Craiova, Romanya K2 Proje Deneyimi


187
187 points

Craiova, Romanya K2 Proje Deneyimi

Craiova, Romanya K2 Proje Deneyimi

Erasmus+ birçok alt başlığa sahip olan geniş bir yelpazesi olan bir programdır. 13-30 yaş grubundaki herkesin katılabileceği bir programdır. Programa seçilmek için öğrenci olma, dil bilme ya da herhangi bir derneğe üye olma şartı aranmaz. Ancak dil bilmeniz sizi başvuranlar arasında avantajlı hale getirir. Erasmus+ gençlik değişimleri kapsamında konaklama, yeme-içme ve ulaşım masrafları karşılanır. Ayrıca projeye katılımınız sonrasında Youthpass belgesi almaya hak kazanırsınız.

Peki, K2 projelerinin farkı nedir?

Erasmus+ programı kapsamında yer alan bu proje türünde 30 yaş üzerinde katılımcılar da yer alabilir. Gençlik alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların paydaşlığı ile ortaya çıkar. K1 projelerinde olduğu gibi konaklama, yol ve yemek masrafları karşılanmaktadır. K1 proje türünden farkı; yemek masraflarının günlük harcırah olarak verilmesidir. Örneğin bizim projemizde günlük 35 euro harcırahımız vardı.

Başvuru sırasında nelere dikkat etmelisiniz?

Başvuru aşamasında özellikle gönüllülük kapsamında yaptığınız faaliyetleri belirtmelisiniz. Lisanslı sporcu olarak görev almak, kulüp etkinlikleri, TÜBİTAK fuarlarına katılım ve derneklerde aldığınız görevleri açıklayabilirsiniz. Bu faaliyetler başvuru formunuzu daha zengin gösterecektir. Ek olarak proje konusuna uygunluğunuzu geçmiş tecrübelerinizle bağdaştırmanız gerekiyor.

Lütfen başvuru formuna veya motivasyon mektubunuza: ‘yeni bir ülke görmek için..’ şeklinde içerikler yazmayın. Hedefinizin; ülkemizi ve gönderici kuruluşu olumlu yönde tanıtmak ve kendinize kattığınız değerli kazanımlarla Türkiye’ye dönmek olduğuna dair motivasyonlara yer verin.

Romanya hakkında birkaç kıssadan hisse:

Gezdiğim balkan ülkelerine kıyasla mimarisi beni etkiledi. Elbette ki Sovyet Rusya etkisi şehirlerin eski bölgelerinde görmeniz mümkün. Ancak Kuzey Makedonya ve Bulgaristan’a kıyasla daha gelişmiş bir şehirleşme vardı diyebilirim. Bükreş otogarı ve şehir merkezi arasında rahatlıkla ulaşımı sağlayabileceğiniz bir metro hattı var. Şehir merkezine hemen indikten sonra Vodafone’dan turist hattı alabilirsiniz ve Vodafone’un sol tarafında yer alan Luca’dan yerel böreklerini almanızı öneririm. Şehrin birçok yerinde aynı fırını bulmanız mümkün. Gezebileceğiniz çok sayıda kilise ve anıt şehir merkezinde yer alıyor. Parlamento Sarayı ve Ateneum’u ziyaret etmeniz gereken yerler arasında.

Craiova, Romanya’nın en büyük 6.şehriymiş. Yerel halkını çok sevdim ve festival zamanında şehirde olduğumuz için çok eğlendik. Zaman geçirebileceğiniz alışveriş merkezleri, parklar ve tarihi binalar yer almasına rağmen gece hayatı konusunda geride kalmış bir şehir olduğunu söyleyebilirim. Şehir merkezi geç saatlere kadar canlı oluyor ama sayılı pub, club vardı.

Romanya’ya gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken 3 lezzetlerini söyleyeceğim sizlere: Palinca, Fasulye çorbası ve Mici.

Şimdiden iyi yolculuklar dilerim.

Craiova, Romanya K2 Proje Deneyimi

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız


Like it? Share with your friends!

187
187 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
AyberkOguzz

AyberkOguzz

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir