DOĞA TUTKUNLARINA VİZESİZ KOSTA RİKA GEZİ REHBERİ


208
208 points

DOĞA TUTKUNLARINA VİZESİZ KOSTA RİKA GEZİ REHBERİ

                Merhaba seyahat etmeyi seven dostlarımız! Gezi dediğimiz aman aklımıza hep sakinlik ya da kalabalık şehirler gelir lakin bizim heyecan tutkunu okuyucularımızı da unutmamak gerek. Gezisinde adrenalini havada yaşamak isteyen dostlarıma vizesiz Kosta Rika’da yapabilecekleri turlarını anlatıyorum.

                Öncelikle herkesin aklından geçen soruya bir kez daha cevap vereyim. Kosta Rika’da bütün pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Kosta Rika vizesinden muaftır. Pasaportunuzu aldığınız gibi koşabilirsiniz yani.

Peki ya burası nasıl bir şehir de gidiyoruz? Orta Amerika’da bulunan Costa Rika, Kuzey Atlantik’te Karayip Denizi ve Kuzey Pasifik Okyanusu’nun ortasında olan bir ülke. Kosta Rika çoğunluğu ağaçlar, korular ve tropikal yağmur ormanlarıyla kaplı. Bu ormanlarda meşe, maun, sedir, rosvud ağaçları daha çoğunlukta. Karayip kıyılarında hurma ağaçlarına, batı kıyılarında da mangrovlar bulunuyor. Ülkenin çeşitli yörelerinde maymun, bradypus ve jaguar gibi hayvanlarla çeşitli böcek türleri yaşıyor.

1- Arenal Volkanı: Çevreyi az buçuk özetledikten sonra ilk durağınız olması için şiddetle tavsiye edilen Arenal Volkanı’ndan bahsedelim. Volkan şehrin gözdesi halinde ve şehrin her yıl en çok ziyaretçi alan bölgesi. Aslında volkan bazı dönemler aktif halde ama şu an pasif olduğu biliniyor. Volkanı görmeye giderken pek çok canlı türüyle karşılaşmanız mümkün ve volkanı daha yakından görmeden önce Arenal Parkı olarak bilinin ve tamamen ağaçlarla çevrilmiş yeri doğanın ihtişamı ile birlikte görmenizi tavsiye ederim.

2- Arenal Gölü: Su sporcularını buraya doğru alalım lütfen! Bu gölde çok aktif bir şekilde su sörfü yapmak mümkün ve rüzgar sörfünü de deneyimleyebilirsiniz. Gün yorgunluğunuzu da sıcak bir spa ile attığınızda o gezinin tadını alacaksınız.

3- Monteverde: Aslında yerleşim yeri olarak da kullanılan ve adrenalin merkezi diyebileceğimiz yer burası. Macera parkı diye de geçen bölgelerinde doğa dostu aktiviteleri yapabilirsiniz. Selvatura Park, Zip Lines yapabileceğiniz en yüksek noktayı size sağlıyor ve bazı hayvan türlerini gösteren müzeleri ile kültürünüzü de genişletiyor.

4- Manuel Antonio: Daha çok bir sahil olan bu yer de öncelikle doğa yürüyüşü yaparak normalde göremeyeceğimiz kuş türlerini ve hayvan çeşitlerini yakından görebilirsiniz. Bunun yanında keşfetmekten yorulup sahile giderek dinlenebilir ve tertemiz suyun tadını çıkarabilirsiniz.

5-Melico Salazar: Doğada olmaktan sıkıldık azıcıkta iç mekanlar diyenlere Paris Opera’sından esinlenen tiyatro binasına alıyorum. Bina tamamen bir Fransa havasından yapılmış ve içerisi de aynı tarzda tasarlanmış. 1897 senesinde kahve baronları tarafından yapılmış ve günümüze kadar aynı ihtişamla gelmiş.

                Genellikle doğa severlerin durağı olan Kosta Rika, adında da taşıdığı gibi ihtişamlı kıyıları ve muhteşem doğa manzaraları ile hem gezilesi hem de size yaşatacağı deneyimler ile heyecan verici bir yer. Vizesiz olması da büyü avantaj! Doğu tutkunları ve doğa ile tatil yapmayı sevenlere iyi yolculuklar dilerim!

DOĞA TUTKUNLARINA VİZESİZ KOSTA RİKA GEZİ REHBERİ

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

Telegram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız


Like it? Share with your friends!

208
208 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Ecem Nur Karademir

Ecem Nur Karademir

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir