Avrupa’da  Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 Michelin Yıldızlı Restoran


224
224 points

Avrupa’da  Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 Michelin Yıldızlı Restoran

Seyahat ederken yemek yemek mi yoksa yemek yemek için seyahat etmek mi işte bütün mesele bu.. Yemek yemek çoğu kişi için bir tutku bu hafta ki yazımızda da Avrupa’nın en iyi restoranlarını inceliyoruz buyurun yazımıza.

1-NOMA, Kopenhag, Danimarka

Noma, Danimarka’nın Kopenhag kentinde bulunan ve dünyaca ünlü şef Rene Redzepi tarafından işletilen iki Michelin yıldızlı bir restorandır. İskandinav mutfağından ilham alan Noma, Avrupa’nın en iyi restoranları arasında yer almaktadır. Restaurant Magazine, 2010, 2011, 2012 ve 2014 yıllarında Noma’yı “Dünyanın en iyi restoranı” olarak seçmiştir.

2-OLO, Helsinki, Finlandiya

OLO, Helsinki, Finlandiya’da Petri Lukkarinen, Pekka Terava ve Timo Sailama tarafından kurulmuş bir restorandır. Helsinki’nin merkezinde bulunan OLO, 2011 yılında Michelin rehberi tarafından tek yıldızlı olarak değerlendirilmiştir. 2009 yılında Fin Gastronomi Derneği tarafından yılın restoranı seçilen OLO, modern bir İskandinav restoranıdır ve kendi menüsünde en iyi Finlandiya lezzetlerini taze malzemelerle sunmaktadır.

3-Lasarte, Barselona, ​​İspanya

2017’den beri üç Michelin yıldızına sahip olan bir restoran, Barselona’da en iyi Michelin yıldızlı restoranlardan biridir. Ünlü şef Martin Berasategui liderliğindeki deneyimli bir ekip, İspanya’nın lezzet ve aromalarını sunmaktadır. Yenilenmiş modern görünümüyle, restoranın cam duvarlı bir çatı katında sekiz kişiye hizmet veren ‘Chef’s Table’ özel yemek odası bulunmaktadır.

4-Alchemist, Kopenhag, Danimarka

Farklı mekânlarda sunulan ve bir tiyatro gösterisi gibi koreografiyle hazırlanan yemek deneyimi, burada çok farklı gösterilerle buluşur. Akşam yemeği, bir balkon, ve tavana yansıtılan görüntülerle muhteşem bir planetaryum tarzı kubbe gibi birkaç farklı mekânda sunulur. Yemekler, karmaşık ve yaratıcı olup zıtlıklar içerir.

5-L’Ambroisie, Paris, Fransa

Burası Paris’in en pahalı restoranlarından biri. Şef Bernard Pacaud, sanatını mutfakta icra ediyor ve yemek salonuna bile girmiyor.Fransızların ‘precision’ dediği, çok üst düzey bir mutfak tekniğine hâkim.

6-L’Arpège, Paris, Fransa

Şef Alain Passard’a göre, şimdiye kadar yazılmış en iyi yemek kitabı, doğa tarafından yazılmıştır. Onun adı sebzelerle özdeşleşmiş ve bilenler için belirli bir tuz kabuğunda pancar ile özdeşleştirilmiştir. O, herkesten önce, ilk kez tamamen sebze tabanlı bir menü sunarak bunun öncülüğünü yapmıştır ve bu başlangıçta radikal olarak kabul edilmiştir. Günümüzde, onun yeşil felsefesi her restoranda vazgeçilmez hale gelmiştir.

7-Nobelhart & Schmutzig, Berlin, Almanya

Ev sahibi-sommelier Billy Wagner ve şef Micha Schäfer tarafından işletilen Nobelhart & Schmutzig restoranı, enfes şarap eşleştirmeleriyle bilinir ve 10 çeşit akşam yemeği sunar. Restoran, kaliteden ödün vermemesi ve telefon kullanımının yasak olmasıyla tanınmaktadır. Ayrıca, listede 28 sıra birden yükselen Villa Massa Highest Climber 2022 seçilmiştir.

8-Steirereck, Viyana, Avusturya

Şef Heinz Reitbauer liderliğindeki Steirereck restoranı, nadir bulunan et ve balık türleri ile soyu tükenmek üzere olan meyve ve sebzeler dahil olmak üzere öne çıkmayan malzemelerle temelde Avusturya yemekleri sunmaktadır. Ayrıca, restoranda 25 çeşit yaratıcı unlu mamul sunan ekmek arabası da bulunmaktadır.

9-Diverxo, Madrid, İspanya

Şef Dabiz Muñoz’un restoranı, eksantrik tatlarla ünlü bir harikalar diyarı olarak tanınmaktadır. 12 servisli tadım menüsü, yılan balığı güveçli Kanton deniz erişteleri ve kızarmış tereyağlı tatlı çörek ile tavşan katsusando gibi Asya esintili yenilikçi yemekleri içermektedir.

10-Geranium, Kopenhag, Danimarka

Şef Rasmus Kofoed ve restoran sahibi Søren Ledet, Kopenhag’daki güzel Fælledparken bahçelerine bakan Geranium’da evlerinde hissetmelerini sağlamak amacıyla konuklarına özenle hizmet verir. Şu anda ‘Bahar Evreni’ olarak adlandırılan menü, et içermeyen lezzetlerle tütsülenmiş yumrulu balık yumurtası, orman mantarı, salamura şerbetçiotu, lahana ve elma gibi malzemeleri kusursuz bir konukseverlikle sunmaktadır. Bu yıl, S.Pellegrino ve Acqua Panna sponsorluğunda Avrupa’nın ve Dünya’nın En İyi Restoranı seçilen Geranium, 1 numara olarak taçlandırılmıştır.

Bonus: Neolokal, İstanbul, Türkiye

Türkiye’den bir restoranı tabii ki koymamak olmazdı. Neolokal, Türk mutfak geleneklerine saygı göstererek geçmişi ve geleceği buluşturan bir mekandır. Maksut Aşkar ve ekibi, mutfak mirasını korurken çağdaş tekniklerle heyecan verici yemekler sunar. Restoran, özenle seçilmiş yöresel ürünler ve sürdürülebilirliğe vurgu yaparak özgün tarifler ve İstanbul manzarasıyla benzersiz bir deneyim sunar.

Avrupa’da  Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 Michelin Yıldızlı Restoran

WhatsApp duyuru kanalımıza üye olmak için tıklayın

Ücretsiz Yurtdışı Eğitim Fuarı Davetiyesi için tıklayın

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız


Like it? Share with your friends!

224
224 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Sinem Sökmen

Sinem Sökmen

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir