıştır.

              Saatleriniz bir memur düzeninde işleyebilir ve Hollanda’da tatiller tamamen üniversitenin size tanıdığı zamanla alakalıdır.

              Genel olarak iyi hazırlanmış bir CV ve üniversite diplomanız Hollanda’daki çoğu üniversitede işinizi kolaylaştırır. Referans ve niyet mektuplarına çok dikkat eden okullara sahiptirler.

              Şimdiden PhD yapmaya karar veren bütün herkese başarılar dilerim. Umarım Hollanda’yı seversiniz.

  HOLLANDA’DA DOKTORA NASIL YAPILIR?

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız


Like it? Share with your friends!

196
196 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Ecem Nur Karademir

Ecem Nur Karademir

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir