Almanya’ya taşınma fırsatı ! Mavi kart nedir nasıl alınır ?


218
218 points

Almanya’ya taşınma fırsatı ! Mavi kart nedir nasıl alınır ?

Almanya'ya taşınma fırsatı ! Mavi kart nedir nasıl alınır ?

Mavi Kart Programı ve Almanya’da Çalışma İzni

Mavi Kart, Almanya’da belirli bir gelir seviyesine sahip ve üniversite veya yüksek okul mezunu nitelikli bireyler için özel bir çalışma ve oturma izni programıdır.

Almanya, kalifiye iş gücü göçü için özellikle Hindistan ve Türkiye gibi ülkelerden gelen başvurularla birlikte en cazip hedefler arasında yer almaktadır. Mavi Kart Programı, Avrupa Birliği (AB) tarafından yürütülen ve AB üyesi ülkeler dışından gelen kalifiye iş gücünün Almanya’ya göçünü teşvik etmeyi hedefleyen bir programdır.

Almanya Göç ve Mülteci Dairesi’nin verilerine göre, Mavi Kart, oturum ve çalışma izni almak için en avantajlı seçeneklerden biridir. Başlangıçta dört yıl süren çalışma ve oturma izni, talep halinde sınırsız bir şekilde uzatılabilmektedir. Ayrıca, Mavi Kart sahipleri aile birleşimi çerçevesinde aile üyelerini daha kolay bir şekilde Almanya’ya getirebilirler.

Mavi Kart alabilmek için en kolay yol, Almanya’daki bir üniversite veya yüksek okuldan mezun olmaktır. Aynı şekilde, Almanya’da tanınan bir diplomaya sahip olmak da Mavi Kart için uygunluk sağlayabilir.

Almanya’da çalışma ve oturma izni başvurusunda bulunmak için Alman yüksek öğrenim diplomasına veya tanınmış yabancı yükseköğrenim diplomasına sahip olmak gerekmektedir. Yabancı yükseköğrenim diplomasının tanınmış veya kıyaslanabilir olup olmadığını öğrenmek için ANABIN veri tabanında sorgulama yapılabilir (http://anabin.kmk.org). Başvuruya eklenmesi gereken belgeler şunlardır:

  1. Mezun olduğunuz yüksekokul/üniversitenin ANABIN tarafından “H+” ile değerlendirildiğini gösterir belge.
  2. Mezuniyet belgenizin “eşdeğer” kategorisinde yer aldığını gösterir belge. Lütfen doğru mezuniyet belgesini belirttiğinizden emin olunuz.

Tezsiz yüksek lisans mezuniyeti denklik şartlarını karşılamıyorsa, mutlaka diploma supplement belgesini de ibraz etmek gerekmektedir. Lisans mezuniyeti ANABIN denklik şartlarına uygunsa, başvuru için yeterli kabul edilmektedir.

Doktorlar için yabancı yükseköğrenim diplomasının kıyaslanabilirliği, doktorluk mesleğinin icrası için verilen izinle (Approbation) teyit edilmelidir.

Ayrıca, başvuruda aşağıdaki bilgileri içeren somut bir iş teklifi sunulmalıdır:

  • Almanya’daki işverenin adı ve adresi.
  • Çalışma yeri posta kodu.
  • İş ilanı ve görev tanımı.
  • Çalışma biçimi: Tam zamanlı veya yarı zamanlı.
  • Yıllık brüt maaş Avro cinsinden.

Çalışacağınız iş, sahip olduğunuz kalifikasyonlara uygun olmalı ve yükseköğrenim diplomasında belgelediğiniz bilgi ve birikim, istihdam edildiğiniz işte kısmen veya dolaylı olarak ihtiyaç duyulmalıdır (örnek: Doktorun ilaç firmasında istihdam edilmesi).

“AB Mavi Kart” için gereken yıllık brüt maaş tutarı en az 55.200 Avro (01.01.2020 tarihinden itibaren) veya aranan mesleklerde en az 43.056 Avro (01.01.2020 tarihinden itibaren) olmalıdır. Bu meblağlar her yıl yeniden belirlenmektedir.

Zorunlu olduğu takdirde, meslek icrası izni veya onay yazısı (örnek: Federal Tıp Doktorları Yönetmeliği’nin 10. maddesi uyarınca doktorluk mesleğinin icrası için verilen izin/Approbation) ve Almanya’ya giriş tarihi ile işe başlama tarihi arasındaki süreyi kapsayan (en az 15 gün) seyahat sağlık sigortası da sunulmalıdır.

Almanya’ya taşınma fırsatı ! Mavi kart nedir nasıl alınır ?

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız

WhatsApp grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız


Like it? Share with your friends!

218
218 points

What's Your Reaction?

hate hate
1
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
AyberkOguzz

AyberkOguzz

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir