Budapeşte’de Ulaşım Nasıl? Konaklama Ve Budapeşte Gezilecek Yerler


223
223 points
Budapeşte'de Ulaşım Nasıl? Konaklama Ve Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte’de Ulaşım Nasıl? Konaklama Ve Budapeşte Gezilecek Yerler

Selamlar!  Budapeşte yolculuğum öncesi oluşturduğum gezi rehberi. Öncelikle eğer 3 günden fazla zaman ayırabilecekseniz bir şekilde Viyana’yı da bu plana dahil etmenizi öneriyorum. Flixbus ile çok uygun otobüs biletleri bulabilirsiniz ve yaklaşık 3 saatlik bu yolculuğu yapabilirsiniz. Macaristan’da Euro kullanılmıyor ancak havaalanındaki döviz bürolarını tercih etmemenizi öneririm. Ülkenin para birimi Macar Forinti. Şehir merkezinde para değiştirmek daha mantıklı. Üstelik her yerde EUR-HUF değişimi yapabileceğiniz küçük ATM’ler var.

Ulaşım ve Konaklama

Öncelikle mümkünse Pegasus ve Wizz Air ile kampanyalı Budapeşte biletlerimizi alıyoruz. Şehir merkezine gitmek için havaalanında 100E otobüsünü tercih edebilirsiniz. Ayrıca Budapeşte’deki bütün  ulaşım  araçları için  BudapestGO uygulamasını kullanabilirsiniz. Eğer bir simkart almayı düşünürseniz Yettel’ in internetli paketleri düşünülebilir.

Hostel için önerim Hive Party Hostel ve Wombats City Hostel. Budapeşte’de konaklama genel olarak ucuz. Kendi etkinlikleri de olan bir hostel ve sosyalleşmek için ideal.  Hive Party Hostel etkinlikleriyle meşhur olduğu ve parti hosteli olduğu için eğer amacınız geceleri dinlenmekse pek iyi bir tercih olmayabilir zira hostelin ilk katında büyük bir pub&gece kulübü mevcut.

Old Jewish Quarter  ve Szimpla Kert

Bu iki hostelinde bulunduğu alan şehir merkezindeki metro istasyonu Deák Ferenc tér’ e oldukça yakın. Old Jewish Quarter diye bilinen alanda bulunuyorlar. Şehrin meşhur ruin barları da burada bulunuyor. Budapeşte’de İkinci Dünya Savaşı sonrası insanlar metruk, terk edilmiş binaları eğlence mekanları haline getirmiş. Dönemin imkansızlıkları eğlenme ihtiyacıyla birleşince  boş, sahipsiz bir küvetler, hurda ve antika eşyalar, duvar yazılarıyla ilk ve en güzel ruin bar örneği Szimpla Kert. Gün içinde organik ürün pazarı, sanat aktiviteleriyle değerlendirilirken akşamüstü ve sonrasında pub & gece kulübüne dönüşüyor. Hem gündüz hem de gece gitmenizi kesinlikle öneriyorum. Işıklandırması ve ambiyansı büyüleyici ancak savaşın izleri hala ürkütücü.

Gezilecek Yerler

Gezilecek yerleri Google haritalar uygulamasında tek tek etiketlemenizi öneriyorum. Bu sayede rotanızı daha rahat görebilirsiniz.

 • Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion)
 • Matthias Kilisesi
 • Budin Kalesi ve Çevresi (Buda Castle)
 • Zincir Köprü (Chain Bridge) – (Szechenyi Lanchid)
 • Széchenyi Termal Hamamı (Szechenyi Baths)
 • Kahramanlar Meydanı (Hösök Tere)
 • Budapeşte Şehir Parkı (Városliget)
 • St. Stephen’s Basilica (Aziz Stephen Bazilikası)
 • Dohany Sokağı Sinagogu
 • Parlamento Binası
 • Shoes on the Danube Bank (Tuna Nehrindeki Ayakkabılar)

Eğer bireysel olarak gezmeyi tercih etmezseniz,  internette “free walking tour”  anahtar kelimeleriyle Budapeşte turlarını araştırabilir ve rezervasyon yaptırarak bu ücretsiz turlara dahil olabilirsiniz Ancak bireysel olarak ve yürüyerek kolayca her yeri turlayabileceğiniz zemini düz bir şehir Budapeşte. . Ayrıca bu turlar genellikle tur sonunda ufak bir miktar bahşiş usulüyle ilerliyor.

Şimdiden iyi seyahatler!

Budapeşte’de Ulaşım Nasıl? Konaklama Ve Budapeşte Gezilecek Yerler

Motivasyon mektubu ve CV eğitimine KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız


Like it? Share with your friends!

223
223 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Hatice Beyza Sezgin

Hatice Beyza Sezgin

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir