Bulgaristan-Sofya Seyahat Rehberi


186
1 share, 186 points
Bulgaristan-Sofya Seyahat Rehberi

Bulgaristan-Sofya Seyahat Rehberi

Yurtdışını ucuz yollu gezme planları yapılmaya başlandığında aklımıza ilk olarak komşu ülkelerimiz gelir. Yurtdışı Bileti ekibi olarak bunlardan birini bugünün gezi rehberi konusu olarak seçtik. Sofya tam da ucuz yollu gezi için çok iyi bir örnek olacaktır!

Gelin hep birlikte en ucuz gidiş yollarını, konaklama, yemek ve gezilecek yerlerinden bahsedelim. Belki de ilk yurtdışı deneyiminizi eşsiz hale getireceğiz!

Sofya’ya Nasıl Gidilir?

Bulgaristan-Sofya Seyahat Rehberi

Bu konu için karşımıza otobüs, tren ve uçak gibi seçenekler çıkmakta. Bütün bu ulaşım yollarını tek tek değerlendirip en son seçimi size bırakma taraftarıyım.

Uçak ile Sofya’ya gitme konusunda ucuzluk pe de mümkün olmuyor. Bunun sebebi Türkiye’den Sofya’ya direkt uçuşların sadece Antalya’dan olması, diğer şehirlerden de uçuşlar mevcut olup +1 aktarma ile seyahat etmeniz gerekmekte. Uçak konusundaki bir diğer sıkıntı ise havaalanının şehir merkezine biraz uzak olmasıdır. Direkt uçuş ile 1 saat 55 dakikada kendinizi Sofya’da bulabilirsiniz.

Tren ile Sofya’ya gitmek için baktığımızda muhtemelen hepimizin bildiği Sofya Ekspresi var. Bu tren hattı İstanbul’dan Sofya’ya uzanmakta ve 11 saat 55 dakika gibi uzun bir yolculuk sunmaktadır. Özellikle gençlerin çoğunlukla kullandığı bu rotada kuşetli bilet alıp gezinizi planlayabilirsiniz.

Otobüs ile Sofya’ya birçok otobüs firması gitmekte. Olup olabilecek en ucuz yolculuğu bu şekilde planlayabilirsiniz. Sınır kapılarında gittiğiniz döneme bağlı olarak çok fazla beklemeniz gerekebilir ama bu konuda da bazı firmaların direkt Bulgar plakaları ile geçişlerinin daha kolay olması sebebiyle trene göre nispeten daha kısa (8-9 saat arası) bir seyahat geçirebilirsiniz. Tren ve Otobüs terminali merkeze 40 dakika gibi bir yürüme mesafesindedir.

Konaklama-Yemek

Bulgaristan-Sofya Seyahat Rehberi

Konaklama için hosteller ve oteller bol miktarda bulunmakta ama önerim hosteller olacaktır. Bu konudaki ilk önerim merkeze yakınlık ve yorumları dikkatlice okumanız olacaktır. Sofya’da konaklayacağınız yeri merkeze yakın seçip zamanınızı en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Bütçe dostu olan Sofya hem konaklama hem de yemek konusunda bütçe dostu diyebiliriz. Yemek fiyatları ortalama 3-20 leva arasında olup her yerde farklı lezzetler bulabilirsiniz. Zincir market sayısının biraz az olmasına dikkat ediniz.

Gezilecek Yerler

Sofya’da çok sayıda müze, kilise, sergi bulunmakta ve bunların hepsi çok küçük bir alanda toplanmış bulunmaktadır. Müzeler genellikle 10 leva (öğrenci iseniz 5 leva) ve neredeyse haftanın her günü açıktır.

Çoğu kilisede gezmek ücretsiz fakat Alexander Nevsky gibi büyük kiliselerde fotoğraf ve video çekmek ek ücretli olabiliyor.

Hediyelik eşya ve birçok alışverişlerinizi 4 Vitosha Bulvarında bulabilir buzdolabınıza bir yeni magnet ekleyebilirsiniz.

Bulgaristan-Sofya Seyahat Rehberi

Örnek gezi listemiz şu şekildedir:

1- Aziz Paraskeva Kilisesi.

2- Sofya Bölgesel Tarih Müzesi.

3- Aziz Nedelya Kilisesi.

4- Aziz George Rotunda Kilisesi.

5- Bulgaristan Arkeoloji Müzesi.

6- Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu.

7- Kara Camii.

8- Ulusal Doğa Tarihi Müzesi.

9- Sveti Nikolay Mirlikiyski Rus Kilisesi.

10- Alexander Nevsky Katedrali.

11- Ulusal Kültür Sarayı.

12- Dünya ve İnsanlık Ulusal Müzesi.

13- Kral Samuil Heykeli.

 Bu yerleri gezdikten sonra genel olarak Sofya’yı bitirmiş sayabilirsiniz.

Son birkaç şey söylemem gerekirse Sofya çok iyi bir ilk yurt dışı seyahati planı olacaktır. İnternet erişimini sokaktaki ücretsiz internet ve gittiğiniz kafelerden karşılayabilir, İngilizceniz ile çok rahat gezebilir ve güzel deneyimler elde edebilirsiniz.

Ortalama 2-3 gün içinde çok rahat bitirebileceğiniz bu gezi rehberi ile umarım seyahatlerinizden birine yardımcı olmuşuzdur.

Bulgaristan-Sofya Seyahat Rehberi

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

WhatsApp grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

Web sayfası, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’yı ziyaret etmeyi planlayan gezginler için bir rehber sunuyor. Ulaşım, konaklama, yemek ve gezilecek yerler gibi konularda pratik bilgiler içeriyor. Sofya’ya nasıl gidileceği, uygun konaklama seçenekleri ve şehirdeki cazibe merkezleri hakkında öneriler yer alıyor. Ayrıca, Sofya’daki kültürel mekanlar ve tarihi yerler hakkında detaylı bilgiler veriliyor.


Like it? Share with your friends!

186
1 share, 186 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
3
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Fevzi Bulut Coşkun

Fevzi Bulut Coşkun

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir