Almanya’da Şartlı Kabul ile Üniversite


195
195 points

Almanya’da Şartlı Kabul ile Üniversite

Herkese selam!

Almanya, yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler arasında yoğun talep gören ülkeler arasındadır. Bunun en büyük sebebi prestijli eğitimi ve eğitimin diğer ülkelere kıyasla çok daha uygun hatta devlet okullarının çoğunluğunun ücretsiz olmasıdır. Ancak üniversiteye kabul için birçok şart bulunmaktadır. Bunlardan biri de tabi ki dil yeterliliğidir. Almanya’daki üniversite bölümlerinde İngilizce bölümler olsa da %90’ı Almanca eğitim vermekte ve bunun için de Almanca dil yeterliliği istemektedir. Ancak Almanca bilmiyorsanız ya da dil yeterliliğiniz istenilen düzeyde değilse üzülmeyin! Şartlı kabul ile Almanya’da eğitim alabilirsiniz. Şartlı kabul nedir? Almanya’da dil yeterlilik sınavları nelerdir? Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Almanya’da Dil Yeterlilik Sınavları

Almanya’da üniversitelere başvurmak için İngilizcede TOEFL 550 ya da IELTS 6.5 gibi puan almanız gerekmektedir. Almanca bir bölüm içinse TestDaF ya da DSH belgelerine sahip olmanız istenmektedir.

TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache): Almanya’da eğitim almak isteyen ve Almanca dil yeterliliğini kanıtlamak için girmeleri gereken sınavdır. Sınav dört becerinizi de test eder ve yaklaşık 3 saat 10 dakika sürmektedir. Sınav sonucu 3 seviyeden oluşur. TestDaF 5, TestDaF 4 ve TestDaF 3. Bir üniversiteye yerleşmeniz için TestDaF 4 seviyesine ulaşmanız gerekmektedir. Sınav ücreti 130 Euro’dur. Sınava TestDaF Enstitüsünün internet sitesinden online başvurabilirsiniz. Size yakın bir sınav merkezinde sınava girebilirsiniz. ILETS sınavının Almanca karşılığı olarak kabul edilmektedir.

DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang): Almanya’da eğitim almak ve Almanca dil yeterliliğini kanıtlamak için girilebilen diğer sınavdır. Sınav yazılı ve sözlü bölümlerinden oluşmaktadır. Yazılı bölümde %57 başarı sağlarsanız sözlü sınava girmeye hak kazanırsınız. Her üniversite kendi bünyesinde sınavı düzenlemekte fakat girdiğiniz okuldaki DSH sınavı diğer okullarda da kabul edilmektedir. TOEFL sınavının Almanca karşılığı olarak kabul edilmektedir. Sınav ücreti 30 ile 70 Euro arasındadır.

Şartlı Kabul Nedir?

Almanya’da yüksek lisans ya da lisans başvuru yaparken bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlardan en önemlisi de tabi ki dil yeterliliğidir. Şartlı kabul ise üniversitelerin istemiş olduğu Almanca dil yeterliliğini yerine getirmemeniz durumunda üniversiteden alacağınız kabul şeklidir. Yüksek lisans ya da lisans eğitiminize başlamadan önce şartlı kabul veren üniversitelerin bünyesinde Almanca hazırlık eğitimi alınmaktadır. Hazırlık eğitimi birçok üniversitede 3 dönem sürmekte ancak bazı üniversitelerde 2 dönem bazılarında ise 4 dönem olabilmektedir. Bir dönem 6 ay olarak kabul edilir. Bu eğitimin sonunda yukarıda belirttiğimiz sınavlardan birine girilmesi gerekmektedir. Sınav sonrasında Almancanız istenilen düzeyde olursa eğitiminize başlayabilirsiniz. Lisans ya da yüksek lisans eğitiminize ister hazırlık eğitimi aldığınız üniversitede isterseniz de farklı bir üniversiteye başvurarak başlayabilirsiniz.

Şartlı Kabul Başvuru Tarihleri

Kış dönemi başvuru tarihi: 1 Haziran-15 Temmuz

Yaz dönemi başvuru tarihi: 1 Aralık-15 Ocak

Lisans ve yüksek lisans başvurularını Nisan ve Mayıs aylarında alan üniversiteler de vardır. Bu nedenle eğitim almak istediğiniz üniversitenin web sayfasını kontrol etmeyi unutmayın.

Şartlı Kabul ile Çalışma İzni Olur Mu?

Çalışma izni veren bazı okullar vardır ancak genel olarak çalışma izniniz olmamaktadır.

Şartlı Kabul Veren Üniversiteler

 • Hamburg Üniversitesi
 • Freie Universitat Berlin (FU Berlin)
 • Münster Üniversitesi
 • Bonn Üniversitesi
 • Duisburg-Essen Üniversitesi
 • Hannover Üniversitesi
 • Paderborn Üniversitesi
 • Marburg Üniversitesi
 • Braunschweig Üniversitesi
 • Clausthal Teknik Üniversitesi
 • Wuppertal Üniversitesi
 • Giessen Üniversitesi
 • Dortmund Teknik Üniversitesi
 • Stuttgart Üniversitesi
 • Bremen Üniversitesi
 • Bochum Ruhr Üniversitesi
 • Bielefeld Üniversitesi
 • Siegen Üniversitesi
 • Heidelberg Üniversitesi

Almanya’da Şartlı Kabul ile Üniversite

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız


Like it? Share with your friends!

195
195 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Sevgi Nisa Keleş

Sevgi Nisa Keleş

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir