Estonya Erasmus+ Proje Rehberi


182
182 points

Estonya Erasmus+ Proje Rehberi I Merhaba, adım Esma Nur Arıcı. Bu sitede Erasmus+ projeleriyle ilgili birkaç yazıma rastlamış olabilirsin. Bu yazıda sana 21-27 Ekim 2022 tarihleri arasında Otepaa, Estonya’da gerçekleşen gençlik değişimi deneyimimden bahsedeceğim. Projedeki etkinlikler, workshoplar ve süreç hakkında sana çok keyifli hikayeler anlatacağım. Birazdan sırf bir projeyle kaç kişinin hayatıyla hayatımın kesiştiğini ve ne kadar çok anı biriktirip, yoluma güzel kazanımlarla devam ettiğimin hikayesini okuyacaksınız. İyi okumalar!

Estonya Erasmus+ Proje Rehberi

Erasmus+ Gençlik Değişimi Nedir?

Avrupa Birliği’nin Erasmus+ Programı kapsamında fonladığı projelerdir. Gençlerin topluma uyum sağlaması, farklı kültürdeki bireylerin kaynaşması ve ön yargılardan sıyrılabilmesi adına düzenlenen uluslararası projelerdir.  13-30 yaş arasında gençlerin programa katılabilir. Katılımcılarda öğrenci olma ya da bir işte çalışma şartı aranmaz. Yabancı dil zorunluluğu yoktur. Ayrıca gönderici kuruluş ya da dernek üyesi olma şartı aranmaz.

Erasmus+ Seyahat

İstanbul’da yaşadığım için Bulgaristan üzerinden seyahat etmeyi seçtim. Yaklaşık 8 saatlik bir otobüs yolculuğunun ardından Sofya’ya ulaştım. Yolculukta 4-5 dil bilen muavine ve şöföre rastlayıp, anlattıkları hikayelerle ve tavırlarıyla çok eğlenceli anlar yaşadım. Sofya otogarına indiğinizde hemen yakınında metro istasyonu var. Şehir merkezi ve havaalanına ulaşım oldukça kolay. Uçağıma 17 saatlik bir süre olduğu için şehir merkezine gitmeye  ve yarım kalan Sofya turumu ( 2. Sofya gezimdi.)  tamamlamaya karar verdim.

Sofya Seyahat Tavsiyeleri

Şehir merkezini birkaç saat içinde yürüyerek gezmeniz mümkün. Aleksandr Nevski Katedrali, Boyana Kilisesi, Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu ve St. George Rotunda Kilisesi gibi birçok tarihi mekanı gezme şansım oldu. Ayrıca domuz eti tüketmek istemiyorsanız Lidl’ın olduğu sokakta yer alan Ali Baba’da döner yiyebilirsiniz. İlk seyahatimde yemiştim ve fiyat performans olarak iyiydi. Gece uçağım olduğu için ve yaklaşık bir gündür dinlenemediğim için havaalanına erken gidip dinlendim.

Milano Seyahat Tavsiyeleri

Milona aktarmalı uçuşum gece yarısındaydı. Neden böyle bir bilet aldın derseniz? İtalya sevdalısı bir insanım ve Milanoda 18 saat sürem olucaktı. Şehirdeki tarihi birçok mekanı görmek için yeterli bir zaman. Eğer kullanmayı bilirseniz tabi.

Duomo Di Milona, Galleria Vittorio Emanuele II ve San Bernardino alle Ossa Kilisesi aynı meydanda yer alıyor ve yürüyerek birçok tarihi yapıya ulaşmanız mümkün. Beni Milona gezimde en çok etkileyen eser San Bernardino alle Ossa Kilisesi oldu.

Barok stilinde inşa edilmiş ve insan iskeletleriyle dolu odasıyla oldukça dikkat çekiyor. Milanodan  sonra  Tallinn’e indim ve geceyi havaalanında geçirdim. Gördüğüm onca havaalanı içinde en küçüklerinden biriydi ve çok sakindi. 8 saat boyunca masaj koltuğunda ölmüşcesine uyudum ve sabah Tallin gezisi için hız kesmeden devam ettim.

Havaalanın hemen önünde tramvay ile Old Town’a ulaşmak mümkün. Old Town’da zor projeden bir arkadaşımla bir araya geldik ve tekrar travmayla otogara geçtik. Şehir içindeki ulaşıma para vermedik ama bilet soran da olmadı şansımıza 🙂

Gezi rehberi tadında ilerlememin en büyük sebebi projelere giderken rotanızı iyi seçmenizi size vurgulamaya çalışıyorum. Bir proje ve iyi belirlenmiş bir rota sayesinde 3 ülke 6 şehir gördüm ve bunu çok düşük maliyetle gerçekleştirdim.

Estonya Erasmus+ Proje Rehberi

Erasmus+ Proje Süreci

Türkiye, Yunanistan ve Estonya olmak üzere 3 farklı ülkenin katılımıyla gerçekleşen bir projeydi. Projedeki yaş ortalaması düşüktü ve başta uyum sağlamakta zorlandım. İlerleyen süreçte özelikle Yunan ekibiyle birlikte çok eğlenceli anlar geçirdim. Sabaha kadar Estonya soğuğunda balkonda sohbet ettik. Hayatımda ilk defa hot tub ve saunaya burda girdim. Bambaşka bir kültürü tanımak o kadar değişik bir his ki kelimelerle ifade edemem. O sesler ve kahkahalar hala aklımda… Dimitri ile gece yarısı acıkmalarımız bitmediği için sürekli mutfağa iner bir şeyler yerdik. Bazı geceler bizim mutfağımızdan ufak şeyler hazırladığım oldu. Hala Dimitri gibi birçok kişiyle devam eden güzel dostluk ilişkim var.

Proje gerçekten yoğun geçti. Sabahtan akşama kadar yemek ve kahve araları hariç 6 saatlik sürecimizi etkinliklerle geçirdik. Her gün gruplar halinde ortaya atılan konu üzerine bir sunum çıkarmamız isteniyordu. Bunun haricinde 2 kişilik gruplar halinde projenin asıl konusu hakkında sunum ve etkinlik hazırladık.

Tabi ki her projenin vazgeçilmezi olan kültür geceleri de oldu. Her ülkenin ayrı ayrı kültür gecesi oldu ve katılımcılar ülkelerinin yerel lezzetlerini, şarkılarını bizlere tanıttı. Yunanistan’la mutfak kültürümüz gibi şarkılarımız da çok benziyor. Türk kahvesini tencerede yaptık ve bayıldılar. Pişmaniye, lokum gibi bir sürü tatlı şey denettik ve güzel geri dönüşler almak o kadar keyifli ki arkadaşlar.

Dans ederken, şarkılar söylerken ve sabahlara kadar oyun oynarken çok eğlendim. Hayatınızda unutulmaz olacak anları ve tecrübeleri yaşıyorsunuz.

Projenin bir gününü muazzam bir müzede geçirdik ve Tartu’yu gezmek için kısa da olsa bir zamanımız vardı. Eskiden banka olan bir binada herkesin  katıldığı bir yemek yedik.Tüm proje boyunca yemek seçimlerimize, dini görüşümüze çok hassasiyetle yaklaştılar. Emek veren ve değerli organizatörlerimiz vardı. Bu yazıda onlara tekrar teşekkür etmiş olmak istiyorum.

 Dünya’nın bir ucunda yaşayan insanları tanıyorsunuz. Belki o insanları hayatınızda bir daha göremeyeceksiniz ama hep o güzel anılarda sizle olacaklar. Dağ başında, bir ormanın içindeki Karumetse Apartmanı’nda geriye getiremeyeceğimiz, bize birçok konuda tecrübe katan bir hikaye yaşadık. Artık o ev bizim ölene kadar güzel gençlik hikayelerimizi yaşadığımız yer olarak kalıcak.

Sevgiyle kalın!

ERASMUS+ PROJELERİNE BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN

Yazar İnstagram Adresi

Yurtdışı Bileti İnstagram Adresi

Youtube

Estonya Erasmus+ Proje Rehberi


Like it? Share with your friends!

182
182 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
4
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
AyberkOguzz

AyberkOguzz

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir