Erasmus Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır ?


199
199 points
Erasmus Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır ? Motivasyon Mektubuna Nasıl Başlanır ? Motivasyon mektubunda olmaması gerekenler ? Motivasyon Mektubu Nasıl Devam Ettirilmelidir ?

Erasmus Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır ? Motivasyon Mektubuna Nasıl Başlanır ? Motivasyon mektubunda olmaması gerekenler ? Motivasyon Mektubu Nasıl Devam Ettirilmelidir ?

Dostiberkler selam ‘ Ben Ayberk ”Yurtdışı Bileti” Oğuz bu içerikte Erasmus projeleri için nasıl bir motivasyon mektubu yazmanız gerektiği hakkında önerilerde bulunacağım. Bu önerilerde bulunurken 10. Projem olan Danimarka’da bulunduğumu ve kendimi bu konuda tavsiye vermeye yönelik kalifiye gördiğimi de belirtmek isterim.

Motivasyon Mektubuna Nasıl Başlanır ?

Öncelikle belirtmeliyim ki projelere çok fazla başvuru geldiğinden dolayı olabildiğince kısa öz ama etkili bir mektup hazırlamalısınız. Bu mektubun ilk kısmında kendinizden bahsetmeli ve olabildiğince açık cümleler ile hangi konularda yetenekli olduğunuzu ve hangi konularda projelere katkıda bulunabileceğinizi göstermelisiniz. Ancak bu ilk kısım olduğu ve genel manada tüm mektuplarınızın başlangıç noktası olduğu için bu kısımda bir genel girişte bulunmalı ve herhangi bir proje detayından kesinlikle bahsetmemelisiniz.

Motivasyon mektubunda olması gerekenler ?

Öncelikle belirtmeliyim ki hazırladığınız cv ve motivasyon mektubu insan kaynağını işleyen çalışanların sizi tanıması için size verilen tek fırsat bundan dolayı olabildiğince iyi bir şekilde tanıtmalı ve eksik nokta bırakmamalısınız. Yaşınızdan eğitiminizden ve daha önce bulunduğunuz tecrübelerden ilgi alanlarınızdan ( başkasının da dikkatini çekebilecek olanlar ) bahsetmelisiniz. Bunu yaparken fazlaya kaçmamalı ve okuyucuyu sıkmamalısınız. Örnek vermek gerekirse bir projeye ortalama 1000 kişinin başvurduğunu düşünürsek 3 sayfalık cv ve 5 sayfalık bir motivasyon mektubunun kimse tarafından okunmayacağı hakkında size yemin bile edebilirim.

Motivasyon mektubunda olmaması gerekenler ?

azla yorum ve gevşek cümleler. ASLA OLMAMASI GEREKİYOR. ASLA. Başvurduğunuz projenin bir seyahat planı olmadığını ve Avrupa Birliği tarafından fonlanan denetlenen bir çeşit eğitim olduğunun farkında bir ciddiyet ile başvuru yapılmalı aksi olursa %99,9 oranında elenirsiniz.

Aynı şekilde giriş kısmı haricinde asla her projeye aynı mektubu göndermemelisiniz. Bunun çok net bir elenme sebebi olduğunu ve sırf bunu yaptığınız için koca bir dernek tarafından projelerden banlanacağınızı içeriden bilgi almış bir şekilde söyleyebilirim.

Motivasyon Mektubu Nasıl Devam Ettirilmelidir ?

Mektuba genel ve açık şartlarda yazılmış bir giriş yapacağımızdan bahsetmiştik ancak nasıl devam edeceğiz ? İşte burası zurnanın zırt dediği yer ! Proje hakkında olabildiğince fazla bilgi edinmeli eğer ulaşabiliyorsanız derneğin internet sitesi veya sosyal medya hesaplarına göz atmalı ve kesinlikle infopacki okumalısınız. İnfopack olmadığı durumlarda dernek veya organizasyona sosyal medya hesaplarından ulaşıp istemeli ve isminizi göstermelisiniz. Tüm bu genel girişi yaptınız yeterli araştırma da yapıldı artık projeye özel olan motivasyonunuzdan ve benzer tecrübelerinizden ve eğer mümkünse eğitimlerinizden bahsetmelisiniz. Eğer mesleğiniz veya eğitiminiz varsa gönüllülük tecrübeleriniz okul kulüpleri yerel dernekler veya ilgi alanlarınızdan proje ile çakışan noktalarla sınırı kalmak şartıyla bahsetmeli okuyucuyu yormadan açık bilgiler vermelisiniz.

İyi motivasyon mektubu projeyi garanti hale getirir mi ?

HAYIR. Bazen dernekler sadece spesifik konularda ilana çıkabilir. Örneğin sadece 27 yaş ve üzeri kadın adayların arandığı bir projeye 21 yaşında bir erkek olarak başvurursanız en iyi mektubun sahibi de olsanız o projeden kabul alamayacaksınız. Aynı şekilde bazen dernekler sadece yedek adaylar veya sınırlı sayıda aday için ilana çıkabilir en önemlisi unutmayın en iyi olduğunuzu düşünseniz de sizden iyisi her zaman olabilir.

Sonuç

Mektubunuzun ilk kısmı tüm mektuplarınızda aynı olacak şekilde hazırlanmalı ve değişmemeli ancak diğer kısmı olabildiğince esnek bir şekilde hazırlanarak her projede baştan yazılmalı ve özen gösterilmelidir. Aynı şekilde cv belgenizi güncel ve dolu tutmayı ve kendinizi düzenli olarak geliştirmeyi unutmayın. Eğer bu konuda ”maalesef ücretli ” danışmanlık almak isterseniz bana instagram üzerinden yazabilirsiniz. @yurtdisibileti @ayberkoguzz

Erasmus Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır ? Motivasyon Mektubuna Nasıl Başlanır ? Motivasyon mektubunda olmaması gerekenler ? Motivasyon Mektubu Nasıl Devam Ettirilmelidir ?

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız


Like it? Share with your friends!

199
199 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
AyberkOguzz

AyberkOguzz

2 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. FSM Erkek öğrenci yurdunda yapmış oldugunuz sunumdan dolayı cok tesekkür ederiz. Motivasyon mektubu sorumdan sonra sitenizde bu içerigi gormek beni mutlu etti. Teşekkürlerr

    1. Sunumda olamadığım için üzülmüştüm ama ekip arkadaşlarım fazlasıyla iyi bir sunum yapmış gibi görünüyor. umarım bu yazı ve sunumlarımız projelere kabul almanız yolunda etki etmiştir