ERASMUS BAŞVURULARINIZDA SİZİ ÖNE ÇIKARACAK MOTİVASYON MEKTUBU NASIL YAZILIR?


236
236 points

ERASMUS BAŞVURULARINIZDA SİZİ ÖNE ÇIKARACAK MOTİVASYON MEKTUBU NASIL YAZILIR?

Erasmus başvurularınızda en önemli ve diğer başvuran kişilerin önüne geçmenizi sağlayan şey elbette ki motivasyon mektubudur.Bu yazımızda motivasyon mektubu yazarken dikkat etmeniz gereken inceliklerden bahsedeğiz.

Bu mektubu, neden Erasmus programına katılmak istediğinizi ve neler hedeflediğinizi açıklamanız için bir fırsat olarak görebilirsiniz.Erasmus motivasyon mektubunun sırasıyla nasıl yazılması gerektiğini şöyle özetleyebiliriz:

1.Kişisel Bilgiler ve Başlangıç: Mektuba adınızı, soyadınızı, iletişim bilgilerinizi ve başvurduğunuz programın ,üniversitenin veya kurumun  adını ekleyerek başlayın. Ayrıca mektubu yazdığınız tarihi belirtmeyi unutmayın.

2.Alıcı Bilgileri: Eğer mektubunuzu belirli bir kişiye veya kuruma yazıyorsanız, alıcı bilgilerini (ad, unvan, kurum adı, adres) doğru bir şekilde belirtin. Ancak, genel bir başvuru yapacaksanız, “Sayın Yetkili” gibi bir genel başlık kullanabilirsiniz.

3.Başvuru Amaçlarınızı Belirtin: İlk paragrafta, neden Erasmus programına katılmak istediğinizi ve hangi amacı güttüğünüzü net bir şekilde ifade edin. Örneğin, uluslararası deneyim kazanmak, yeni kültürler keşfetmek veya akademik ve mesleki becerilerinizi geliştirmek gibi nedenleri açıklayabilirsiniz.Ayrıca proje konusuyla ilgili bilgilere veya deneyimlere sahipseniz bu durumu detaylıca bu bölüme ekleyebilirsiniz.

4.Kendinizi Tanıtın: İkinci paragrafta, kişisel ve akademik geçmişiniz hakkında bilgi verin. Hangi okulda okuduğunuzu, ne tür bir öğrenim aldığınızı ve hangi dersleri aldığınızı belirtin ve varsa gönüllülük deneyimlerinizden bahsedin.  Ayrıca, ilgi alanlarınızı, hobilerinizi ve ilgi duyduğunuz konuları da paylaşabilirsiniz.Proje konusuyla ilgili bir yeteneğe sahip olmanız sizi bir adım öteye geçirecektir.

Burada Dikkat etmenizi önerdiğim nokta ise her çalıştığınız işi ve her katıldığınız eğitimi yazmak yerine, projenin konusu ile bağlantılı olabilecek deneyimlerinizden bahsetmelisiniz. Çünkü insan haklarıyla ilgili bir projeye başvururken sizin daha önce sağlık alanında çalışmanızın projeye seçilmenizde çok da faydası olmayacaktır.

5.Neden Bu Ülkeyi ,Üniversiteyi ,kurumu ,proje konusunu seçtiğinizi belirtin: Üçüncü paragrafta, Erasmus programının uygulandığı ülkeyi , üniversiteyi ,kurumu ve projenin konusunu neden seçtiğinizi açıklayın. Kültürel veya dil bağlantıları, özel bir program veya ders, ya da kariyer hedeflerinizi nasıl destekleyeceğine dair nedenlerinizi detaylandırın.

6.Katılımınızın Programa Katkısı: Dördüncü paragrafta, Erasmus programına katıldığınızda nasıl bir katkı sağlayabileceğinizi ve programın amacına nasıl uyduğunu açıklayın. Kendi beceri, deneyim ve ilgi alanlarınızı bu programa nasıl entegre edebileceğinizi belirtin.

7.Sonuç: Mektubunuzu, teşekkür ederek ve programı kabul edilmeyi umarak sonlandırın. Kendinize güvendiğinizi ve faydalı bir katkı sağlayabileceğinizi ifade edin.

8.Düzen ve Dil: Mektubunuzu profesyonel bir düzenle yazın. Dil bilgisi ve yazım kurallarına dikkat edin. İlgili bilgileri özgün ve samimi bir şekilde ifade edin.Ayrıca özgün olmaya gayret edin.Mektubun kopyalanmış ya da bir yapay zeka uygulamasıyla yazdırılmış olması elbette ki elenme sebebidir.

9.Kısa ve Öz Olun: Mektubunuzu kısa ve öz tutmaya çalışın. İlgi çekici ve anlam dolu cümleler kullanmaya özen gösterin.Çok uzun ya da çok kısa olan mektuplar seçilmeniz konusunda sıkıntı yaratabilir.

10.Referanslar: Gerektiği takdirde, referans vermek isterseniz, öğretmenlerinizden,işverenlerinizden veya derneklerden alınan referans mektuplarınızı ekleyebilirsiniz.

Mektubunuzu dikkatlice düzenleyip gözden geçirdikten sonra, göndermeden önce tüm bilgilerin doğru olduğundan ve mektubun istenen formata uygun olduğundan(genellikle kurumlar pdf’e döndürmenizi isterler) emin olun. Unutmayın ki motivasyon mektubunuz, sizi Erasmus programına kabul edilme sürecinde temsil eden önemli bir belge olacaktır.

ERASMUS BAŞVURULARINIZDA SİZİ ÖNE ÇIKARACAK MOTİVASYON MEKTUBU NASIL YAZILIR?

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız


Like it? Share with your friends!

236
236 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bengisu Çıkrık

Bengisu Çıkrık

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir