Avustralya’da Work & Holiday Nedir?


190
190 points

Avustralya’da Work & Holiday Nedir? Avustralya’da Work & Holiday Nedir? Şartları Ve Sunduğu İmkanlar Nedir? Avustralya’da Work & Holiday Programının Size Katacakları nelerdir ? Avustralya’da Work and Holiday Başvurusu Nasıl Yapılır? Avustralya’da Work & Holiday Genel Koşullar nelerdir ? Avustralya’da Work and Holiday Başvuru dönemi ne zaman ? Sorularının cevaplarını bulabileceğiniz bir içerik hazırladık keyifli okumalar dileriz.

Avustralya’da Work & Holiday Nedir? Şartları Ve Sunduğu İmkanlar Nedir?

Herkese yeni bir haftadan selam! Daha önce Work and Summer Almanya’dan bahsetmiştim bir yazımda, bu hafta da Work and Holiday Avusturalya’dan biraz bahsetmek istiyorum sizlere.

Work & Holiday Avustralya Nedir?

Avustralya Work & Holiday, Avustralya’da çalışmak ve tatil yapmak için mükemmel bir fırsattır diyebilirim. 1 yıl veya 2 yıl süreli alacağınız Work & Holiday vizesi ile Avustralya’da çalışabilir, gezebilir, para biriktirebilir, dil öğrenebilir ve aynı zamanda tatil yapabilirsiniz. Bence bu program Avusturalya’da hayatı merak eden, oraya göç etmek isteyen veya orada çalışmaya başlamak isteyenler için harika bir başlangıç.

Work & Holiday vizesine kimler başvurabilir ?

Avusturalya work and holiday vizesine başvurabilmek için bir üniversite öğrencisi veya üniversite mezunu olunması gerekir. Ayrıca en az 18 yaşında olup 31 yaşını doldurmamış olma şartı aranmaktadır. Bu vize Avusturalya’da 12 aya kadar kalma imkanı vermektedir.

Avustralya’da Work & Holiday Programın Sunduğu İmkanlar nelerdir ?

Vize ve çalışma kolaylığı

Work & Holiday vizes aldığınız zaman Avustralya’da istediğiniz hemen her mesleği yapma hakkına sahip olacaksınız. Fakat çalıştığınız iş veren ile 6 aydan fazla çalışamazsınız. Yalnızca 6 ay aynı işi yapma hakkına sahip olabilirsiniz.

İngilizce dil gelişimi

Öncelikle zaten anadilin İngilizce olduğu bir ülkede yaşamaya başlamak dil seviyenizde büyük gelişimler sunacaktır ancak şu avantaja da dikkat etmek gerekir ki ; İngilizcenizi geliştirmek için dil desteği alabilirsiniz. 17 haftaya kadar herhangi bir dil okulundan bu desteği sağlayabilirsiniz. Alacağınız vize bunu da kapsıyor çünkü.

İşin en güzel tarafı ise şu: 2016 yılında hükumet tarafından güncellenen tasarıya göre Türkiye’den Work & Holiday vizesi (Subclass 462) alanlar bazı şartları karşıladığı takdirde vizeyi 1 yıl uzatabilme imkanına sahip.

Avustralya’da Work & Holiday Programının Size Katacakları

Avustralya Work & Holiday programı sayesinde Avusturalya’da 12 ay oturma izni ve bununla birlikte tabi ki bir çalışma izni de alacaksınız. Bu 12 aylık süre boyunca ister Avustralya’yı baştan sona gezebilirsiniz isterseniz de 12 ay çalışıp para biriktirerek Türkiye’ye döndüğünüzde çok rahat bir hayat sürebilirsiniz. Ayrıca bahsettiğim gibi bir dil okulunda İngilizce eğitimi alabilir ve dil hakimiyetinizi geliştirebilirsiniz. Bunu bahsetme gereği bile duymuyorum ama çok uluslu bir ülkede koskoca bir yıl geçireceğinizden dolayı farklı kültürleri tanıyarak ufkunuzu genişletme fırsatına sahip olacaksınız. Bu bir yıl dolduktan sonra da program size avantajlar sunmaya devam ediyor, örneğin farklı ülkelerde iş bulma imkanları yakalayabilirsiniz. Uluslararası olarak edineceğiniz bağlantılar sayesinde farklı iş kollarında yeni işler bulabilir ve dünyayı gezmeye devam edebilirsiniz.

Avustralya’da Work & Holiday Genel Koşullar

Bireysel olarak

Avustralya Work & Holiday vizesi alabilmeniz için 18 yaşını doldurmuş veya 31 yaşını doldurmamış olmanız gerekmektedir.

En az 6 ay geçerliliği bulunan pasaport sahibi olmalısınız.

Erkek adayların askerliğini yapmış olması veya askerlikten tecili bulunması gerekmektedir.

Herhangi bir sabıka kaydınızın olmaması gerekmektedir.

Çocuğunuz olmamalıdır. Evliyseniz ve çocuğunuz yoksa başvuruda bulunabilirsiniz. Eşiniz ile vize alamazsınız.

Maddi olarak

Banka hesabınızda geçiminizi sağlayabileceğinizi niteleyen 5000-8000 AUD arasında para bulunmalıdır. Bu hesap en az 1 aylık konaklama ücreti, yaşam masrafları ve gidiş dönüş uçak bileti baz alınarak hesaplanmaktadır.

Akademik olarak

Work & Holiday vizesi alabilmeniz için üniversite mezunu olmanız gerekmektedir. Lise mezunu adaylar kabul edilmemektedir. Kabul edilen mezuniyet dereceleri;

  • Önlisans
  • Lisans
  • Yüksek Lisans
  • Doktora

Avustralya’da Work & Holiday için dil gerekir mi ?

Bu program için işlevsel düzeyde İngilizce bilmeniz gerekmektedir. İngilizce bilginizi IETLS, TOEFL, PTE Academic veya Advanced CAE sınavlarından biriyle kanıtlamalısınız.

Sınavlardan almanız gereken minimum puanlar;

IELTS – 4 test bileşenin ortalaması 4,5 puan

TOEFL iBT – 4 test bileşeninin ortalaması 32 puan

PTE Academic – 4 test bileşeninin ortalaması 30 puan

Advanced – 4 test bileşenin ortalaması 147 puan

Avustralya’da Work and Holiday Başvuru dönemi ne zaman ?

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Avustralya Hükümeti arasında yapılan anlaşma doğrultusunda, her yıl belirli kriterleri karşılayan 100 kişi, Avustralya Work and Holiday vizesi için başvuruda bulunma hakkı elde etmektedir. Bu özel vize kategorisine sahip bireyler, Avustralya’da 12 aya kadar çalışma ve tatil yapma imkanına sahiptir.

Work and Holiday vizesine Türkiye’den başvuracak adaylar için temel adım, onay mektubu olarak adlandırılan belgeyi almaktır. Bu mektup olmadan vize başvurusu yapmak mümkün değildir. Onay mektubu, üniversite öğrencileri için Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversite mezunları için ise Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Work and Holiday vizesi için başvuruda bulunmak isteyen ve kriterlere uyan bireyler, öncelikle belirlenen evrakları tamamlamalıdır. Daha sonra, evrakları ön değerlendirme için YÖK’e (eğer öğrenci ise) veya Dışişleri Bakanlığı’na (eğer mezunsa) posta yoluyla iletmelidir. Ön değerlendirme sonucunda, başvuru sahibinin vize kotasına uygun olması durumunda onay mektupları e-posta yoluyla gönderilmektedir.

Vize programına katılmak isteyen bireylerin başvurularını belirtilen tarih aralığında yapmaları gerekmektedir. Avustralya Work and Holiday başvuru dönemi genellikle 1 Temmuz ile 15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşmektedir. Bu belirtilen tarihlerden önce veya sonra yapılan başvurular işleme alınmamaktadır. Ön değerlendirmeler genellikle 4-5 ay sürebilmektedir. Kotaya uygun bulunan ve onay mektubu alan başvuru sahipleri için bir sonraki aşama vize başvuru sürecidir. Avustralya Work and Holiday vizesi başvuru dönemi, onay mektubu alındıktan sonra başlamaktadır.

Avustralya’da Work and Holiday Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avustralya’da Work and Holiday Başvurusu Nasıl Yapılır? Gerekli belgeler nelerdir ? Başvuru ne zaman ?

Üniversite mezunu adaylar, onay mektubu ya da nota olarak bilinen belge için gerekli evrakları T.C. Dışişleri Bakanlığı’na doğrudan sunmaktadır. Bu sürecin bir parçası olarak, üniversite mezunları özel bir başvuru paketi hazırlar ve başvurularını doğrudan Dışişleri Bakanlığı’na iletilmek üzere sunarlar.

Öte yandan, üniversite öğrencileri, onay mektubu almak amacıyla gerekli belgeleri hazırlayarak başvurularını üniversite rektörlüğüne yapmak durumundadır. Rektörlükler, topladıkları belgeleri daha sonra Yükseköğretim Kurumu’na ileterek incelemelerini sağlar. YÖK, belgeleri inceledikten sonra uygun bulunanları Dışişleri Bakanlığı’na yönlendirir ve süreci başlatır.

Belgelerin Dışişleri Bakanlığı’na ulaşmasının ardından, ön değerlendirme yapılır ve kotaya uygun görülen adaylara onay mektubu verilir. Onay mektubu alan adaylar, bir sonraki aşamada Avustralya Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yaparlar. Vizesi onaylandıktan sonra, katılımcılar belirtilen tarihler çerçevesinde Avustralya’ya giriş yapabilirler. Bu süreç, adayların başvurudan onay mektubu alıp vize alarak Avustralya’ya seyahat etmelerini sağlayan detaylı bir prosedürdür.

Veee bir  yazının daha sonuna geldik, Avusturalya’ya gitmeyi düşünenlere, şimdiden planlarını yapanlara bol şans diliyorum. Hepinizin yolu açık olsun. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere

Avustralya’da Work & Holiday Nedir? Şartları Ve Sunduğu İmkanlar Nedir?

Motivasyon mektubu ve CV eğitimine KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız


Like it? Share with your friends!

190
190 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Yağmur Bayram

Yağmur Bayram

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir