BURSA GEZİ REHBERİ


173
173 points
BURSA GEZİ REHBERİ

BURSA GEZİ REHBERİ

            Merhaba, sevgili arkadaşlar! Zaman zaman bulunduğumuz şehirlerden başka yerlere kaçmak isteriz. Bugün size zamandan uzaklaşmanız ve vakit geçirmeniz için Bursa’ya gitmenizi ve tarihle bütünleşmenizi tavsiye ederim. Peki ya giderseniz Bursa’da nereleri gezmelisiniz?

1- BURSA ULU CAMİ: Tabii ki de sıralamaya herkesin hayran olduğu cami ile başlıyoruz. Bursa denilince ilk akla gelen simge yapılardan biri olan Bursa Ulu Camii, şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Bursa Ulu Camii, 1400 yılında inşa edildi ve 1855 yılında yaşanan depremden sonra yenilendi. Kabe kapısını örten saf altınla süslü ipek örtünün de sergilendiği cami, Osmanlı çok ayaklı cami mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Kündekari tekniği ile yapılan çini ve Osmanlı hat sanatı örneklerini de burada inceleyebileceğiniz, Türkiye’nin en güzel camilerinden biri olarak kabul edilen Bursa Ulu Camii, hem mimari bir şaheser hem de huzurlu bir kutsal mekan olarak Bursa gezilerinde kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

2- MURADİYE KÜLLİYESİ: Bursa’nın en önemli tarihi değerlerinden biri. İçerisinde cami, medrese, imarethane, hamam ve türbeleri bulunuyor. Toplu taşıma araçlarıyla veya yürüyerek kolayca ulaşabileceğiniz Muradiye Külliyesi, klasik kubbeli mimari yapısıyla Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin bir birleşimini yansıttığı için de mimari meraklıların Bursa’da en çok ziyaret ettiği tarihi yapılardan biri konumunda.

3- TOFAŞ ANADOLU ARABALARI MÜZESİ: Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu arabaları müzesi olarak 2002 yılında ziyarete açılan Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, otomobil severlerin ve çocukların gözdesi. Her gün saat 10:00 ile 17:00 arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz. İçeride araba atölyeleri, tarih boyunca geliştirilen çeşit çeşit tekerlekler, Anadolu’da kullanılan birbirinden ilginç motorlu ve motorsuz araçlar gibi daha birçok araç mevcut.

4- ARKEOPARK: Avrupa’nın en büyük tarih öncesi parkı olan ve 8.500 yıllık hazineleri ile dünyanın her yerinden tarih ve arkeoloji meraklarını kendine çeken Bursa Arkeopark, Aktopraklık Höyük Açık Hava Müzesi olarak da biliniyor. Toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabilirsiniz. Pazartesi günü hariç hafta içi her gün saat 09:30 ile 17:30 arası Arkeopark’ı ziyaret edebilirsiniz.

5- SAİTABAT ŞELALESİ: Son olarak Saitabat Şelalesi doğal güzelliği ile çoğu kişiyi kendine hayran bırakıyor. Yaz aylarında bile serin kalan tertemiz havası ve sessiz atmosferiyle hafta sonu kaçamakları için muhteşem bir yer. Saitabat Şelalesi’nin çevresini saran sarp kanyonlar, kaya tırmanma ve dağcılık gibi doğa sporlar için sıkça ziyaret ediliyor.

            Her zamanki gibi bu listeye her şeyle dolduramıyoruz ama kendime göre kesinlikle görmenizi isteyeceğim yerleri listeledim. Umarım Bursa’ya yolunuz düşer ve bu yazımız sizlere yardımcı olur. İyi eğlenceler !

BURSA GEZİ REHBERİ

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız


Like it? Share with your friends!

173
173 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Ecem Nur Karademir

Ecem Nur Karademir

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir