Almanya’da Nasıl Üniversite Okunur ?


191
191 points

Almanya’da Nasıl Üniversite Okunur ?

Almanya'da Nasıl Üniversite Okunur ?

Almanya’da Üniversite Okumak

Türkiye’de birçok öğrenci yurtdışında okumak ve yaşamak için fırsat kolluyor. Ve üniversiteye kayıt yaparak yurtdışına gitmek en rahat yollardan biri. Yurtdışıda birçok ülkede üniversite ücretleri fazla olduğundan bu öğrencilerin hayallerine ket vurabilir. Ne yazık ki ülkemizdeki ekonomik sıkıntılar da bu sıkıntılardan biri. Amaa neyse ki Almanya bu konuda avantajlı ülkelerden biri.

Almanya öğrencilere genelde 3 yıllık bir lisans eğitimi sunuyor. Ögrenciler çok düşük ücretlerle kaliteli bir eğitim alma şansı elde ediyor. Almanya sosyal bir devlet olduğundan devlet üniversiteleri yoğunlukta ve öğrenciden ücret talep etmiyorlar. Sadece küçük bir miktar kayıt ücreti ve belki dönemlik harç ödeyerek zorlanmadan eğitim hayatınıza devam edebilirsiniz. Tabi ki bu güzelliğin yanında üniversiteye giriş için bazı koşullar bulunuyor. Gelin bunlara bir bakalım:

Lise diploması : Almanya’daki üniversitelere başvurabilmek için öncelikle bitirdiğiniz liseden almış olduğunuz lise diplomanızın olması gerekiyor.

Lise transkripti : Tabi ki sadece not ortalamanız yeterli değil hangi dersleri aldığınız hangi derslerde başarılı olduğunuzu görebilmeleri için lise transkriptiniz de elinizde olmalı.

Almanca dil yeterlilik belgesi : Almanca resmi dil olduğundan bölümü okumak için en önemli şey tabi ki de dil yeterliliği. Üniversitelee genelde C1 seviyesinde Almanca talep ediyor. Ve dil yeterliliğinizi uluslararası alanda geçerli bir dil belgesiyle veya varsa okulların kendi yeterlilik sınavlarıyla kanıtlayabilirsiniz.

Üniversiteye giriş sınavı : Türkiye’de girmiş olduğunuz YKS sınavıyla bir üniversiteye yerleşmiş olmanız gerekiyor. Ancak bu şekilde başvurabilirsiniz.

Not : Eğer İngilizce bir bölüme gitmek istiyorsanız bunun için bir IELTS test sonucunuzun olması gerekiyor. Genelde üniversiteler 6.0 lık bir skor talep ediyorlar. Ama İngilizce eğitim veren okulların az sayıda olduğunu da unutmayınız.

Eğer sen de bu gereklilikleri sağlıyorsan başvurmadan bir engel görünmüyor. Bir danışmandan yardım alarak veya internet üzerinden araştırma yaparak başvuru yapabilirsiniz.

Üniversite son başvuru tarihleri genelde kış sömestr için bazı üniversitelerin 15 Mayıs bazı üniversitelerin ise 15 Temmuz, yaz sömestrı için ise 15 Ocak. Son başvuru tarihlerini kaçırmadan sen de hayallerin peşinden koş.

Almanya’da Nasıl Üniversite Okunur ?

Yurtdışında Uygun Fiyatlı İnternet Uygulaması için tıklayınız ( 3 Dolar İndirim Çeki İçerir )

İnstagram grubumuza üye olmak ve anlık bildirim almak için tıklayınız

İnstagram Hesabımızı Takip Etmek Projelerden Haberdar Olmak İçin Tıklayınız

Erasmus+ Projeleri İçin Tıklayınız


Like it? Share with your friends!

191
191 points

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
fatma kurt

fatma kurt

0 Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir